Zavrieť

Porady

Dodávka alarmu s montážou

Dnes som obdržala faktúru a mám pocit, že opäť zle vystavenú. Dodávateľ platca DPH nám(tiež platcovi DPH) dodal alarm do skladových priestorov, namontoval ho a dal do prevádzky. Na FA je alarm,ústredňa, klávesnica, pohybové senzory, prístupová karta (cca v hodnote 400 bez DPH), inštalačné práce 100€ a internetové pripojenie - poplatok za internet 9€, aby alarm fungoval - tento poplatok sa bude dalej mesačne platiť. Na celé plnenie je 20% DPH. Opäť sa chcem s Vami poradiť, kým nezačnem ja účtovníčka chudáka živnostníka rýpať do účtovníčky renomovanej s.r.o.čky. Podľa mňa je to dodanie tovaru s inštaláciou, teda mal by to byť prenos daňovej povinnosti 43.21.10 elektroinštalačné práce (inštalačné práce požiarnych hlásičov a alarm systémov na stavbách), internetové pripojenie - mesačný poplatok s DPH. Ale zas vo mne začína hlodať červíček pochybností, že vzhľadom na cenu je hlavným plnením dodávka alarmu a montáž je len doplňujúcou službou a montáž by sa bez dodávky alarmu nerobila...... ale zas aj u plastových okien s montážou je to tak, vysoká cena okien, menšia cena za montáž a celé je to s prenosom... tak mam zas pocit, že nič neviem aj po 2 školeniach o DPH v stavebníctve, asi som magor.....
Naposledy upravil kubkokubko : 18.05.16 at 06:26
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    .. moja úvaha: s prenosom, nakoľko objednávateľov cieľ je hlavne fungovanie alarmu akotakého = t. j. ide o poskytnutie služby ... výška ceny nerozhoduje/opora v rozsudkoch ESD ... riadok 50 https://www.financnasprava.sk/_img/p....05.16_cpa.pdf
    Naposledy upravil promont maja : 20.05.16 at 05:52
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kubkokubko Dakujem už mam koľkokrát pocit, že nič neviem, hlavne, ked mi príde faktúra od spoločnosti, ktorá sa venuje len internetu a alarmom a je zlá, tak zostanem neistá, ešteže ma tu má kto podržať, lebo aj manžel, ktorému robím účtovníctvo má pocit, že je to jedno..... a načo to toľko riešim... Ďakujem
    promont maja ... presneee ... toto dobre poznám ...
    Ivusik_Pampusik Prenesenie daňovej povinnosti je pri dodaní stavebných prác, dodaní stavby alebo jej časti alebo aj pri dodaní tovaru s inštaláciu alebo montážou, ak inštalácia alebo montáž je stavebnou prácou, ktorá patrí do sekcie F klasifikácie CPA - takže my neriešime či je drahší tovar alebo práca, ak je práca stavebnou prácou
    promont maja .. priložila som ti jeden súbor ... kedysi bol zverejnený na webstránke finančnej správy ... tento mi poskytla nedávno Ing. Jablonková ako materiál ku školeniu ....
    kubkokubko Ďakujem veľmi pekne, si poklad.
    Sarlotka aj ja sa pripajam a dakujem ze material promont maja
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Podľa mňa uvažuješ správne, malo by to byť s prenosom -

    Z dokumentu "Prehľad činností zatriedených podľa štatistickej klasifikácie produktov podľa činností (CPA)" vydanom FS

    riadok 50 Inštalácia a montáž alarmových systémov (AS) - F - 43
    Ide o inštalačné práce alarm systémov na stavbách (zabezpečovacie systémy, pohyb a prejav osoby v objekte)

    Zo stránky Štatistického úradu
    VYSVETLIVKY KU KLASIFIKÁCII PRODUKTOV PODĽA ČINNOSTÍ (CPA) 2015

    43.2 Elektrické, inštalačné a iné stavebnomontážne práce

    43.21 Elektroinštalačné práce

    43.21.1 Elektroinštalačné práce

    43.21.10 Elektroinštalačné práce
    Táto subkategória zahŕňa:
    - špeciálne inštalácie základných elektrických vedení a zariadení v budovách a iných objektoch
    - inštalácie elektrických spotrebičov
    - elektroinštalačné práce na záložných zdrojoch elektrickej energie
    - inštalačné práce požiarnych hlásičov a alarm systémov na stavbách
    - inštalačné práce všetkých typov domácich antén vrátane satelitných antén
    - inštaláciu vedení káblovej televízie v budovách
    - elektrickú inštaláciu telekomunikačných vedení
    - elektrickú inštaláciu iných elektrických zariadení, vrátane elektrických solárnych kolektorov a podlahového kúrenia v budovách
    - inštaláciu elektromerov
    - inštaláciu osvetľovacích a signalizačných systémov pre cesty, letiská a prístavy

    Táto subkategória vylučuje:
    - inštaláciu elektromotorov, generátorov a transformátorov v elektrárňach, pozri 33.20.50
    - inštalačné práce kontrolných a bezpečnostných systémov pre železnice, pozri 42.12.20
    - inštaláciu vykurovacích zariadení, pozri 43.22.12
    - inštaláciu zavlažovacích systémov, pozri 43.22.11
    - ohňovzdorné izolácie, pozri 43.29.11
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kubkokubko Veď to avalik, stale mi vrta v hlave to, že keby to mala byt 80,2 tak čo by spadalo do kodu 43.21.10. Ďakujem za odpoveď
    avalik zákon sa odvoláva na CPA, nie na SK NACE, preto považujem vysvetlivky k CPA za relevantné na posúdenie či prenos alebo nie - a samozrejme aj zoznam vydaný FS.
    kubkokubko Akurat mi volala kamoška, že včera bola na školení u Ing. Ugroczy, ktoré bolo celé špecializované na prenos DP v stavebníctve. Vraj alarmy a kamerové systémy s inštaláciou sú s prenosom. Dakujem všetkým zúčastneným za rady a príspevky
    dana11 Ako to nakoniec dopadlo, upozornila si dodávateľa ?
    Ako reagoval, opravil faktúru?
    kubkokubko Ano upozornila a opravili mi fakturu bez najmenšich problemov
      zbaliť

    dana11 je offline (nepripojený) dana11

    dana11
    43.21 Elektrická inštalácia

    Táto trieda zahŕňa inštalovanie elektrických systémov a montáž vo všetkých budovách a objektoch inžinierskych stavieb:

    Táto trieda zahŕňa inštaláciu:
    • elektrických vedení a zariadení
    • telekomunikačných vedení
    • počítačovej siete a vedení káblovej televízie, vrátane optického vlákna
    • satelitov
    • osvetľovacích zariadení
    • požiarnych alarmov
    • alarmových systémov proti krádežiam
    • pouličného osvetlenia a signalizačných systémov
    • osvetľovacích systémov pre letiskové rolovacie dráhy

    Táto trieda tiež zahŕňa:
    - zapojenie elektrospotrebičov a zariadení domácností, vrátane vykurovacích telies

    Táto trieda vylučuje:
    - výstavbu komunikačných a prenosových vedení elektrickej energie, pozri 42.22
    - sledovanie a diaľkovo riadené sledovanie elektronických bezpečnostných systémov, ako sú poplašné zariadenia a požiarne alarmy, vrátane ich montáže a údržby, pozri 80.20



    80.20 Služby spojené s prevádzkovaním bezpečnostných systémov
    Táto trieda zahŕňa:
    - priame alebo diaľkové monitorovanie elektronických bezpečnostných poplašných systémov ako sú zariadenia signalizujúce požiar a vlámanie, vrátane ich inštálacie a údržby - inštaláciu, opravu, prestavbu a úpravu mechanických alebo elektronických zamykacích zariadení, sejfov a bezpečnostných schránok v spojitosti s ich následným priamym alebo
    diaľkovým monitorovaním

    Jednotky, ktoré vykonávajú túto činnosť sa môžu zaoberať aj predajom bezpečnostných systémov, mechanických alebo elektronických zamykacích zariadení, sejfov a bezpečnostných schránok.

