Zavrieť

Porady

6 komentárov     zbaliť
buchač Je štandartné stavať rodinný dom bez predchádzajúceho overenia si hraníc pozemkov ???


....a bude nasledovať konštatovanie, že dom stojí už roky a až teraz došlo k zameraniu geodetom...či ?
jano1970 dom postavený v 1973 , stavebne povolenie , zameranie geodetom 1986 .
branislavp Dom postavený v roku 1973, stavebné povolenie a zameranie geodetom v roku 1986 na tento dom.....?
jano1970 ano
branislavp mám to chápať tak, že to je zameranie v roku 1986 je na Tvoj dom. A bolo to zameranie z roku 1986 zaoísané v katastri
jano1970 ano
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    MM Special, s.r.o.
    geodet zameria hranice pozemku tak ako sú... t.j.ak je postavený cez parcelu dom, tak asi hranicu danej parcely neposunie, ale zakreslí skutkový stav... v tvojom prípade je dom cez dve pracely... skôr by som sa na tvojom mieste zaujímal o dôsledok problému... stojí teraz dom na cudzom pozemku? (ak patria obe parcely tebe je to jedno...) patrí druhá parcela susedovi alebo obci? tak by to bolo treba vysporiadat...
    jano1970 časť domu je po ROEP-ke na cudzom pozemku , geometricky plán som nedával vyhotoviť.
    branislavp jano1970, ešte takáto rada. Prever si v katastri pôvodnú parcelu na pozemnoknižnej vložke podľa čísla parcely, na ktorej je postavený dom a tiež pozri aj do historickej mapy - zakreslenie pozemku. Porovnaj historický stav, samozrejme musíš brať do úvahy aj zmeny, ak nastali, so zakreslením podľa ROEPu.
    autorizovaný geodet / mediátor ...viac Ondrej Kozlovsky
    logo
    GKNG, s. r. o.
    Dobry den,

    ako geodet najskôr vysvetlim o co sa jedna na obrazku.

    Na snimke je zobrazeny rodinny dom, resp. stavba. Stavbu pozname podla mapovej znacky t.j. bodka. Ako vidíme stavba je 2147/2, kde je evidovany pozemok pod stavbou a samotna stavba so supisnym cislom. Kedze stavba zasiahla do cudzieho pozemku tak geodet co zameriaval stavbu vyznacit tento zasah do pomocného stavu katastra (tkz. ZAPPAR vrstva), ktora je len pomocny stav oproti hraniciam ktore sa zobrazuju cierou ciarov - vlastnicke hranice. To znamena, ze tento pomocny stav na parcele 2147/5 stavbu neobsahuje ako vlastnicku hranicu, ale len ako pomocnu a tak tato stavba nie je zapisana ako stavba na cudzom pozemku, je to len informativny stav a tym padom nezaklada ziaden vztah k tejto tejto parcele.

    To, ze tento stav vznikol za zaklade nejakého geometickeho planu vieme na zaklade toho, ze tieto parcely su podlomene t. j. maju cislo za "lomitkom". Niekto teda ten stav zameral, ale pozor do katastra sa to nezapisalo vkladom, ale len zaznamom. Rozdiel vo vklade a zazname v tomto pripade je ten ze na zaklade zaznamu nevznikaju pravne ucinky k tomuto stavu - teda nemeni sa vlastnik.

    Geodet tak postupoval spravne z toho dovodu, ze zakreslil cast stavby ktora zasahuje do cudzieho pozemku ako pomocny stav, ktory nam pravne nic do katastra nevklada, ale len zapisuje tento stav. A tak sa mohol napr. skolaudovat tento rodinny dom a zapisat do katastra.

    Riesenie by malo byt usporiadanie stavby tak, ze cely jej priebeh bude zakresleny pravnou hranicou t.k. obkresli tuto pomocnu hranicu. Na to je ale potrebne mak k dispozicii zmluvu (kupna, darovacia), ktora tento stav vyriesi a uz vkladom teda zmenou, ktora ma pravne ucinky a tento stav vyriesi. Preto aj geodet takto postupoval, aby aspon nieco v mape a na liste vlastnictva mohlo byt zapisane pravne vyznacil len tu cast parcely, ktora je zrejma pravne a zvysnu dal len informativne.

    Na toto riesenie, ale budete potrebovat novy geometricky plan a zmluvu. No zmluva musi byt najskôr dohodnuta s vlasnikom pozemku.

    Co sa tyka vlasnika tu predpokladam tri moznosti:
    1. Povodni vlastnici pozemku si neusporiadali vsetky vztahy a tak je potrebne odkupit aj zvysok pozemku, kde ak uz niesu zijuci vlastnici a je potrebne najst dedicov
    2. pozemok ma Slovensky pozemkovy fond a je potrebne to s nim usporiadat
    3. pozemok ma vo vlastnictve obec a tak sa treba dohodnut s nou.

    Zelam Vam tak skore usporiadanie Vasej nehnutelnosti.
    Naposledy upravil Ondrej Kozlovsky : 18.05.16 at 22:29
    jano1970 Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie...

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Veľmi divné, že najprv stavba domu a potom vyhotovené zameranie a geometrický plán. No ale stalo sa, teraz už len treba vysporiadať pozemok, ktorý nie je Tvoj a na ktorom stojí dom. Treba začať jednať s vlastníkom tej časti, ktorá je pod domom a kúpiť to. Alebo nechať vyhotoviť opätovne geometrické zameranie a plán, len môže to dopadnúť presne tak, ako pred rokmi.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    branislavp terezamaria, súhlasím s novozameraním, aspoň by sa dozvedel vlastník postaveného domu ako to v skutočnosti je.
    jano1970 Z vlastníkom jednám , je ochotný predať , ale chce prehnanú sumu. Musím mu to zaplatiť ??
    arizona Co je podla teba prehnana suma? Zisti si,aka je u vas cena pozemkov a uvidis, ci sused prehana, ci nie. Ale moc na vyber nemas, lebo ty ten pozemok potrebujes...
    jano1970 Majitelia sú vlastne dvaja , jeden mi to predá za rozumnú cenu (menší podiel) , ale ten druhy , chce o 15€/m viac než sa predávajú pozemky u nás. Ako menší podielnik môžem zriadiť vecné bremeno??
      zbaliť

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Áno , geodet môže na základe listín z katastra vyznačiť hranicu cez rodinný dom a zavkladovať do katastra. Ale pri tom zameraní si mal byť zo zákona prítomný a nesúhlasiť s tým jeho zameraním, ak máš skutočne dostatočné preukazujúce listiny. Ak si si vedomý, že si v práve, jednoducho zájdi na kataster aj s listinami. Ak to v poriadku nemáš, neostáva Ti nič iné, iba platiť nájom za užívanie cudzieho pozemku, alebo si to od vlastníka odkúpiť. Jednoducho sa dohodnúť, až to máš na poriadku.

    Geodet mi vyznačil hranicu pozemku cez rodinný dom a kataster to zavkladoval ( viz obrázok http://prntscr.com/b3obvk , je to štandartné???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.