Zavrieť

Porady

predaj domu

prosím o radu pri predaji domu, ktorý by som chcela po 5 rokoch od nadobudnutia do vlastníctva bez povinnosti platiť daň:

v máji 2002 som ho nadobudla do vlastníctva, lenže sme sa s dvoranmi delili o spoločný dom a až v tomto roku sme sa dohodli na výmene pozemkov a riadne sme sa s pozemkami rozdelili. Ošetrili sme si to darovacou zmluvou u právnika. Zápis o tejto zmene prebehol na katastri v máji 2006. Má tento dátum nejaký vplyv na predaj, alebo sa ráta tých 5 rokov od prvotného nadobudnutia do vlastníctva, teda od mája 2002?

ďakujem

Chcela by som podotknúť, že dom bol a je roky neobývaný. Nemám tam ani nahlásený trvalý pobyt.
Naposledy upravil JDM : 20.06.06 at 10:34 Dôvod: doplnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Delba pozemkov by na to nemala mať na platenie dane z príjmu vplyv, ale tá zámena áno. Pretože zamenený pozemok vlastníte len od času zámeny.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    JDM
    aj keď sme si vymenili len svoje m2 z miesta A na miesto B?
    Áno. Veď práve o to ide, že ste vymieňali, teda už vlastníce iné m2.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    vymieňala som konkrétne 192 m2 za 192 m2. Tie mi patrili, ale chodil by mi sused cez pozemok, tak preto zámena. Stretol sa niekto s stakouto problematikou?
    ---ďakujem za názory

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zámena je spôsob nadobudnutia nehnuteľnosti. V čase keď platil Zákon o dani prevodu a prechodu nehnuteľností boli predmetom tejto dane aj zamenené nehnuteľnosti . Prikláňam sa k názoru Vieroslavy, ale skúsenosť z praxe s takýmto prípadom nemám. Ak však pokračujem v teoretických uvahách, ešte by som "zarypla", či zámena nepodlieha aj dani z príjmov .... Dani podlieha prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnosti ....Zdaňujú sa príjmy nielen peňažné .... Ak bola hodnota zamieňaných nehnuteľností v znaleckých posudkoch rozdielna .... Možno preháňam .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.