Zavrieť

Porady

Môžu podnikateľskú budovu kúpiť 2 osoby - polovicu živnostník a druhú polovicu manželka nepodnikateľ?

Prosím poraďte.
Svokor sa rozhodol skončiť s podnikaním a má záujem podnikateľskú budovu previesť na základe kúpnopredajnej zmluvy na svojho syna živnostníka (teda na jeho firmu).
Keďže manžel nedisponuje takou veľkou hotovosťou, rozhodla som sa, že mu finančne vypomôžem. Nerada by som sa však v budúcnosti dostala do situácie, že na túto budovu nebudem mať nárok, keďže môj vklad nebudem vedieť vydokladovať. Teoreticky asi ako manželka nárok mám, ale keďže ide o firmu, človek nikdy nevie.

Proste chcela by som sa poistiť a tak ma napadla možnosť, že by sme budovu kúpili na polovicu.
Vie niekto z Vás, či je niečo také možné?

Následne by som manželovi podpísala súhlas o tom, že môže v mojej polovici vykonávať podnikateľskú činnosť a tým pádom si bude môcť uplatniť náklady na budovu vo výške 100%.

Vidím v tom iba 1 háčik. Bude si môcť dať do nákladov iba polovicu kúpnej ceny?

Ďakujem veľmi pekne za radu.
Naposledy upravil Vema002 : 18.07.16 at 11:19
3 komentárov     zbaliť
ivka70 A manzelka ma peniaze na budovu spred manzelstva ci ziskane dedenim, darom? Alebo mate oddelene BSM?
Vema002 V podstate sú to peniaze, ktoré mám na stavebnom sporení, ktoré som si uzatvárala ešte pred sobášom s manželom. Ale samozrejme postupne (z väčšej časti) ušetrené počas manželstva. BSM nemáme oddelené.
ivka70 V takom pripade aj to , co kupis, by bolo spolocne, bez ohladu na to, ze by si bola len ty na kupnej zmluve by ta polovica spadala do BSM.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jakubzemko je offline (nepripojený) jakubzemko

    jakubzemko
    Zbytočne to komplikujete. Na budovu budete mať nárok tak či tak. Budova sa nemusí prevádzať na firmu. To je nepodstatné. Manžel môže zaradiť budovu do obchodného majetku aj keby bola napísaná na vás nakoľko ide o bsm. Stačí zaradiť v účtovníctve. Žiadne ICO nie je potrebné.

    Môžu podnikateľskú budovu kúpiť 2 osoby - polovicu živnostník a druhú polovicu manželka nepodnikateľ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.