Zavrieť

Porady

Som Szco - doplatenie odvodov za obdobia ked som neplatil- dochodok

Je mozne doplatit starobne dochodkove odvody do Soc poistovne za roky 2014 a 2015, ked som mal zivnost a nulovy prijem.Teda som neplatil povine odvody do soc p..Teraz mi to chyba.Mozem to doplatit spatne z minimalneho zakladu?Dovod je ze chybaju mi roky 15r. povinneho poistenia do invalidity.Mozem to doplatit za obdobie mojho podnikania SZCO ked som mal prijem nula ale mal som zivnost.ci mam smolu a spatne nemozem nic doplatit.
Xanti Si invalidný, a nemáš nárok na dôchodok lebo ti chýbajú nejaké dni poistenia? Dobre tomu rozumiem? Mal si obdobie kedy si bol na UP od roku 2004? Lebo len za ten čas môžeš doplatiť
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    pozri, či by sa dali doplatiť nejaké študentské roky

    afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

    afrikánka
    Nie je možné spätné doplácanie!!! Chýbajúce obdobie do 15-tich rokov si musíš doplácať mesačne, až pokiaľ nedosiahneš požadovaných 15 rokov odvodov do SP. Začni čo najskôr, suma odvodov z minimálneho základu na rok 2016 je 123,33 euro mesačne. Každý rok v januári sa suma zvyšuje...Podrobné info ti podá sociálna poisťovňa v mieste bydliska, kde sa prihlásiš ako dobrovoľne platiaca osoba.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    miro.str ako to ze nezamestni si ak su na urade prau mozu doplatiti chybjuce socialne poistenie???
    miro.str prosim napis presne.. mam teraz doplat 15 rokov?dozadu je to vobec mozne umozni to socialka?ako mam postupovat?
    miro.str pises prvu vetu Nieje mozne spatne doplacanie..a odrazu pises ..musisi doplacat mecasne kym nedosihnes 15 rokov to sa logicky vylucuje ta veta..takze da sa to doplatiti alebo nie//???sme na zaciatku //odpoved nebola jasna soory
    afrikánka Prepáč, neskôr som si uvedomila, že znenie je rozporuplné...takže spätne si nemôžeš doplatiť chýbajúce obdobie do požadovaných 15 rokov odvodov do sociálnej poisťovne. Ak ti chýba nejaké obdobie, aby si splnil požiadavku 15 rokov a vek odchodu na dôchodok, treba si to vypočítať koľko mesiacov, rokov chýba, prihlásiť sa do SP, ako samoplátca a každý mesiac odvádzať pravidelne určenú sumu, až pokiaľ nenaplníš požiadavku 15 rokov. Dúfam, že porozumieš, ak nie, tak sa spýtaj.....ale v prípade živnosti môže byť situácia iná. To by ti už mala vysvetliť asi skúsenejšia učtovníčka.
    miro.str cize ak som podnikal.. a mal maly prijem nemusel som platit do socialky.. vtedy.......to preco chcem splatit do socialky teraz je ten dovod ze mi chyba 5 rokov aby mi vobec dali , nejaky dochodok kedze treba mat minmum 15 rokov zaplatencyh v systeme socialnej poistovne.{ momentalne mi ide invalidny dochodok|. takze tych 5 rokov co som slabo podnikal a bol vedeny ako szco nemozem spatne doplatit? tymi cca 123.33 eur..krat 5 rokov mojho skoror nuloveho zarobku ked som vedeny ako szco?
    afrikánka cca 123 euro x 12 mesiacov x 5 rokov...? Nie spätne sa to nedá. Musíš sa prihlásiť a od toho dňa platiť mesačne cca 123 euro po dobu 5 rokov, keďže máš odpracovaných 10 rokov. Ale je to risk, každým dňom môžu zmeniť 15 rokov na 20-25 rokov. Ale tým, že máš ID, môže byť situácia pre teba úplne iná, v ktorej ti ja neporadím, musíš počkať na inú radu....
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    za obdobie, keď si mal živnosť a neplatil si povinne - nie je možné spätne doplatiť. Zákon o SP presne určuje, že za aké obdobia môžeš doplatiť - cit:
    (3) Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba
    a) mala prerušené poistenie podľa § 26,
    b) bola fyzickou osobou uvedenou v § 4 ods. 1 písm. d),
    c) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo
    d) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.

    - ak nájdeš v minulosti takéto obdobia - môžeš aj spätne doplatiť.

    Samozrejme, dobrovoľne môžeš platiť dôchodkové poistenie aj teraz - ale len ododňa prihlásenia sa (RLFO) v SP

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Nie je to odpoveď ale len konštatovanie keď sa prijala norma že podnikateľ ktorý má nižšie tržby ako zákonom minimálne stanovená hodnota, nemusí platiť odvody do SP, sa mnohí vytešovali, ako zarobili . Vtedy som tvrdil že NIKTO NEPOVIE aj B" "že ak neplatíš nič nič nedostaneš" a treba si platiť aspoň minimálne odvody, hoci aj dobrovoľne . Dnes novodôchodcovia a možní adepti ID silne "škrípu zubami"

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    jslancik, Dav, Terezia13
    Komentár, nie odpoveď (1)
    2
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik Na takých "expertov" mam niekoľko slov, ale žiadne by sa tu nehodili... Ved kto už mysli na dôchodok. A jedného experta tu zrovna mame... Niektorí ľudia fakt nevidia ďalej ako na koniec nosa. A potom budú vyplakuvat, ako celý život robili a majú smiešny dôchodok. Škoda reci.
    pavol54 ale zomrieť ich nakoniec nenecháme
    afrikánka Takáto odpoveď nie je v súlade s etiketou Porady. Zadavateľ chce poradiť a nie hodnotiť, ako sa do tejto situácie dostal. Preto ti dávam mínusku.
      zbaliť

    Som Szco - doplatenie odvodov za obdobia ked som neplatil- dochodok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.