Zavrieť

Porady

Zalozenie s.r.o..

Som zacinajuci zivnostnik a stale tu citam o vyhodach s.r.o.
Asi tomu nechapem, ale ake vyhody ma pre mna zalozit s.r.o. a byt tam konatel a zamestnanec z dovodu odvodov do poistenia?
Ved pokial som ako zamestnanec tak si musim platit odvody aj zo mzdy ako zamestnanec a s.r.o. ako zamestnavatel.
Chapem to asi tak ze si ako zamestnanec mozem dat minimalnu mzdu a platit z toho. Na konci s.r.o. zaplati len dan zo zisku.
Rozumiem tomu dobre?
Zatial jedinu vyhodu vidim v tom, ze ako s.r.o. nerucim svojim majetkom.
Ako je to teda?
Keby som bol len ako konatel a nie ako zamestnanec mozem vykonavat napriklad predaj a sluzby za s.r.o? V pripade konatela je to vraj inak s odvodmi.
Kedze som si zivnost urobil v auguste 2004 uvazujem, ze si budem ako zivnostnik platit dobrovolne prispevky do soc.poist a od jula 2005 sa zamestnam v s.r.o. a zrusim zivnost. Nemusel by som mat dvojite odvody do poistovni.
Naposledy upravil zdendo : 04.11.04 at 22:48
Usporiadat
mirmur mirmur

mirmur je offline (nepripojený) mirmur

marekBA
1.)otvor si sročku, urob si ako konateľ mandatnu zmluvu bez odmeny (tym padom nemas plat ale ani neplatis odvody)2.)ako konatel si pridel minimalnu mzdu, z ktorej platis odvody + dochodok
Musi mat konatel mandatnu zmluvu? Nestaci vymenovat konatela v spolocenskej zmluve? Co v pripade, ze spolocenska zmluva nedefinuje odmenovanie konatela? Som spolumajitelom sro a zaroven aj konatelom a taktiez som v trvalom pracovnom pomere s inou spolocnostou. Potrebujem spravit mandatnu zmluvu medzi mnou a mojou firmou?
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Odmenovanie konatela schvaluje VZ. Moze byt i bez odmeny. Ak je mandatna zmluva, ma to nejaky hacik, tusim musi platit ... vazne si nespominam. Ale v niektorom prispevku je prilepena zmluva o vykone funkcie konatela, a ta je super. Ako cela Porada.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Táto téma zaujíma aj mňa - tiež rozmýšľam o tom, že sa "pretransformujem" na s.r.o. (kvôli ručeniu majetkom). Zvažovala som aj možnošť či nechať alebo zrušiť živnosť, pretože by som síce musela platiť odovody, ale zostala by mi odpočítateľná položka a bonus na syna (ktoré si manžel uplatniť nevie). Podľa toho by som "rozdelila" aj príjmy - niečo tam a niečo tam. Preto rozmýšľam nad tým, že živnosť si nechám a v s.r.o. by som bola konateľ bez odplaty.

Prosím, skúste mi niekto k tomu povedať svoj názor - určite nie som jediná, koho to tu zaujíma.
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Ano, mam par klientov, ktori maju i ZL i sro. Zivnostnik je neplatitel a sro platitel DPH. Ak maju odberatelov, ktorym sa to hodi, fakturuju ako zivnostnik a inym ako sro. Aj celu odpocitatelnu polozku maju, i na manzelku, i bonus.
Jedina nevyhoda: to rucenie celym majetkom.
Ja osobne by som pre odvody ZL zrusila. A tie odpoc.polozky i bonus sa daju z odmeny konatela odpocitat. Len mi vadi komplikovanost ZP a SP konatela.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Vevey
Ano, mam par klientov, ktori maju i ZL i sro. Zivnostnik je neplatitel a sro platitel DPH. Ak maju odberatelov, ktorym sa to hodi, fakturuju ako zivnostnik a inym ako sro. Aj celu odpocitatelnu polozku maju, i na manzelku, i bonus.
Jedina nevyhoda: to rucenie celym majetkom.
Ja osobne by som pre odvody ZL zrusila. A tie odpoc.polozky i bonus sa daju z odmeny konatela odpocitat. Len mi vadi komplikovanost ZP a SP konatela.
Ja by som nechcela byť platcom ani ako s.r.o. - zatiaľ sa mi to neoplatí, toľko zasa nezarábam. Iba som chcela rozšíriť živnosť a teraz som začala zvažovať, či by nebola lepšia s.r.o. Nemám to naštudované....
Keď mi ako konateľovi zostane odp. položka aj bonus, potom sa mi viac páči s.r.o. a živnosť môžem zrušiť. Vieš mi, prosím, povedať aká je tam komplikovanosť s tými odvodmi konateľa?
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Zo ZP su povazovani za SZCO, z dani z prijmov za zavislu osobu, a zo SP netusim, ale to sa mi zda, ze platia len dobrovolne, ak maju z konatelskej cinnosti menej prijmov ako 78000 rocne.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Vevey
Zo ZP su povazovani za SZCO, z dani z prijmov za zavislu osobu, a zo SP netusim, ale to sa mi zda, ze platia len dobrovolne, ak maju z konatelskej cinnosti menej prijmov ako 78000 rocne.
Takže ak dobre rátam - ZP sa mi nezmení, na SP môžem "ušetriť", dane platím tak či tak... účtovníctvo nebudem platiť (lebo to zvládnem aj sama)... hlavne nebudem ručiť majetkom!
Z toho mi teda vychádza, že s.r.o. je pre mňa zaujímavejšie, nie?
0 0
ijana ijana

ijana je offline (nepripojený) ijana

tu na porade sa uz viac krat objavil argument, ze vyhodou sro je to, ze nebudem rucit celym svojim majetkom. no tiez tu bolo spomenute, ze konatel (ktorym budem ja) ruci celym majetkom, takze som na tom istom.
alebo sa to da osetrit dakou zmluvou, kde sa dohodne sro (ja) s konatelom (ja)?
dakujem za objasnenie
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Konatel ruci celym svojim majetkom len sro-cke, nie navonok. Teda napr. keby neskoro podal alebo nepodal nejake hlasenia, prehlady, priznania a prisla by pokuta ci penale, moze sro od neho tieto sumy vymahat, ak je on za to zodpovedny.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Poraďáci, potreboval by som smernicu pre s.r.o. Proste nejaké zásady fungovania sro a hlavne čo sa týka ekonomickej časti. Niečo jednoduché, jedná sa o sro s 10 zamestnancami, žiadny vývoz ani dovoz len tuzemsko. Ktorá by sa upravila na dané podmienky.
Ak niekto máte prosím prilepte to, ďakujem
Pekný večer...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Už som Ti ich poslala mailom.
Naposledy upravil lenkak : 08.06.05 at 10:48
0 0
učiteľka učiteľka

učiteľka je offline (nepripojený) učiteľka

t.č. učiteľka, absolventka SEŠ a VŠE ...viac
Lenka, mohla by si ešte raz poslať tie smernice, sme tu viacerí, ktorí začínajú a veľmi by sa zišlo poradiť. Vďaka.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Napíš konkrétnu, ktorú chceš.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ale na tomto linku si ich nájdeš viacej, len si vyber:
http://www.porada.sk/showthread.php?...light=smernica
0 0
andrea-17 andrea-17

andrea-17 je offline (nepripojený) andrea-17

Prosim ta, kde zozeniem tuto publikaciu, pozerala som na www.dunaj.sk a nenasile ju, nie som na slovensku, preto neviem kam sa obratit.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Myslíš Poradca podnikateľa?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

andrea-17
Prosim ta, kde zozeniem tuto publikaciu, pozerala som na www.dunaj.sk a nenasile ju, nie som na slovensku, preto neviem kam sa obratit.
Objednať si ju môžeš na:
http://www.i-poradca.sk/default.php?mt=3&mpt=0
Je to publikácia Poradca č. 8-9/2004
Naposledy upravil Marína : 16.08.05 at 22:40
0 0
feri4 feri4

feri4 je offline (nepripojený) feri4

So zaujmom citam vase prispevky do tejto temy.
So spolocnikom chceme tiez zalozit 2-osobovu SRO.
Viete mi prosim Vam niekto poslat vzor spolocenskej zmluvy.

Vopred dakujem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
pozri:
http://www.porada.sk/showthread.php?...polo%E8ensk%E1
0 0
Edith Edith

Edith je offline (nepripojený) Edith

Veľmi ma zaujala táto problematika.Ja a manžel máme živnosť, robíme však to isté.Mohli by sme aj my založiť 2 osobovú sro. Ako to ale bude s odvodmi do SP? Mám v tom zatiaľ nejasno. Zaujíma ma každý názor.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať