Zavrieť

Porady

Zalozenie s.r.o..

Som zacinajuci zivnostnik a stale tu citam o vyhodach s.r.o.
Asi tomu nechapem, ale ake vyhody ma pre mna zalozit s.r.o. a byt tam konatel a zamestnanec z dovodu odvodov do poistenia?
Ved pokial som ako zamestnanec tak si musim platit odvody aj zo mzdy ako zamestnanec a s.r.o. ako zamestnavatel.
Chapem to asi tak ze si ako zamestnanec mozem dat minimalnu mzdu a platit z toho. Na konci s.r.o. zaplati len dan zo zisku.
Rozumiem tomu dobre?
Zatial jedinu vyhodu vidim v tom, ze ako s.r.o. nerucim svojim majetkom.
Ako je to teda?
Keby som bol len ako konatel a nie ako zamestnanec mozem vykonavat napriklad predaj a sluzby za s.r.o? V pripade konatela je to vraj inak s odvodmi.
Kedze som si zivnost urobil v auguste 2004 uvazujem, ze si budem ako zivnostnik platit dobrovolne prispevky do soc.poist a od jula 2005 sa zamestnam v s.r.o. a zrusim zivnost. Nemusel by som mat dvojite odvody do poistovni.
Naposledy upravil zdendo : 04.11.04 at 22:48
Usporiadat
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

no musim vam tu odporovat troska pretoze ja som bola dnes na DU konecne odovzdat im podklady aby ma zaregistrovali ako platcu DPH a nechceli prijati iny doklad iba fakturu ktora musela byt vystavena bez DPH, s pridelenym DIC, ale nemohla som tam uviest IC DPH pricom to nedava logiku pretoze doklad o pridelenom DIC este stale nemam ...proste nechapem kde je tu logika ...asi to zavisi aj od povahy cloveka podla mna inac si to vysvetlit neviem
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

anithocka Pozri príspevok
no musim vam tu odporovat troska pretoze ja som bola dnes na DU konecne odovzdat im podklady aby ma zaregistrovali ako platcu DPH a nechceli prijati iny doklad iba fakturu ktora musela byt vystavena bez DPH, s pridelenym DIC, ale nemohla som tam uviest IC DPH pricom to nedava logiku pretoze doklad o pridelenom DIC este stale nemam ...proste nechapem kde je tu logika ...asi to zavisi aj od povahy cloveka podla mna inac si to vysvetlit neviem

Bolo by dobré, keby sa moderátorom podarilo /neviem, či to ide/ tú časť o DPH presunúť do DPH.

Áno máš pravdu, závisí to od ľudí, na niektorých DÚ to nepožadujú, lebo vedia, že ak sa založila s.r.o. tak asi nie za účelom neekonomickej činnosti, a na niektorých to žiadajú, lebo bohužiaľ u nás je to tak - nejednotnosť DÚ.
§3 zákona o DPH
2/ Ekonomickou činnosťou (ďalej len "podnikanie") sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
0 0
tetuška tetuška

tetuška je offline (nepripojený) tetuška

Som vo veci zakladania s.r.o. nová a tak by som potrebovala radu. Traja ľudia chcú založiť s.r.o.,všetci traja tam chcú byť konatelia. Fakturovať budú jednej firme za vykonanie služby,otázka znie: majú sa všetci v tej s.r.o. zamestnať aby mali nejaký plat,lebo oni si tú fakturovanú sumu potom chcú podeliť ako výplatu. Ďalšia otázka je,aké odvody budú platiť keď sa nezamestnajú v s.r.o. a aký bude ich plat keď budú kontelia? Mali by mať nejakú mandátnu zmluvu,aby si mohli vyplácať z tej fakturovanej sumy? alebo ako to vlastne urobiť,aby konatelia mali mesačný príjem z toho a ako odvodovo budú zaťažení? všetci majú teraz ŽL ako FO. Za rady veľmi pekne ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tetuška Pozri príspevok
Som vo veci zakladania s.r.o. nová a tak by som potrebovala radu. Traja ľudia chcú založiť s.r.o.,všetci traja tam chcú byť konatelia. Fakturovať budú jednej firme za vykonanie služby,otázka znie: majú sa všetci v tej s.r.o. zamestnať aby mali nejaký plat,lebo oni si tú fakturovanú sumu potom chcú podeliť ako výplatu. Ďalšia otázka je,aké odvody budú platiť keď sa nezamestnajú v s.r.o. a aký bude ich plat keď budú kontelia? Mali by mať nejakú mandátnu zmluvu,aby si mohli vyplácať z tej fakturovanej sumy? alebo ako to vlastne urobiť,aby konatelia mali mesačný príjem z toho a ako odvodovo budú zaťažení? všetci majú teraz ŽL ako FO. Za rady veľmi pekne ďakujem.
Do pozornosti ti dávam nasledujúcu tému:

http://www.porada.sk/t57731-konatel-prijem-odvody.html
0 0
Glad Glad

Glad je offline (nepripojený) Glad

Je to vsetko zaujimave co sa tu dozvedam ale poprosil by som ak by ste boli ochotny zverejnit aj zakladatelsku listinu ak zakladaju s.r.o. dve osoby a jedna sa konkretne o dopravnu firmu.dakujem
0 0
Floppy1 Floppy1

Floppy1 je offline (nepripojený) Floppy1

Glad Pozri príspevok
Je to vsetko zaujimave co sa tu dozvedam ale poprosil by som ak by ste boli ochotny zverejnit aj zakladatelsku listinu ak zakladaju s.r.o. dve osoby a jedna sa konkretne o dopravnu firmu.dakujem
zakladatelskou listinou sa zaklada jednoosobova s.r.o. Ak su dvaja musi uz ist o spolocensku zmluvu. Skus to tu vyhladat, urcite najdes.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Glad Pozri príspevok
Je to vsetko zaujimave co sa tu dozvedam ale poprosil by som ak by ste boli ochotny zverejnit aj zakladatelsku listinu ak zakladaju s.r.o. dve osoby a jedna sa konkretne o dopravnu firmu.dakujem
ak s.r.o. zakladajú dvaja, nespíšu zakladateľskú listinu ale spoločenskú zmluvu. Dovolím si poznámku, že aj toto je tu x-krát vysvetlené, takže treba preštudovať vybrané témy, alebo príslušné zákony, ako sa komu páči a vyhovuje.
A po druhé,.... ak niekto chce podnikať je to SAMOSTATNÁ činnosť, bude musieť samostatne uzatvárať rôzne zmluvy, takže minimálne si v tej spúste príspevkov na Porade treba nájsť vzor dokumentu a nie očakávať, že dostane všetko na tácke.
0 0
barborka.gsm barborka.gsm

barborka.gsm je offline (nepripojený) barborka.gsm

dobrý den
vie mi niekto poradit ci pri zakladaní pobocky ltd na slovensku si musim vytvorit novú zivnost alebo môzem pobocku zalozit uz na existujúcu zivnost.
dakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
barborka.gsm Pozri príspevok
dobrý den
vie mi niekto poradit ci pri zakladaní pobocky ltd na slovensku si musim vytvorit novú zivnost alebo môzem pobocku zalozit uz na existujúcu zivnost.
dakujem
To ltd naznačuje, že ide o zahraničnú osobu (spoločnosť). Tá pobočka bude iba organizačná zložka, alebo samostatná právnická osoba, teda s.r.o. s 100% vlastníkom ltd?
0 0
barborka.gsm barborka.gsm

barborka.gsm je offline (nepripojený) barborka.gsm

je to limited založená v GB ale tam podnikat nebudem.podnikat chcem na slovensku.a bude tu vytvorená organizacna zlozka a platit dph chcem tiez v sr.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
založíš org.zložku, zapíše sa do OR, ty ako osoba nebudeš mať živnosť.....budeš čo? riaditeľka? asi......
OZ zaregistruješ za platiteľa DPH podľa sídla v SR.
0 0
barborka.gsm barborka.gsm

barborka.gsm je offline (nepripojený) barborka.gsm

ok kejka cize svoju terajsiu zivnost si mam zrusit?na zapisanie do or potrebujem tiez zivnostenský list tak si mam vybavit novy?
0 0
slavky slavky

slavky je offline (nepripojený) slavky

ajobs Pozri príspevok
Tu je lopatistické vysvetlenie:
1. ak spoločníci budú zároveň aj konateľmi a NEBUDÚ mať pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., potom platia IBA zdravotné poistenie z výšky odmeny, ktorú dostávajú (môže to byť aj menej ako minimálna mzda). Potom s.r.o. platí 10% z výšky odmeny (správne "z vymeriavacieho základu=VZ"), konatelia platia 4% z VZ,
2. ak spoločníci budú zároveň aj konateľmi a BUDÚ mať pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., potom platia VŠETKY odvody (do ZP a SP) zo svojho VZ.
Ak majú okrem pracovnej zmluvy aj mandátnu zmluvu (alebo zmluvu o výkone funkcie konateľa), a jej plnenie je 0 Sk, potom neplatia žiadne ďalšie odvody.
Caute poradaci, preberalo sa toho tolko, ze uz mam z toho uplny miz -maz. Moze sa mi teda niekto este k tomuto vyjadrit?

Nechapem, aky je rozdiel byt spolocnikom a zaroven konatelom SRO a nemat pracovnu zmluvu a na druhej strane byt spolocnikom, byt konatelom, mat pracovnu zmluvu a zaroven mat mandatnu zmluvu a jej plnenie 0. Aky to ma vyznam. Ved ide o dosiahnutie toho isteho ciela a to platenie dane len do Zdravotnej poistovne.

je v tom nejaky rozdiel? Poradte pls. Ideme zakladat SRO dvaja a chceme viediet co je najlepsie. Kazdopadne budeme len dvaja, vsetku cinnost si budeme vykonavat sami. Chceme byt odbremeneni aspon prvy rok zbytocnym odvodom.

Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
barborka.gsm Pozri príspevok
ok kejka cize svoju terajsiu zivnost si mam zrusit?na zapisanie do or potrebujem tiez zivnostenský list tak si mam vybavit novy?
aj org.zložka potrebuje živn.list. Vybav ho, zapíš do OR.
Či si ty chceš zrušiť živnosť alebo nie...to už za závisí od Tvojho rozhodnutia.
0 0
slavky slavky

slavky je offline (nepripojený) slavky

Pan Mihal, alebo kto vie poradit

Pisali ste toto

Pre Fany -
konateľ s.r.o., ktorý nemá pracovnú zmluvu a poberá nejakú odmenu z s.r.o. za prácu konateľa, neplatí z tejto odmeny sociálne poistenie. Platí sa len zdravotné poistenie a to najmenej zo základu 3000 Sk mesačne - konateľ 4%, s.r.o. ako "zamestnávateľ" 10%.
To že neplatí sociálne, má samozrejme svoje negatívne dôsledky - nebežia mu "roky" pre starobné poistenie, nemá nárok na nemocenské atď.

Ak môžem poradiť, "top" nastavenie výšky odmeny je presne 3040 Sk mesačne - platí sa spolu 14% na zdravotné, žiadne sociálne, nulová daň z príjmu a k tomu ešte spĺňa podmienku nároku na daňový bonus...


Mozte ma skusit trosku usmernit v tomto? Ideme si dvaja otvorit s.r.o. a obaja budeme konatelia pracujuci za odmenu. Tym padom, ako ste pisali, sro aj konatelia budu mat len odvodovu povinnost do zdravotnej poistovne, žiadne sociálne, nulová daň z príjmu ( toto tiez plati, lebo pocul som aj ze dan z prijmu sa platit musi, s tym,ze na konci roka sa poda danove priznanie a dan bude vratena. Ako to teda je.
Akou zmluvou sa zaruci, stanovi tato odmena konatelovi? Mandatnou? Ak ano? Nie je mandatna zmluva len na jednu neopakovatelnu sa cinnost?

este doplnujuca otazka: toto naozaj plati?
Platí sa len zdravotné poistenie a to najmenej zo základu 3000 Sk mesačne - konateľ 4%, s.r.o. ako "zamestnávateľ" 10%,
lebo cital som, ze je mozne si dat aj odmenu 1000 sk a z tej odvies do zdravotnej poistovne?

Dakujem
0 0
nextone nextone

nextone je offline (nepripojený) nextone

Nebude potom lepšie byť konateľmi bez odmeny?
0 0
slavky slavky

slavky je offline (nepripojený) slavky

Konatel bez odmeny nie je pre nas najlepsia volba. Opravte ma ak sa mylim, ale potom by sme si museli platit do zdravotnej poistovne to minimum tych 700 nieco ako dobrovolne nezamestani.
0 0
slavky slavky

slavky je offline (nepripojený) slavky

Pardon, teraz je to uz trosku viac ... ale kazdopadne podstata je v tom, ze ak by sme si dali 1000 odmenu, tak by sme platili do zdravotnej len 140 sk, len ako to osetrit. Akou zmluvou. A co s tou danou z prijmu
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

slavky Pozri príspevok
Pardon, teraz je to uz trosku viac ... ale kazdopadne podstata je v tom, ze ak by sme si dali 1000 odmenu, tak by sme platili do zdravotnej len 140 sk, len ako to osetrit. Akou zmluvou. A co s tou danou z prijmu
Mandátnou zmluvou.
Pre daň z príjmu uplatňuješ nezdaniteľnú čiastku ak sa neuplatňuje u iného zamestnávateľa, resp. ak nejde o poberateľa starobného dôchodku, t.j. daň bude 0 Sk.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
slavky Pozri príspevok
Pardon, teraz je to uz trosku viac ... ale kazdopadne podstata je v tom, ze ak by sme si dali 1000 odmenu, tak by sme platili do zdravotnej len 140 sk, len ako to osetrit. Akou zmluvou. A co s tou danou z prijmu

Ale môže byť aj odmena 1 SKK, potom odvod do ZP je 1 SKK (ako zamestnávateľ) a 1 SKK (ako konateľ). Čiže suma sumarum 2 SKK.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať