Zavrieť

Porady

Spoločná kúpa bytu s partnerom, čo v prípade smrti jedného z nás ak nechceme aby si deti zosnulého partnera nárokovali na 1/2 hodnoty bytu?

Dobrý deň, s partnerom sa chystáme kúpiť byt, obaja sme rozvedení, a obaja máme z predchádzajúcich vzťahov deti, žiadne nie je spoločné. Ako vyriešiť situáciu, aby v prípade smrti jedného z nás .nemusel ten ktorý ostane vyplatiť 1/2 hodnoty bytu deťom svojho partnera? Existuje možnosť spísania zmluvy u právnika, že v prípade partnerovej smrti je byt môj a jeho deti nemajú na jeho 1/2 nárok a takisto v prípade mojej smrti, byt ostáva partnerovi a moje deti si nebudú môcť nárokovať na moju polovicu? Takto si to želáme obaja, je to možné a nenapadnuteľné? Ked sa pominieme obaja , dediť budú deti toho, ktorý sa pominie ako posledný. Moje dieťa má 5 rokov, partnerove deti sú dospelí ľudia.
Naposledy upravil Lubikee : 14.07.16 at 17:45
buchač Ako staré sú deti ? Sú už osamostatnené ?
Ako poriešite situáciu, ak sa pominiete (po určitom čase, s rozdielom pár rokov) obaja ?
Kto by potom dedil ?
Lubikee Partnerove deti sú osamostatnené s vlastnými rodinami, moje dieťa má 5 rokov. Ide o to, že ak sa pominiem ja, môj partner sa nebude naťahovať s mojím ex, lebo ten by si naše dieťa vzal do opatery, a naopak, ak sa pominie môj partner, ja nebudem musieť riešiť predaj bytu a vyplatenie 1/2 z neho s jeho deťmi, ktoré od otca svoj diel dostali. Dá sa to nejakým spôsobom urobiť právne, aby po smrti jedného z nás to bolo právne nenapadnuteľné?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Deti porucitela su NEOPOMENUTELNÍ dedicia. Aj v pripade zavetu (ina forma dohody o majetku po smrti neexistuje) im prinalezi minimalne 1/2 (dospelemu) z toho co by dedili podla zakona. (deti zdedia minimalne tolko ako podla dedenia zo zakona.

    Jedina moznost je ich vydedit - na co pravdepodobne nemate dovod alebo byt napisat na 3-tiu osobu co vec iba skomplikuje.

    (Kolko to stoji namahy....kym clovek o vsetko pride)

    Co ak sa o 2 roky s partnerom rozidete........ vase deti budu vzdy vase .
    Naposledy upravil Mária27 : 15.07.16 at 08:28 Dôvod: pravopis

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Dav, ivka70, Mária27, arizona, Katy a R, Anika61
    6
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lubikee ďakujem za reakciu, a čo vecné bremeno, že partner , ktorý ostane v byte ako posledný bude úžívať byt do svojej smrti bez toho , aby musel vyplatiť dedičov z partnerovej strany, a po smrti nás oboch byt zdedia moje aj jeho deti rovnakým dielom?
    dmc vecne bremeno - tarcha na dozitie - nema vplyv na samotne dedenie nehnutelnosti - dedicske konanie prebehne aj tak a nebude sa cakat na smrt druheho z majitelov. Ale ako zabezpeka to nieje zly napad...... ale ani vecne bremeno nebrani predat (darovat) svoj podiel - aj ked je otazne - ci sa najde niekto komu nebude vadit vecne bremeno- tarcha na dozitie.
    Lubikee Ak syn partnera zdedí jeho polovicu a bude sa jednať o byt, a syn svoj podiel predá - je to vôbec možné, ak ja budem žiť v byte?? Môže sa stať, že synovu polovicu kúpi cudzí človek, ktorý sa do bytu nasťahuje, lebo mu nebude vadiť,že tam žijem ja? Môže zdedenú polovicu môjho partnera jeho syn prenajať cudziemu človeku? Existuje vôbec spôsob, ktorý by zaistil, že partner, ktorý prežije toho druhého môže dožiť v spoločnom byte bez toho aby musel byt predať, lebo na vyplatenie polovice nebude mať prostriedky? Od čoho sa počíta hodnota polovice bytu? Od kúpnej ceny alebo ceny, ktorú určí znalec v aktuálnom čase?
    Jana Motyčková Ak na kúpu máte hypotéku, vecné bremeno vám banka nepovolí.
    Lubikee ak sa rozídeme, byt sa predá a každý dostane polovicu, toto je jasné
    bodliak Bezpodielové neznamená 50:50
      zbaliť

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Mozno by bolo prijatelnejsie riesenie kupit byt ako manzelia. "Pozostaly"manzel/ka by mal sice povinnost vyplatit deti,ale v ovela mensej ciastke lebo tiez by bol pravoplatnym dedicom.

    V prvej dedičskej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, a to každý z nich rovným dielom. Najskôr sa však musí vyporiadať bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a až to, čo je určené ako majetok poručiteľa, je následne predmetom dedenia.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lubikee to už nestihneme :-)
    arizona ved sobase robia aj v bezny pracovny den .-)
    Katy a R ak máte platné doklady - hádam to až tak dlho netrvá ? či?
      zbaliť

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    jedine byt predať a žiť v prenájme.

    nikde nie je povedané, kto zomrie skôr. Nehovoriac o tom, že sa môžete aj rozísť...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lubikee to je jedno kto zomrie skôr, ide o to, že ten z nás, ktorý tu ostane dlhšie bude môcť bývať nadalej v byte bez toho aby vyplácal deti toho druhého
    Dáša_ ak ten, čo zomrie, má deti, vždy ich bude treba vyplatiť. Sú neopomenuteľní dediči. Dospelí musia dostať aspon polovicu zákonného podielu, nezletilé dieťa celý. Teoreticky sa dá do podielu započítať to, čo dostal dedič za života. Ale úplne obísť deti, to sa dá iba vydedením. A na to musí byť sakra veľký dôvod.
    buchač Ono sa všetko dá...a myslím si, že aj v zmysle zákona by to prešlo.

    1. V tomto prípade by MALI - MOHLI potomkovia vedieť a aj akceptovať, že aj rodičia majú nárok na svoj život.

    2. Ono by to CHCELO skôr nejakú dohodu, ktorú by akceptovali všetky zúčastnené strany.

    No o akceptácii v oboch bodoch mám v tomto prípade aj silné pochybnosti.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Je fajn - že to riešiš dopredu - ešte pred kúpou. samozrejme - deti nemôžte nijako opomenúť (už je napísané) .
    Pomôže aj vecné bremeno, aj kúpa počas BSM by bola lepšia - ale furt tam nejaké problémiky visia vo vzduchu.
    Netreba to brať tragicky - zase len tak ťa nikto na ulicu nevyhodí (aj ke´d by bol spolumajiteľ - treba počítať s tým, mať niečo na vyplatenie ) . treba veriť, že budete dlho a šťastne užívať spoločný byt ...
    Alebo potom - nekupujte byt, môžte prenajať - a za ušetrené peniažky si môžte užívať. Kde nie sú statky - nie sú ani zmätky
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lubikee presne, máš pravdu :-) ............... a hodnota bytu sa počíta od čoho, od kúpnej ceny, nevieš?
    Katy a R nuž - najlepšie (aj najlacnejšie) je určiť dohodou ... lenže na to treba návrh, s ktorým súhlasia obidve strany. Samozrejme, že kúpna cena je dôležitá. Ak nie je možná dohoda - ostáva súd.
    Lubikee a súd hodnotu bytu určí na základe čoho? Môže aj na základe aktuálnej priemernej ceny bytu za m2 v danej lokalite alebo to bude cena , ktorú určí znalec?
      zbaliť

    Krakonoš je offline (nepripojený) Krakonoš

    Krakonoš
    Keby ste byt kúpili ako manželia do bezpodielového vlastníctva, potom by v prípade smrti jedného z manželov mali jeho deti nárok len na 1/4 bytu (len taká úvaha...)

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Darujte jeden druhému svoje podiely darovacou zmluvou.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dmc ..a co s tym vyriesia...... opatovne budu vlastnit 1/2 a su na zaciatku
    sosak Máš pravdu. Myslel som plnenie darovacej zmluvy po smrti, ale to je neprípustné a neplatné.
    Lubikee napadlo to aj mňa, škoda , že sa to nedá
      zbaliť

    Spoločná kúpa bytu s partnerom, čo v prípade smrti jedného z nás ak nechceme aby si deti zosnulého partnera nárokovali na 1/2 hodnoty bytu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.