Zavrieť

Porady

Konatel zahranicnej spolocnosti, praca na slovensku

Ahojte,
som konatel anglickej LTD. spolocnosti. Vyhrali sme kontrakt na IT konzultacie pre slovensku s.r.o.. Najblizsich par mesiacov budem teda pracovat na zakazke na slovensku v sidle slovenskej s.r.o. na zaklade zmluvy medzi LTD a s.r.o.

Musi kvoli tomu LTD. zakladat slovensku organizacnu zlozku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Netreba tu prevádzkareň, resp. organizačnú zložku. To by bolo treba, ak by nešlo o dočasný výkon práce na Slovensku.
    Ak si v tej anglickej firme normálne zamestnaný a len dočasne vykonávaš prácu na Slovensku, firma tu nemá stálu činnosť, ide o vyslanie. Neviem presne ako je to v Anglicku, ale obdobne ako u nás, anglická firma by mala na nejakej anglickej sociálnej poisťovni (alebo čo tam majú) vybaviť formulár A1 - tým sa preukazuje že ide o vyslanie. Okrem toho u nás od 18.6. platí nový zákon o cezhraničnej spolupráci a anglická firma pred vyslaním musí na Slovensku oznámiť Národnému inšpektorátu práce zoznam vyslaných zamestnancov, dobu vyslania (od-do), miesto výkonu práce a druh práce. Zároveň počas práce sa zamestnanie riadi slovenským zákonníkom práce. Bližšie pozri tu : http://www.somitrencin.sk/strana/clanky/CezhrSpol.pdf
    Ak si v anglickej firme len ako konateľ a túto činnosť budeš vykonávať ako konateľ, tak by sa tie povinnosti plniť nemuseli. Ale podľa mňa táto činnosť nespadá pod funkciu konateľa.
    Ak si bol doteraz len ako konateľ a uzatvoríš na prácu na Slovensku pracovný pomer, nepôjde o vyslanie ale za normálnych okolností právny vzťah, prihlášky, poistné do SP, ZP sa riadi slovenskými predpismi - lenže tu môže ísť o súbeh dvoch činností v dvoch štátoch EÚ (neviem, či ako konateľ dostávaš odmenu a neviem ako sú konatelia posudzovaní v Anglicku). Ak by to bol súbeh, zase treba žiadať o vystavenie formuláru A1, aj keď nejde posúdenie vyslania, ale formulárom A1 určia príslušnosť k právnym predpisom - buď k slovenským alebo anglickým.
    MareceK87 Ahoj, dakujem za rychlu odpoved a nasmerovanie na A1 form.

    V anglickej LTD som len konatel a pracu budem vykonavat ako konatel. Mozes prosim rozviest "Ale podľa mňa táto činnosť nespadá pod funkciu konateľa."?

    Ja to chapem tak ze kazdu pracu/cinnost ktoru spolocnost moze vykonavat a vykonava ju konatel osobne spada pod funkciu konatela.

    Kazdopadne ak by to tak nebolo tak A1 form vyzera ako spravne riesenie.

    Co sa tyka docasnej prace, aka je lehota na jej definiciu? Su to 2 roky?
    Jana Motyčková Na dočasnú prácu nie je priamo limit, hovorí sa o 2 rokoch, ale je nejaké rozhodnutie Európskeho súdu , že to môže byť aj viac, ale musí to byť dočasne. T.j. aby nešlo o trvalé vykonávanie činnosti. V tej A1 to rozhodnú.K práci konateľa pre spoločnosť - ak ide o inú činnosť ako vyplýva z funkcie konateľa, môj názor je, že by tam mal byť ďalší (napr. pracovnoprávny) vzťah. Viem, že pán Mihál má iný názor, s ním ja nesúhlasím. Čítala som kedysi právne rozbory a zdôvodnenia a tie takto hovorili. Ja právnik nie som. Môžte si pohľadať na nete práca konateľa pre spoločnosť.

    Konatel zahranicnej spolocnosti, praca na slovensku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.