    Táto trieda vylučuje:
    - inštaláciu bezpečnostných systémov ako sú zariadenia signalizujúce požiar a vlámanie, bez ďalšieho monitorovania, pozri 43.21


    Takže ešte si to radšej preverte, či ide o následné monitorovanie, či nie. Pokiaľ máte pripojenie na internet, myslím, že ide o monitorovanie a fakturovali správne.

    - predaj elektrických bezpečnostných systémov, mechanických alebo elektronických zamykacích zariadení, sejfov a bezpečnostných schránok bez ďalšieho monitorovania a zabezpečenia inštalačných a údržbových služieb, pozri 47.59
    - poradenstvo v oblasti bezpečnosti, pozri 74.90
    - činnosti v oblasti bezpečnosti a verejného poriadku, pozri 84.24
    - kľúčová služba - zabezpečenie duplikátov kľúčov, pozri 95.29
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kubkokubko nie som si 100% istá ale ja pod následným monitorovaním rozumiem, že zamestnanec firmy, ktorá túto službu vykonáva, sedí za monitormi a sleduje napríklad ľudí v predajniach nákupného centra, či nekradnú. Pripojenie na internet je podľa nňa nutné, aby alarm fungoval, keďže to nie je alarm na rodinnom dome, aby sme hneď vedeli pozrieť, či je narušiteľom zviera, alebo človek. Ale ďakujem za super materiál
    promont maja .. monitorovanie = bezpečnostné služby ..
    kubkokubko čiže to čo som tvrdila je správne? Že náš prípad je bez monitorovania a monitorovanie je službou, ktorú pre nás ešte navyše niekto vykonáva, alebo sa mýlim?
    dana11 kubkokubko, ak si myslíte, že alarm napojený na senzorové snímače nemonitoruje priestor vo vašom sklade, tak reklamujte celý alarm
    kubkokubko Myslím, že nebude treba reklamovať... No neviem názov divíziie 80 z SK NACE je Bezpečnostné a pátracie služby, názvy skupín sú
    80.1 Súkromné bezpečnostné služby,
    80.2 Služby spojené s prevádzkovaním bezpečnostných systémov,
    80.3 pátracie služby,
    čo vo mne samo osebe evokuje nejakých SBS, súkromné očká, firmy prevážajúce tržby a ochranky.

