Zavrieť

Porady

Delba majetku pri rozchode partnerov

Dobry den, akym sposobom sa deli majetok v pripade rozchodu partnerov, jedna sa o dom, ktory je vo vlastnictve v pomere 50:50, ja by som si chcel dom ponechat a partnerku vyplatit, hypoteka je len na mna, aj vsetky prevadzkove naklady platim ja.
Obaja sme do kupy investovali kazdy po 20tis€ z vlastneho.
Akou ciastkou sa vyplaca spoluvlastnik?
Napriklad hodnota nehnutelnosti minus uver delene dva?
Alebo ma narok partnerka na plnu polovicu,aj ked je na nehnutelosti zalozne pravo?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zeron je offline (nepripojený) zeron

    zeron
    Ak je hypotéka len na Vás, Vášho spoluvlastníka sa to netýka. On má právo na polovicu hodnoty nehnuteľnosti bez toho, aby sa tam tento dlh zohľadnil. Otázka je, akú má dom hodnotu, nakoľko táto hodnota nemusí byť totožná s tým, čo ste ako spoluvlastníci do domu investovali (môže to byť menej ale aj viac). Prvoradá je dohoda medzi spoluvlastníkmi, kde si na základe písomnej dohody upravia podmienky vzájomného vysporiadania. Ak k takejto dohode nedôjde /napr. aj z dôvodu rozdielnej predstavy o cene spoluvlastníckeho podielu), rozhodnúť môže na súd, ktorý prikáže vlastníctvo domu jednému spoluvlastníkovi s povinnosťou vyplatiť toho druhého. V tomto súdnom konaní by súd určil aj hodnotu podielu, a to v podľa výsledkov dokazovania. Nezabudnite tiež, že pri akomkoľvek prevode potrebujete súhlas banky ako záložného veriteľa, inak budete mať problém so zápisom do katastra.

    Delba majetku pri rozchode partnerov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.