Zavrieť

Porady

Vlastny pozemok s cudzimi garazami, Bratislava

Po otcovi som zdedil pozemok v Bratislave na ktorom su postavene garaze. Cca 60. Postavene boli v case socializmu. Ani jedna nie je moja. Garaze maju LV, supisne cisla. S vlastnikmi garazi som sa s pomocou pravnika snazil dohodnut na plateni najmu za uzivanie mojho pozemku. Najomnu zmluvu boli ochotni podpisat 7 vlastnici. Zhruba 12 vlastnikov sa ozvalo s tym, ze nie su ochotni podpisat, pretoze vyska najmu z ich pohladu nie je v sulade s dobrymi mravmi. Zvysok vlastnikov uplne odignoroval komunikaciu s mojim pravnikom. Jedina zakonna moznost je zazalovat garaznikov za nezakonne obohatenie v suvislosti s uzivanim mojho pozemku. Pokusal som sa najst kupca na cely pozemok, ale nie je on zaujem. Prave kvoli komplikacii s majitelmi garazi.

Rad by som poznal nazory a skusenosti a hlavne efektivne riesenia ostatnych majitelov pozemkov s cudzimi stavbami. Cim viac sa ponaram do problematiky tym viac sa mi zda, ze som uplne bezmocny majitel pozemku s povinnostami voci mestu a vlastnikom garazi, ktoris u chraneni zakonom a ja musim strpiet vsetko, vratane sudneho nanutenia nekomercnej sumy za najom. Podotykam, ze sa jedna o Bratislavu a zaujimavu lokalitu.

Moja snaha smeruje k najomnym zmluvam, rozpredaju pozemku majitelom garazi, alebo odstranenie stavieb. Na moju smolu najom pozemku je majitelmi garazi povazovany za mimo dobrych mravov a cena za garaz... no naco by nieco kupovali ked najomne platit nemusia. Sudy ich uz ochrania.
Naposledy upravil Peter97 : 10.07.16 at 19:22
Usporiadat
Peter97 Peter97

Peter97 je offline (nepripojený) Peter97

Dakujem za reakciu. Z toho vidim, ze moja cenova pozicia za najom nie je mimo realne ceny. Trhove. Dokonca by som povedal ze je presna. Kazdopadne takto by som si predstavoval reakciu vlastnika garaze.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Peter97
Preco robis narazky na moje zivobitie? Samozrejme ze v tom citim tvoje uprimne pohrdanie, ale nie je to v tomto pripade mimo temy? Je to potrebne pre niecie uspokojenie? Moralny aspekt nechaj prosim na mna. Dovod preco niekto po 70 rokoch nemoznosti uzivat vlastny, rodinny pozemok kona tak ako kona je iba jeho dovod. A ty nemas pravo o tom moralizovat. Hladam cestu dohody.

Hladam na tomto mieste, ludi s podobnymi skusenostami, idealne pravnikov, ktori uz podobne problemy riesili. Doteraz co som riesili ja, nemalo efekt.
Polutovaniahodne a nepochopitelne je to, ze drviva vacsina majitelov garazi ignoruje a nekomunikuje. Ja prinasam navrhy, sumy a jedine co ziskam je ignorovanie. Uraza ma to a myslim, ze kazdeho v mojej situacii by to urazalo a snazil by sa ziskat spat co je jeho.
Živobytie ? Nuž sorry, ale takúto činnosť (vydrbávanie s jednotlivcami) ja nepovažujem za živobytie.
Ty máš len smiešny pozemok. No iní zdedili alebo získali v reštitúciách celé budovy aj s nájomníkmi...od obchodov až po byty.
Staronoví majitelia (dokonca aj cirkev svatá) v nejednom prípade zaujali taký príznačný k majetku samotnému...po slovensky sa tejto vlastnosti vraví chamtivosť.
Príbehy, ktoré prebehli médiami svedčia o hyenizme majiteľov...od zvyšovania nájomného cez odpájanie inžinierskych sieti....a prípadne aj fiktívnej rekonštrukcii nehnuteľnosti, kde išlo len o znepríjemnenie kultúry bývania rodín, ktoré vlastne za nič nemohli.

Právnikov Ty na Porade nehľadaj...rady zadarmiko by chcel každý, teda aj Ty. No aj tá rada zadarmo niečo stojí...čas, energiu, amortizáciu počítača...
Ale aj inak povedané...Ty chceš radu, no na základe jednostranného pohľadu sa rady nedávajú.
Máš možno toho osobného právnika...no ten je asi na dve veci...na branie palmárov a na to druhé. Oslov Čarnogurského a uvidíš, že ako sa ľady pohnú...no v konečnom dôsledku budeš musieť ten pozemok previesť na neho, nakoľko sa nedoplatíš...alebo aj Lipshit je vraj dobrý...

