Zavrieť

Porady

Keď som vlastníkom polovičky rodinného domu, môže sa do neho nasťahovať súrodenec, ktorý je vlastníkom druhej polovičky bez môjho súhlasu?

Pred 15 rokmi nám rodičia darovacou zmluvou darovali rodinný dom rovnakým dielom. Čiže som vlastníkom polovičky domu tak ako môj brat. Tak ako to väčšinou býva po smrti rodičov, tak aj u nás sa vzťahy veľmi zhoršili. O rodičov som sa starala väčšinou ja aj keď bývam 100 km od rodiska, brat býva v susedstve rodičovského domu. Mám obavy, že brat sa po smrti rodičov chce do domu nasťahovať bez toho že by ma vyplatil. Môže tak urobiť aj bez môjho súhlasu? A ak áno, čo môžem urobiť aby som mu v tom zabránila a keď sa mi to nepodarí ako ho z domu môžem dostať. Ak by sa tak stalo, môžem, keďže mám vlastnícke právo k polovičke domu, do domu aj naďalej chodiť?


Milí poraďáci, myslela som si že všetko je už za mnou, že dom ideme cez realitku predať, ale...
Včera večer mi zavolala neter - bratova dcéra že sa rozhodla že tú moju polovičku predsa len kúpi ona. Samozrejme pod cenu, no ale čo už, lepší vrabec v hrsti ako holub na streche ako sa vraví, rozhodla rodinná rada. Chcem už mať od nich pokoj, urobím hrubú čiaru a AMEN moja rodina. A tým mám na Vás ďalšie otázky. Neter si ide brať samozrejme úver a keďže ja už nikomu z tej rodiny neverím a nedôverujem, potrebujem sa dáko poistiť. Mám pripravenú kúpnopredajnú zmluvu (to som si pripravila ešte v začiatkoch keď som sa s bratom dohodla že ma vyplatí), ale keďže im neverím potrebujem vedieť ako mám postupovať.
1. Ja im tú moju polovičku nepodpíšem len keď budem mať peniaze na účte a tie nebudem mať kým si ony nevybavia úver asi a úver sa pravdepodobne vybavuje len na základe kúpno predajnej zmluvy, či?
2. Existuje dáka predkúpna zmluva alebo zmluva o budúcej zmluve, ktorá by mi zaručila že až po pripísaní peňazí na môj účet s nimi podpíšem tú kúpnu zmluvu?alebo ako sa postupuje v takýchto prípadoch?
3. Mám podozrenie, keďže idú pod cenu, či nechcú dom predať ďalej, samozrejme za vyššiu cenu, ako sa dá a či sa vôbec dá do kúpnopredajnej zmluvy uviesť dáka formulka, že dom sa nemôže predať napr. po dobu 5-10 rokov ďalšej osobe?
4. z peňazí, ktoré obdržím - ak sa predaj podarí - budem platiť štátu aj dane? akým spôsobom a koľko a komu?
Ďakujem, Ďakujem ďakujem za všetky odpovede. Myslím si, že aj pre iných poraďákov je takáto diskusia dobrá, aby vedeli, popr. poznali čo a ako robiť v takýchto prípadoch. Nemyslela som si, že budem niečo takéto prežívať.
Naposledy upravil hefi : 13.06.16 at 07:05 Dôvod: Pokračovanie trápenia...
3 komentárov     zbaliť
Oliwa K bodu č. 3 - nemôžeš predať dom s takouto podmienkou. Neprešlo by to cez kataster.
Prečo by si predávala dom pod cenu? Daj/dajte si spraviť znalecký posudok. Ak neter ten dom tak veľmi chce, nech si vezme úver na jeho polovicu /veď polovicu dostane zdarma od rodičov, či?/. Ak ho nechce, predáte ho cudziemu a neter si môže hľadať ešte "lacnejšie" bývanie.
Keď banke predloží kúpnu zmluvu, bude tam cena domu. Ako si predstavuje výšku úveru - na podhodnotenú cenu domu, alebo reálnu /podľa znaleckého posudku/? Keď by si chcela polovičku odkúpiť Ty, tiež by išli pod cenu?

Pravdupovediac, až som sa čudovala, ako ste sa pekne s bratom dohodli, keď si písala, že všetko je na dobrej ceste... Bolo to až podozrivé... A hľa, vykľulo sa šidlo z vreca...
hefi no to je komplikované, povedal mi že ak mu to nedám za takú sumu ako mi ponukol tak on tu svoju polovičku nikomu nepreda, takže sa nepohnem
Oliwa Tak kto to kupuje? Brat alebo neter. Brat je spoluvlastník, neter nie...
Spoluvlastník má predkupné právo. Ak odmietne sumu zo znaleckého posudku, môžeš to predať/darovať komukoľvek. Aj menšine...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    skúsim takto, pozrel by som sa na vec pragmaticky. Ako prvé si ujasni čo chceš dosiahnuť, nehnuteľnosť užívať neuvažuješ ako si uviedla v komentoch, aký máš teda dôvod tam chodiť? Toto je podstatná otázka, pretože ak nehnuteľnosť nechceš ani užívať ani iným spôsobom využiť, je pre teba najlepšie zrušiť a vyporiadať podielové spoluvlastníctvo a to buď dohodou alebo súdom.

    Totiž, keď máš spory so spoluvlastníkom, nie je dobré zotrvať v spoluvlastníctve, pretože ti môžu vzniknúť aj určité riziká.
    1) ak sa súrodenec nasťahuje do domu bude to jeho obydlie, ty síce máš právo vec užívať podľa výšky svojho podielu, ale ako to zvyčajne chodí do domu ťa nepustí, a vstúpiť do jeho obydlia ti nepomôže ani polícia (ide o občianskoprávne spor), budeš ho musieť žalovať na súde buď o nájom alebo určenie spôsobu užívania spoločnej veci no a roky sa naťahovať na súde s neistým koncom.
    2) ak na dome bude treba robiť opravy, budeš sa musieť na ich nákladoch podieľať rovným dielom, čiže úžitok žiaden, iba náklady
    3) problém ti vznikne aj vtedy, ak svoj podiel založí v banke alebo nedajbože v nebankovke, alebo mu na podiel siahne exekútor a pod.

    Vyššie píšeš, že nie je možná dohoda, no urob ty právne kroky, písomne navrhni súrodencovi vyporiadanie podielového vlastníctva, tak, že ťa vyplatí z tvojho podielu. Zároveň mu pošli mu návrh Kúpnej zmluvy. Cenu si navrhni znaleckým posudkom. Buď ťa vyplatí, alebo podáš návrh na súd. Nikto ťa nemôže nútiť zotrvať v spoluvlastníctve, preto súd vždy rozhodne o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, Výnimkou je iba prípad osobitého zreteľa.
    Návrh na vyporiadanie mu pošli čím skôr, pokiaľ sa do domu ešte nenasťahoval, potom sa niektoré veci komplikujú.
    Ešte jednu poznámku, výhovorky že nemá peniaze neber do úvahy, to si môže vyriešiť napr. tým, že si zoberie pôžičku, alebo môže predať nejaký majetok.
    Naposledy upravil majkii : 03.06.16 at 19:20

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    terezamaria, karakul, TomasBugiy, arizona, misoft, Oliwa, kopretinka
    7
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hefi super, veľmi ďakujem, toto mi pomohlo najviac zo všetkých rád a komentárov. Všetkým Vám poraďákom patrí moja vďaka. Urobila som to presne ako mi radil majkii. Pripravila som si návrh na vysporiadanie spoluvlastníctva cestou súdu, pripravila som si kupnu zmluvu a vyštartovala som za nim. A napodiv, brat sa obrátil o 180 stupnov. Keď videl návrh a kúpnu zmluvu, tak vyšiel s pravdou von - on chcel dom darovacou zmluvou dať jednému zo svojich dvoch detí s tým, že mna jeden z nich vyplatí a druhého súrodenca tiež. Lenže sa medzi sebou nedohodli a je rozvadena celá jeho rodina.Požiadal ma aby som som cestou súdu nič neriešila. Môj návrh - predaj domu - uznal ako jedinu rozumnú vec.
    Takže milí poraďáci, ďakujem veľmi pekne ešte raz všetkým.
    Oliwa Gratulujem! Nie vždy sa veci pohnú tým správnym smerom ako vo Vašom prípade... Už to len dotiahnuť do zdárneho konca k spokojnosti Vás oboch.
    Teším sa s Tebou...
    vicktor majkii: "alebo mu na podiel siahne exekútor"
    Poznam podobny pripad, aj ked ide o byt. Jeden brat byva vo vlastnom v meste kde sa byt po rodicoch nachadza, druhy v cudzine a ubytuje sa tam ked raz za cas pride na Slovensko. Nechce dovolit aby sa tam niekto nastahoval, byt je prakticky nevyuzity.
    "Domaci" spoluvlastnik plati spravcovi domu polovicu nakladov, "cudzinec" vyhlasil ze on nebude nic platit, pretoze domaci mu ma byt z munulosti za vselico vdacny.
    Ked dlzoba narastie na x tisic, byt pojde do drazby vraj cely. Odkial mate ze exekutor siahne iba na polovicu? To by domacemu vyhovovalo, ocakava priaznivu cenu.
      zbaliť

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Pises, ze brat je spolu/vlastnik domu.
    Takze mu nijako nemozes zabranit pouzivat jeho majetok tak,ako on uzna za vhodne.
    Rovnako,ako on nemoze branit tebe,ako dom budes uzivat.
    Kedze ste dvaja spoluvlastnici,najrozumnejsie je sa dohodnut,ako spolocne budete nehnutelnost vyuzivat,platit a udrziavat.

    Ak sa nedohodnete na uzivani,mozete si navzajom 1/2 domu predat,alebo predat dom v celku inej osobe a peniaze si rozdelit.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hefi toto všetko viem, možnú dohodu nevidím, on o predaji nechce ani počuť, mňa nemá z čoho vyplatiť, ja dom užívať nebudem lebo bývam 100 km od domu, potrebovala som vedieť ak sa brat do domu nasťahuje, čiže ho bude obývať, či mi môže znemožniť do domu chodiť, keď vlastne on tam bude bývať ako "doma"
    arizona Nie ,nemoze ti znemoznit,lebo si rovnako spoluvlastnik,ako aj on.Obaja mate rovnake prava aj povinnosti. To, ze nema na vyplatenie, teba nemusi zaujimat. Bud nech si vezme hypoteku,ako aj vacsina ludi,alebo dom mozete predat. Ked nebude suhlasit,mozes sa obratit na sud ohladom vysporiadania majetku.Sud mu ponukne rovnake moznosti,ako som ti napisala vyssie. Sud tiez moze nariadit predaj domu,aj napriek bratovmu nesuhlasu.
    arizona Mozes bratovi navrhnut /najlepsie pisomne/ odpredaj svojej polovice. Ak nebude suhlasit,mozes svoj podiel predat hocikomu cudziemu. Aj to je jedna z moznosti...
    TomasBugiy Tretia osoba asi len ťažko kúpi polovičný podiel nehnuteľnosti, v ktorej niekto býva a svoj podiel nechce predať. Buď predať celý dom, alebo nech brat predá svoj podiel Tebe, prípadne ty jemu, alebo sa dohodnite, že ho môže užívať s tým, že všetky náklady na opravy a údržbu bude znášať on....
    arizona Tretia ososba sa vzdy najde,ak predajca da dobru cenu. Vela ludi, ktori z nejakeho dovodu nemaju strechu nad hlavou sa radsej nastahuje k niekomu,ako by mali zit v azylaku,ci pod mostom...
      zbaliť

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    O užívaní a bežných veciach spojených s nehnuteľnosťou sa rozhoduje hlasovaním podľa veľkosti podielov. Ak nie je dosiahnutá väčšina (vo Vašom prípade súhlas oboch), rozhodne súd na návrh.
    Samotné užívanie neznamená povinnosť vyplatiť podiel druhého spoluvlastníka, ktorému však vzniká právo na tzv. nájomné za to, že bývajúci užíva aj jeho podiel.

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    všetci vlastníci majú rovnaké práva, ale aj povinnosti..
    ak sa nebudete vedieť dohodnúť o užívaní nehnuteľnosti, budete sa musieť obrátiť na súd..

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    hefi toto všetko viem, možnú dohodu nevidím, on o predaji nechce ani počuť, mňa nemá z čoho vyplatiť, ja dom užívať nebudem lebo bývam 100 km od domu, potrebovala som vedieť ak sa brat do domu nasťahuje, čiže ho bude obývať, či mi môže znemožniť do domu chodiť, keď vlastne on tam bude bývať ako "doma"

    Už bolo povedané, že mu nemôžeš znemožniť vstup do domu. Ak sa nedohodnete ani na prenájme tvojej časti domu,( kedže tam nebudeš bývať), ani na predaji, potom o to, čo s tým, rozhodne len súd.

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    nemôže ti brániť vstupovať do domu,obaja máte presne rovnaké práva aj povinnosti.
    Hocikedy tam môžeš ísť,aj sa tam nasťahovať.Môžeš od brata požadovať,aby ti platil nájomné za tvoju polovicu,ak ty tam nebudeš bývať a on sa bude rozťahovať po celom dome.Ak sa nechcete navzájom vyplatiť,tak ja na tvojom mieste by som dala návrh na súd....
    Nemôžeš mu zabrániť v tom,aby sa tam nasťahoval,ani ho nemôžeš z domu nijako dostať!
    Máte ROVNAKÉ PRÁVA A POVINNOSTI !

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Oznám bratovi, že sa tiež chystáš nasťahovať do rodičovského domu, keďže Ti tam patrí polovica. A podľa jeho reakcie sa zariaď.
    Ak doteraz býval v susedstve, teraz potrebuje bývať v dvoch domoch vedľa seba súčasne? Budete sa finančne i fyzicky spolupodieľať na udržiavacích prácach na dome a brat Ti bude platiť nájom za užívanie Tvojej polovice?

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Určite sa brat môže do domu nasťahovať a zabrať jednu polovicu. Možno dispozícia domu nebude vhodná pre 2 rôzne osoby / sestra a brat / a určite príde k nezhodám. Píšem tak preto, že uvádzaš, že sa vaše vzťahy zhoršili po smrti rodičov.......čo je veľmi zlá situácia. Pokiaľ začne brat konať, bude najrozumnejšie podať na súd žiadosť o stanovenie súdu ohľadne užívacieho práva rodinného domu súrodencami.

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    Ja by som mu povedal, že svoju polovičku predám cigáňom alebo niekomu, koho on nemá rád. Asi by sa potom dohodnúť chcel.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška Nemôžeš, brat má zo zákona predkupné právo. Okrem toho ideálnu polovičku (aj s bratom) nikto nekúpi.
    vicktor To nie je idealna, ale ozajstna polovica.
    Kupi ju hajzel, ktory vie ako brata odtial dostane a potom dom preda ako celok a zarobi.
    Ing. Ľubomír Janoška Potom ale dom musí byť rozdelený na dve časti a každá z nich sa dá nezávisle používať (?)
    vicktor Mozno sa mylim, som v tom, ze idealne spoluvlastnictvo je iba 1/1 pri BSM, ale tu je 1/2 + 1/2. Kto bude co pouzivat sa stanovi v dohode o uzivani spolocneho majektu.
    Kto vie lepsie, nech ma upresni.
    fortunka Ale nemusi si predkupne pravo uplatnit. Či? Ak si ho neuplatni, tak sa to musi dat nejak predat...nie?
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    hefi (Dnes 08:04) toto všetko viem, možnú dohodu nevidím, on o predaji nechce ani počuť, mňa nemá z čoho vyplatiť, ja dom užívať nebudem lebo bývam 100 km od domu,
    Podľa citovaného a aj úvodného textu je nad slnko jasné, že najlepšia voľba bude podanie príslušného návrhu na súd...
    Súd rozhodne o predaji, tzv. dobrovoľno - povinnom.... Následne sa len pekne krásne rozdelíte a zbohom rodina...až do smrti sa nenávidieť budete.
    Vaše "vynikajúce" vzťahy bude môcť využiť nejaký záujemca. Kúpi lacnejšie, ako by ste dostali pri normálnom chovaní...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hefi ok, ale stale neviem či môžem do domu chodiť aj ja
    betka122 ak si spoluvlastníkom domu máš rovnaké právo užívať dom ako tvoj brat
    arizona Ved uz mas niekolko krat vyssie napisane, ze nakolko ste spoluvlastnikmi,obaja mate rovnake prava.To, ze sa brat nastahuje do domu nic nemeni na tom, ze aj ty mas rovnake prava ako on. Teda aj chodit do domu,aj sa nastahovat,aj ho uzivat
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.