Zavrieť

Porady

Aké sú podmienky založenia živnosti ?

Dobrý večer, rád by som sa opýtal, že či si môžem založiť živnosť keď mám 18 rokov, chodím na strednú školu ( posledný rok ), posledný školský rok budem praxovať vo firme. A hlavne sa chcem opýtať, že či počas štúdia budem platiť nejaké poplatky ( zdravotná poisťovňa, sociálna poisťovňa alebo poprípade nejaké iné poplatky ? ). Živnosť si chcem založiť hlavne kvôli tomu, že chodím cez leto do zahraničia na brigádu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    tuto pozri http://www.zakonypreludi.sk/zz/1991-455
    pri živnosti budeš mať povinnosti ako všetky ostatné SZČO ( registrácia na DU, ZP - ak bude v ZP súbeh - preddavky môžeš mať nulové - potom vyrovnáš)
    - a len všeobecne cit:
    (1) Všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti fyzickými osobami sú:
    a) dosiahnutie veku 18 rokov,
    b) spôsobilosť na právne úkony,
    c) bezúhonnosť,
    ak tento zákon neustanovuje inak.

    ....
    ale ak "brigáduješ" - tak na to ti živnosť netreba ... stačí nejaká dohoda .. či?
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    erik518 Nepotrebujem, ale zamestnávateľ mi hovoril, že by som si mohol založiť živnosť a za robotu by som mu vystavil faktúru. Len neviem aké by to malo pre mňa výhody a aké nevýhody ( výdavky, apod.. ).
    veronikasad Ak ide o prácu v zahraničí, nezakladaj si živnosť. Prídeš o diety, ktoré ti patria a zamestnávatel sa zrejme chce zbaviť zodpovednosti, ktoré z výkonu práce v zahraničí vyplývajú ...
    erik518 Zamestnávateľ sa povinnosti zbaviť nechce lebo to je rodinný známy a vlastne ja mám ubytovanie, stravu a všetko ostatné zadarmo. Len mi povedal, že by nebolo zlé keby si založím živnosť. Povedal, že buď živnosť aby som si založil alebo napíšeme nejakú brigadnicku dohodu.
    veronikasad O akú prácu ide ?
    erik518 Stavbárstvo ( malovanie, montovanie sadrokartonov apod.. )
      zbaliť

    Aké sú podmienky založenia živnosti ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.