Zavrieť

Porady

podvodny zapis rozostavanej stavby

Dobrý deň. Prihodila sa mi nasledujúca vec: s mojím bývalým kolegom sme dali dokopy nejaké financie, že postavíme dvojbytový barák, teda rodinný dom. Problém je v tom, že som zistil, že sa medzitým z neho stal gambler. Ja poctivo staviam a on sa chodí len pozerať, ako stavba postupuje. Tvrdí, že on bude stavať druhú časť, ja nech postavím prvú časť. Nedávno som zistil, že dal urobiť geometrický plán a zapísal rozostavanú stavbu do katastra bez môjho vedomia. Ďalej som zistil, že darovaním previedol svoj 1/2 podiel na svojho syna, ktorý je tiež gambler. Zevraj kvolitomu, že po ňom ide nejaký exekútor. Poradte, čo s tým. Píšem to pre výstrahu aj ostatným. Dal som na katastrálny úrad námietky proti zápisu rozostavanej stavby, ale oni odpísali, že to nemá majetkoprávne účinky, že je to len ZÁZNAM podla §5 ods. 2 katastrálneho zákona a teda nie vklad. Lenže na liste vlastníctva kde už figuruje jeho syn, je to písané ako normálny VKLAD, čiže vznikla právna vec a teda ako som pochopil z iných zdrojov - je keď staviam, tak zhodnocujem aj jeho podiel. Je takéto niečo vôbec legálne? Nemám sa obrátiť na políciu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zeron je offline (nepripojený) zeron

    zeron
    Treba ísť formou žaloby o určenie vlastníckeho práva. Zápis v katastri je hodnoverný len pokiaľ sa nepreukáže opak, a to platí aj pri zápise vlastníkov. Keďže vy tam už vlastníka zapísaného máte, dokonca má zapísaný Váš spoluvlastnícky podiel. môžete to riešiť len žalobou, pričom zároveň môžete dať zapísať poznámku na LV o prebiehajúcom súdnom konaní. Nespoliehajte sa na to, že po dokončení stavby a po jej kolaudácii, bude vydané súpisné číslom na meno oboch stavebníkov a že na tomto základe Vás kataster zapíše. V praxi som zažila prípad, kedy nepomohlo nič, len žaloba.
    lavet Vďaka za odpoveď. Žaloba o určenie vlastníckeho práva má ten problém, že treba vopred zaplatiť súdny poplatok 6% z hodnoty nehnuteľnosti. Nebolo by lepšie ísť do sporu s katastrom? Oni nemôžu niečo také zapísať bez súhlasu oboch spoluvlastníkov, to je v zmysle ustanovení Obč.zákonníka o majetkových právach.
    branislavp lavet, , v tomto prípade sa jedná o zápis na katastri, ktorý má zapísaný spolustaviteľ správne v 1/2 a už je prepísaný aj na jeho syna, titulom darovania. Tu hrozia ďalšie problémy s financovaním na dostavanie domu. ´ž ked ho naháňa exekútor ..... sú to problémoví spoločníci aj otec aj syn, treba predvídať, nič dobré. Žaloba na určenie vlastníckeho práva ? No neviem, asi stačí doplniť záznam na katastri o tú ďalšiu polovicu domu pre druh=ho vlastníka a vtedy to bude správne - zápis rozostavaného domu 1/2 jeden vlastník 1/2 ďalší vlaszník, ale je nutné mať aj fotodokumentáciu, aj to by bolo vhodné priložiť k záznamu do katastra.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Neviem do detailu, ako to máte obaja ošetrené všetko podľa stavebného povolenia, ale to by ste mali figurovať obaja ako stavebníci na stavebnom povolení. Tak ak to dala takto zapísať iba jedna strana, tak to je od toho kolegu neseriózne. Tak potom daj na kataster požiadavku, nech aj Tvoje meno zapíšu ako záznam do katastra a s poznámkou, že sa jedná o dvojdom dvoch vlastníkov.. To značí, že kataster vystavil na žiadosť toho spoluvlastníka LV, kde je napísané "rozostavaná stavba" kde figuruje iba jeho meno. Je to nečisté, keby sa niečo stalo, máš problém. Toto je iba o zápise. Horšie s takýmto probl=movým človekom bude dostavanie toho spoločného domu. Nechcem Ťa strašiť, ale čo vymyslia gembléry aj v rodine aké problémy, niečo hrozné.
    Urob si poriadne snímky zo stavby, aby si sa mohol preukázať fotografiami o priebehu stavby, a to všetko do detailu aj s popisom. Aby si mal dôkazy. Keď budeš presvedčený, že je to v neprospech Teba, podaj to na políciu. Ale vopred informuj písomne o tomto Tvojho spolustaviteľa. rod. domu.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lavet vdaka za reakciu. ide o to, ze ten barak staviam ja, cize sa automaticky stavam vlastnikom, kedze viem dolozit, ze staviam (stavba sa nadobuda v obcianskopravnom zmysle, nie podla toho, kto je zapisany v stavebnom povoleni, kde sme obaja). v polovici som na katastri zapisany aj ja, lenze kataster nemoze zapisat rozostavanu stavbu bez suhlasu OBOCH SPOLUVLASTNIKOV, cize je v tom aj nespravny postup katastra. akonahle to tam je raz zapisane tak to oni uz nezmenia, to je ten ich system, na ktorom onehda stavali podvodnici z pripadov pozemkovych a bytovych mafii. prave citam o vihorlatskych lesov kde 300 urbarnikom ukradli ich vlastnictvo a zapisali v katastri na podvodnika a oni musia dat zalobu o urcenie vlastnictva, cize maju pred sudom dokazovat, ze su vlastnici...
    branislavp Po normálnom poriadku by mali byť zapísaní obaja stavebníci. Nie je to zápis konečnej stavby, ale rozostavanej stavby stavebníkov, ktorým bolo vydané stavebné povolenie k výstavbe dvojdomu.
    Nechápem, prečo dvaja spolustavitelia nekonajú pre jeden dvojdom spolu, ale bez spolupráce, v tajnosti. lavet=tiborpe?
    branislavp tiborpe, ťažko sa je vyjadriť k výstavbe. Mali ste to mať rozumne dojednané aj na papieri zdokladované, koho ktorá časť bude jeho a každý sa bude na svojom piesku hrať a starať sa už o svoju plánovanú časť domu. Predsa je to veľká investícia
    lavet ano, mam tieto dve konta, na to druhe som niekde stratil heslo. k tomu zapisu:
    vlastnictvo sa nadobuda v obcianskopravnom zmysle, nie podla stavebneho zakona, cize nie podla toho, co je uvedene v stavebnom povoleni, lebo tam ide o dodrziavanie podmienok stavby. stavebny urad vobec nezaujima, ako to maju stavebnici osetrene medzi sebou. a rozostavana stavba to je uz je pravna vec, kto vlastni rozostavanu stavbu, vlastni stavbu aj po dostavbe, aj keby vobec nestaval...
      zbaliť

    lavet je offline (nepripojený) lavet

    lavet
    no, takze pokracovanie po troch rokoch

    - oni dali navrh na vyporiadanie spoluvlastnictva, ktore vzniklo tym, ze KATASTER ZAPISAL TOHO, KTO BOL V STAVEBNOM POVOLENI A PREDPOKLADAL, ZE TENTO JE ZAROVEN AJ VLASTNIKOM

    - ja som dal navrh na urcenie vlastnictva, ku ktoremu som prilozil stavebny dennik, fotokopie dokladov a blockov

    - tiez som dal podanie na prokuraturu, prokuratorsky protest, ale nebolo vyhovene, lebo premlcanie

    _________________

    sud povazuje mna aj toho obdarovaneho za rovnocennych legitimnych vlastnikov, napriek tomu, ze obdarovany na stavbe neprelozil krizom ani dve dosky. vrcholom drzosti nasich sudov je to, ze zamietol navrh na pismoznalecku analyzu podpisu na ziadosti o zapis rozostavanej stavby a moj navrh na urcenie vlastnictva tiez zamietol, nakolko plati domnienka, ze co je na katastri zapisane, to je pravne v poriadku a relevantne.

    coze kradez v priamom prenose, za pomoci SUDU !!!!!!!!!!!

    nech ziju uuuuuuuurvy a kapitalisti !!

    podvodny zapis rozostavanej stavby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.