    Divízia 80 je v SK NACE vysvetlená nasledovne: 80 Bezpečnostné a pátracie službyTáto divízia zahŕňa činnosti orientované na bezpečnosť ako sú: pátracie a detektívne služby; strážne a hliadkovacie služby, vyzdvihnutie a doručenie peňazí, tržieb a iných cenností zabezpečené personálom a vybavením slúžiacim na ochranu tohto majetku počas prepravy; obsluha elektronických bezpečnostných poplašných systémov ako sú zariadenia signalizujúce požiar a vlámanie, pri ktorých sa činnosť sústreďuje na diaľkové monitorovanie týchto systémov, ale často obsahuje aj predajné, inštalačné a opravné služby. Ak sú posledne uvedené služby poskytované osobitne, sú z tejto časti vylúčené a zaradené do maloobchodného predaja, stavebníctva atď.
    Ak by montáž alarmu bez služby, že mi niekto z dodávateľskej firmy bude sediet pred monitormi a sledovať, či sa deje niečo, čo nemá patrila do 80.2, čo by bolo myslené v triede 43,21 Elektrická inštalácia Táto trieda zahŕňa inštalovanie elektrických systémov a montáž vo všetkých budovách
    a objektoch inžinierskych stavieb:
    Táto trieda zahŕňa inštaláciu:
    • elektrických vedení a zariadení
    • telekomunikačných vedení
    • počítačovej siete a vedení káblovej televízie, vrátane optického vlákna
    • satelitov
    • osvetľovacích zariadení
    • požiarnych alarmov
    • alarmových systémov proti krádežiam
    tu by bolo myslené čo?
    Aj keď mestská polícia monitoruje kamerovým systémom mesto, znamená, že niekto z nich sedí pred monitormi a sleduje situáciu.. Podľa mňa alarm signalizuje narušenie, nie monitoruje. To je môj názor na vec, keď sa mi to rozležalo v hlave...
    dana11 Nerozumiem tomu, preco ste taka tvrdohlava. Nechajte podudzovanie cinnosti odbornej firme, ktora vam fakturovala, urcite ak sa touto cinnoştou zaoberaju, vedia co robia. Ano, ALARM signalizuje narusenie, ALE na zaklade monitorovania ! Asi tak to bude.
    kubkokubko Danka, sledujem Vaše príspevky a patríte medzi ľudí, ktorí tomu rozumeju najviac. Oospravedlnujem sa, nie som tvrdohlava. Už som sa poučila, že ani veľkosť firmy nezaručuje, že tam niekto niečo dokonale ovlada. Keď som volala v januári nadnárodnej spoločnosti, či sú naše faktúry z ich pohľadu správne vystavené, alebo k tomu maju nejaké výhrady, tak mi povedali, že im je to jedno, že oni sami nevedia ako má čo byť. Od ďalšej velkej firmy specializujúcej sa na lešenárske práce mi prisla FA za montáž lešenia s jeho dopravou a k doprave mi dali 20%DPH. Ked som im volala, že ich prosim aby to opravili, povedali mi, že je to tak spravne a maximálne čo mi môžu urobiť je zvýšiť cenu za lešenie a neuvádzať tam dopravu. Keby som sa uspokojila s tým, že oni sa tomu venuju a vedia ako to má byť, tak mňa by čakala pokuta od DU za neoprávnené odpočítanie DPH na základe takejto chybnej faktúry. A urcite neobstojí argument, že ja som myslela, že oni sú odborníci. Tak pokiaľ nemám pocit, že s tým súhlasím, tak sa v tom musím vrtať.....
    dana11 Dobre, tak skúsme to ešte inak.
    1. Čo sa stane, ak budete mať narušenie v objekte ? 2.Ako dostanete informáciu, že máte narušenie ?
    kubkokubko SMS kou a vieme si pozriet cez internet, kto objekt narušil, este dolu v komentári písala avalik o riadku 50 zoznamu , ktorý vydala FS pre pomoc na zatriedenie činnosti. Je tam riadok 50 Inštalácia a montáž alarmových systémov (AS) sekcia F, divízia 43 a poznámka Ide o inštalačné práce alarm systémov na stavbách (zabezpečovacie systémy, pohyb a prejav osoby v objekte). Aby sme sa nahodou zle nepochopili ako v tej jednej teme, ja sa tu nic nesnazím dokazať, nebojujem s tebou, len sa chcem dopatrat pravdy. Viem, že táto stránka je o pomoci a spolupráci a myslím si, že ironia by tu nemala mat miesto.
    dana11 Ak vám príde SMS, to znamená, že ste napojení na políciu alebo na bezpečnostnú službu. To zase ja chápem ako monitorovanie. No a rozdiel medzi 43.20 - inštalácia systémov a montáž (bez sledovania) a 80.20 sledovanie a diaľkovo riadené sledovanie elektronických bezpečnostných systémov, ako sú poplašné zariadenia a požiarne alarmy, vrátane ich montáže a údržby.
    Preto by som bola za tú 80,20.
    To ale neznamená, že sa nemýlim, len rozmýšľam.
    Už som si prečítala váš príspevok o školení Ing. Ugroczy,
    tak už sa rozhodnete. Ďakujem za celkom fajn diskusiu.
    Žabinka tiež mám alarm, po narušení objektu príde sms, a nie som napojená na bezpečnostnú službu ani na políciu.. existuje aj taká funkcia, ale predpokladám že za takú sa potom platí zvlášť mesačný poplatok za službu ako takú..
    to len k tomu monitorovaniu..
    dana11 no a mám v tom jasno...Ď.
    kubkokubko Aj ja dakujem danka a všetci zúčastnení bolo mi cťou
    dana11 nápodobne
    xatan alarm funguje aj bez pripojenia na internet- K internetu sa pripája iba za účelom diaľkového monitorovania a nastavovania.
      zbaliť

    Dodávka alarmu s montážou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.