Zavrieť

Porady

SZČO nenahlásenie na sociálnu poisťovňu z nevedomosti

Dobrý deň,

dnes som obdržal od sociálnej poisťovne list v ktorom ma informujú o tom, že som sa v roku 2010 nenahlásil do Sociálnej poisťovne po tom, čo som si znovu otvoril živnosť v šiestom mesiaci 2010. Živnosť som predtým úplne zrušil v roku 2009 v piatom mesiaci. Oznámili mi, že vzhľadom k tomu, že môj príjem zo živnosti v roku 2009 bol 4557 EUR vznikla mi povinnosť platitť odvody do sociálnej poisťovne. Následne ma informujú o tom že v 06/2011 som živnosť pozastavil na dva roky a následne úplne zrušil v 06/2013. Tieto skutočnosti som nenahlásil z dôvodu, že som bol nesprávne informovaný o tom, že po znovu otvorení živnosti neplatím odvody do SP a stačí mi nahlásiť sa v nasledujúcom roku.

Keďže v nasledujúcom roku som ešte pred 1.7.2011 živnosť pozastavil, bol som v domnení, že sa ma platba poistného nedotkne. Odhlásenie som vtedy zaslal sociálnej poisťovni písomne ale samozrejme doklad o tom už neexistuje a ani poisťovna moje odhlásenie neeviduje. Na celú záležitosť došli až teraz po piatich rokoch, nakoľko som bol minulý týždeň do Sociálnej poisťovne zaniesť potvrdenie o prerušení novej živnosti, ktorú mám od 2015 popri zamestnaní.

Poisťovna mi zaslala tri tlačivá - Registračný list FO. žiadajú ma o ich vyplneneie (len moje údaje a dátumy založenia, ukončenia a prerušenia živnosti.

Máte niekto podobnú skúsenosť? Aký postup SP mám očakávať? Zatiaľ ma neinformovali o žiadnej dlžnej sume len požadujú vyplnenie tlačív a zaslanie do 10 dní od doručenia.


Ďakujem za každý názor.

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať