Zavrieť

Porady

Môže mi zamestnávateľ prikázať dať si spraviť nový občiansky preukaz s čipom?

Môže mi zamestnávateľ prikázať dať si spraviť nový občiansky preukaz s čipom a zabezpečiť čítačku na preberanie elektronických dokumentov na "Slovensko.sk" ak som pracovník podateľne? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ing. Ľubomír Janoška
    logo
    Fair Mind s. r. o.
    Nemôže Ti prikázať, ale môže Ťa preradiť na inú pozíciu, kde sa nevyžaduje podpisovanie v mene zamestnávateľa.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    A preco robis v podatelni, ak mas s takymito vecami problem? Mne to pripada ako ked sa policajt pyta, ci musi absolvovat psychotesty a co ho zamestvavatel moze nutit nosit zbran.
    dmc Podla moho nazoru ti to "prikazat" nemozu: Otazne je..kedze sa do schranky nedostanes...... takze nemozes vykonavat doterajsiu pracu....co dalej

    Vynatok z e-gov:

    Na prístup a disponovanie s elektronickou schránkou PO, sú oprávnení:

    automaticky štatutárny orgán alebo člen štatutárneho orgánu PO, ktorej bola elektronická schránka zriadená,
    osoba, ktorú poverí štatutárny orgán alebo člen štatutárneho orgánu právnickej osoby, pre ktorú bola schránka zriadená a to v rozsahu ním určenom.

    Do schránky sa štatutár alebo ním poverená osoba môže prihlásiť iba občianskym preukazom s elektronickým čipom a osobným bezpečnostným kódom (BOK). Občiansky preukaz s čipom a BOK-om je potrebné si vybaviť na oddelení dokladov Okresného riaditeľstva Policajného zboru alebo v kontaktných centrách Ministerstva vnútra SR. Bez občianskeho preukazu s aktivovaným čipom nie je možné do schránky pristupovať a kontrolovať jej obsah.
    silviasom Ďakujem za názor :-)

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Nemôže, ani prácu ti nemusí dať. Aké máš vzdelanie?

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Mňa by skôr zaujímalo na základe čoho by si mohol požiadať o vydanie nového OP. V zákonoch sú totiž len možnosti ako zmena niektorého údaju, strata alebo zničenie. O čipe sa v zákonoch nepíše nič:
    Správne poplatky za:

    podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu (z dôvodu zmeny alebo zápisu nových údajov) 4,50 €,
    podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu ako náhrady za zničený, stratený, odcudzený alebo poškodený občiansky preukaz 16,50 €,
    podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu ako náhrady za zničený, stratený, odcudzený alebo poškodený občiansky preukaz, opakovane v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokoch 33 €,
    podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu urýchlene do dvoch pracovných dní na žiadosť žiadateľa 20 € + základný poplatok,
    doručenie občianskeho preukazu na adresu na území Slovenskej republiky službou na tento účel zriadenou 3 € + základný poplatok.
    Takže aby som mohol mať OP s čipom tak by som vlastne asi musel ten starý zničiť alebo klamať že bol ukradnutý...
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška V zákone o OP je to trošku širšie, ale ani tam nie je dôvod na vydanie nového OP kvôli elektronickému podpisu. Môžeš ho ale dostať napríklad ak chceš mať zapísanú krvnú skupinu.
    kuk sem, § 7 ods. 4 písm. a)
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2006-224
    lubko6394 No však to je ten problém. Štát nám dáva úlohy, ktoré sme povinní splniť ale podľa zákona to nie je dôvodom trebárs v tomto prípade na vydanie nového OP s čipom. Tak ako to mám splniť bez podvádzania ? Podvádzať len preto aby som splnil to, čo odo mňa zákon žiada nie je kóšer. Otázka je čo mi to pomôže keď sa bude riešiť čosi čo bolo doručené do mojej mnou neaktivovanej schránky a ja som o tom nemohol vedieť lebo nemám čip.
    Ing. Ľubomír Janoška teraz už máme smolu, Valika nás zrušila
    avalik §17a (5) Občan, ktorý má platný občiansky preukaz bez elektronického čipu, môže požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu bez splnenia podmienok ustanovených v § 7.
    Ing. Ľubomír Janoška ďakujem, Valika, nedošlo mi, že právne tituly na nový OP dajú aj do prechodných ustanovení
    lubko6394 link ?
    Ing. Ľubomír Janoška ten istý, čo som dal vyššie,
    § 17a - Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. júla 2012
    avalik Ľubko, nemáš za čo, ja v poslednom čase, začínam čítať novelizované zákony od prechodných ustanovení
    Ing. Ľubomír Janoška si zabila... ale dobrý návod
    prípadne
    neviem
      zbaliť

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Žiaden zákon ti neukladá dat si vymenit OP (pokial je platny).... a toboz ak to ma sluzit pre potreby zamestnavatela.

    ...aj tak nerozumiem co ma spolcne tvoj OP z potrebou zamestnavatela.......on chce citacku na OP ?.... pretoze ta citacka sluzi iba na nacitanie udajov z cipu OP.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    silviasom Zamestnávateľ chce, aby som ja ako zamestnanec podateľne "preberala" elektronickú poštu pre firmu čo príde cez portál Slovensko.sk a na to potrebujem čipový OP a čítačku.
    dmc Na preberanie posty by ta mal zamestnavatel tymto poverit. Predtým by sa mal zaujimat ci mas elektronicky OP alebo nie a dohodnut sa s tebou. Ja som sa stakouto poziadavkou este nestretol a preto som nechapal na co je zamestnavatelovi tvoj OP
    Ing. Ľubomír Janoška Prijatie podania v elektronickej forme sa vždy potvrdzuje podpisom povereného pracovníka, pretože právnická osoba, ktorej je podanie určené, nemôže elektronicky podpisovať zaručeným podpisom. Takže podpisuje poverený zamestnanec, takisto ako podpisuje preberanie obálok od poštárky.
    kukučka dmc, nie hocikoho, ale konkrétneho pracovníka, našu pýtajúcu sa. Ľudia si robia a draho platia jazykovky, vodičáky, zváračské a čo ja viem aké oprávnenia, cestujú za prácou do zahraničia a ona má problém z OP, chápeš to? Lebo ja nie.
    silviasom Nemyslím si, že musíš "chápať" všetko. Ľudia môžu mať aj vážne dôvody na takéto otázky.
    avalik Mňa by teda zaujímal ten vážny dôvod, pre ktorý si nemôžeš vybaviť OP s čítačkou ... poplatok 4,50 € nepovažujem za vážny dôvod.
      zbaliť

    Môže mi zamestnávateľ prikázať dať si spraviť nový občiansky preukaz s čipom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.