Jedna rada mi napadla, čudujem sa, že Tvojho právnika nie...ale nechám si ju, s dovolením, pre seba.
0 0
Peter97 Peter97

Peter97 je offline (nepripojený) Peter97

Je naozaj unavne diskutovat s ludmi, ktori neustale potrebuju s niekym bojovat. Ci slovne, pastne, alebo akokolvek inak. A stale odvadzat pozornost bokom od merita veci.

Zistil si si ceny, za ktore prenajimaju mestske casti v BA podobne pozemky? Vdaka draikovi som si to zistil a vobec sa necitim ako vydrbavac s neborakmi blavakmi. Prave naopak, zda sa mi, ze som zhovievavejsi a celkom mierny vo svojich narokoch. Asi v tom bola chyba.

Ak si mna oznacil za vydrbavaca, potom sa da skonstatovat, ze blavaci si dosadili do vedenia mestskych casti ovela horsich vydrbavacov. Velmi dobra volba. Je to prirodzene. Vybrat zo svojich radov moralne autority je determinovane ich mnozstvom a hlavne urovnou. Da sa povedat, ze sa zhodneme asi iba v tom mojom pravnikovi. Holt zly vyber, to je riziko nas amaterskych vydrbavacov.
1 0
roman876 roman876

roman876 je offline (nepripojený) roman876

Zdravim,

ja ti odpoviem z opacnej strany, kupili sme pred rokom garaz v Ruzinove za 5000 Eur bez pozemku. Ten je mestsky. Mestu rocne platime cca 100 Eur najom za 18m2 pozemku pod ktorym je garaz. Co som pozeral na internete tak ceny za prenajom pozemkov takychto garazi sa pohybuju od 30 do cca tych 120 Eur v Bratislave za rok. Ten pozemok by sa dal odkupit za cca 3000 Eur od mesta. Skus ludom ponuknut podobne ceny a myslim ze budu suhlasit. Ani ja by som urcite nedal 300 Eur za najom pozemku pod garazou aj ked je to v Bratislave.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Peter97
Preco robis narazky na moje zivobitie? Samozrejme ze v tom citim tvoje uprimne pohrdanie, ale nie je to v tomto pripade mimo temy? Je to potrebne pre niecie uspokojenie? Moralny aspekt nechaj prosim na mna. Dovod preco niekto po 70 rokoch nemoznosti uzivat vlastny, rodinny pozemok kona tak ako kona je iba jeho dovod. A ty nemas pravo o tom moralizovat. Hladam cestu dohody.

Hladam na tomto mieste, ludi s podobnymi skusenostami, idealne pravnikov, ktori uz podobne problemy riesili. Doteraz co som riesili ja, nemalo efekt.
Polutovaniahodne a nepochopitelne je to, ze drviva vacsina majitelov garazi ignoruje a nekomunikuje. Ja prinasam navrhy, sumy a jedine co ziskam je ignorovanie. Uraza ma to a myslim, ze kazdeho v mojej situacii by to urazalo a snazil by sa ziskat spat co je jeho.
Pozemok pre garážami je tiež Tvoj?Máš žaludok na postavenie rampy na svojom pozemku?
0 0
Peter97 Peter97

Peter97 je offline (nepripojený) Peter97

roman876
Zdravim,

ja ti odpoviem z opacnej strany, kupili sme pred rokom garaz v Ruzinove za 5000 Eur bez pozemku. Ten je mestsky. Mestu rocne platime cca 100 Eur najom za 18m2 pozemku pod ktorym je garaz. Co som pozeral na internete tak ceny za prenajom pozemkov takychto garazi sa pohybuju od 30 do cca tych 120 Eur v Bratislave za rok. Ten pozemok by sa dal odkupit za cca 3000 Eur od mesta. Skus ludom ponuknut podobne ceny a myslim ze budu suhlasit. Ani ja by som urcite nedal 300 Eur za najom pozemku pod garazou aj ked je to v Bratislave.
Tak to musim asi vyjadrit numericky. Upozornujem, ze to nie su cisla, ktore som vypocital ja, ale mestska cast Raca. Jedna sa o prenajom pozemku v sprave mestskej casti pod garazou.
- pozemok pod garazou: 9,32 €/m2/rok
- podiel na pozemku s prístupovou komunikáciou: 6,22 €/m2/rok
Tieto udaje su z r. 2015.
V zapisnici v ktorej som to precital, bolo voci neborakovi zo strany mesta, ktory neplatil najom pouzite nekompromisne sudne vymahanie dlznej sumy z titulu nezakonneho obohatenia vyuzivanim pozemku. Spatne az k datumu kupy garaze!

Budem prafrazovat jedneho z horediskutujucich. Odpovedz si sam, kto z majitelov pozemku, na ktorom lezi cudzia garaz, by ocakaval najom nizsi ako dava mestska cast?

Co sa tyka predaja pozemku, nikdy netreba zabudat na pristupove cesty a spolocne plochy. Toto si majitelia garazi radi nevsimaju. A ta suma vychadza obvykle zhruba dvojnasobna ako si vypocitaju.

Pri najme je opat nutne pocitat na pristupove cesty. Snad to netreba dalej rozvadzat.
Naposledy upravil Peter97 : 12.07.16 at 08:47
0 0
Peter97 Peter97

Peter97 je offline (nepripojený) Peter97

BXLmiami
Peter97
Preco robis narazky na moje zivobitie? Samozrejme ze v tom citim tvoje uprimne pohrdanie, ale nie je to v tomto pripade mimo temy? Je to potrebne pre niecie uspokojenie? Moralny aspekt nechaj prosim na mna. Dovod preco niekto po 70 rokoch nemoznosti uzivat vlastny, rodinny pozemok kona tak ako kona je iba jeho dovod. A ty nemas pravo o tom moralizovat. Hladam cestu dohody.

Hladam na tomto mieste, ludi s podobnymi skusenostami, idealne pravnikov, ktori uz podobne problemy riesili. Doteraz co som riesili ja, nemalo efekt.
Polutovaniahodne a nepochopitelne je to, ze drviva vacsina majitelov garazi ignoruje a nekomunikuje. Ja prinasam navrhy, sumy a jedine co ziskam je ignorovanie. Uraza ma to a myslim, ze kazdeho v mojej situacii by to urazalo a snazil by sa ziskat spat co je jeho.
Pozemok pre garážami je tiež Tvoj?Máš žaludok na postavenie rampy na svojom pozemku?
Pravnik mi to neodporucal. V lepsom pripade, behom kratkej chvile, by na podnet garaznikov sud vydal predbezne opatrenie na odstranenie zavor a zabran az do vyriesenia pripadu. Vyriesenim pripadu by bolo v tomto pripadezriadenie vecneho bremena prava prechodu cez moj pozemok. A to predbezne opatrenie by trvalo roky.

V tom horsom pripade, by mi rampu zdemolovali a po kazdej oprave taktiez. Riesenim by bolo strazenie SBS. Ale to sa dostavam na vojnovu nohu a robim z garazi US velvyslanectvo.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Niekoľko možností... skúšať, podľa výsledku sa zachovať.
A) Poslať návrh nájomnej zmluvy na pozemok pod garážami....
Ak nebude toto priechodné, tak
B) Podať ponuku na odkúpenie časti pozemku pod garážami....
Ak toto nebude opäť priechodné, tak
C) Podať na všetkých žalobu pre bezdôvodné obohatenie, pre obmedzovanie vlastníckych práv, vyčísliť škody, upozorniť na tvoje ústretové kroky.

Ak vyhráš a oni nebudú chcieť i tak zaplatiť -------> exekútor. Uvidíš, ako sa odrazu zobudia.....
5 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

[QUOTE="Peter97"]Je naozaj unavne diskutovat s ludmi, ktori neustale potrebuju s niekym bojovat. Ci slovne, pastne, alebo akokolvek inak. A stale odvadzat pozornost bokom od merita veci.

Zistil si si ceny, za ktore prenajimaju mestske casti v BA podobne pozemky? Vdaka draikovi som si to zistil a vobec sa necitim ako vydrbavac s neborakmi blavakmi. Prave naopak, zda sa mi, ze som zhovievavejsi a celkom mierny vo svojich narokoch. Asi v tom bola chyba.

Ak si mna oznacil za vydrbavaca, potom sa da skonstatovat, ze blavaci si dosadili do vedenia mestskych casti ovela horsich vydrbavacov. Velmi dobra volba. Je to prirodzene. Vybrat zo svojich radov moralne autority je determinovane ich mnozstvom a hlavne urovnou. Da sa povedat, ze sa zhodneme asi iba v tom mojom pravnikovi. Holt zly vyber, to je riziko nas amaterskych vydrbavacov.[/QUO
Ja by som Ti takto poradila. Prever si v okolí, aká je obvklá cena náíjmu za zastavané plochy a voľný pozemok predsa, keď má niekto postavenú garáž na cudzom pozemku - musí platiť vlastníkovi pozemku nájom. Keď si toho názoru, že Tvoja cena nie je prehnaná, uplatňuj si cez súd na základe Tebou predloženého návrhu na súd - vydanie platobného súdneho príkazu platenia nájomné týmto spôsobom. Ale musíš mať dokázateľné, že si požadoval nájom od vlastníkov garáží, alebo iným spôsobom si chcel túto vec riešiť. Ak vlastník mlčí a nespolupracuje na riešení vecí , tak na súde neuspeje.. Ak je garáž nie pevne spojená zo zemou, je tu možnosť žiadať vlastníka garáže o odpratanie jeho nehnuteľnosti. Nech sa jedná o koho chce, ten, kto užíva cudziu vec, musí aj platiť. Keď na to vlastn ík garáže nemá, tak nech garáž predá a je po probléme. Ďalšia možnosť je, nájsť dobrého záujemcu o pozemok s rozumnou kúpnou cenou a máš to vyriešené.
Neznamená, že ak niekto užíval cudzí pozemok dlhé roky, že má právo pokračovať do nemoty takto po kresťansky aj naďalej, bez platenia. Daj si to na poriadok.
3 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať