Zavrieť

Porady

Poistné plnenie-autonehoda

Dobrý deň, v júni minulého roku sme mali autonehodu. Poisťovňa nám vyplatila ako poškodeným škodu na zdraví plus škodu na motorovom vozidle z titulu totálnej škody. Keďže sme nemali ako dochádzať s deťmi a sami so sebou za lekármi na kontroly a vyšetrenia (v aute sme boli ja s manželom a naše deti, motorka nám preletela cez auto, šťastie že žijeme...auto-totálka), boli sme nútení auto si prenajať. Už rok poisťovňa mlčí a na našu žiadosť ohľadom odškodnenia aj za prenájom iného motorového vozidla nám do dnešného dňa neodpovedala. Dnes som tam volala a pán mi povedal, že máme nárok iba na dva dni odškodnenia a to z titulu, že prenájom auta netrval do doby kedy nám PRIŠLO OZNÁMENIE O TOTÁLNEJ ŠKODE.
Teraz dátumovo:
-škoda sa stala : 28.6.2015
-oznámenie od poisťovne prišlo : 2.7.2015
-prenájom trval od 4.7.-13.7.2015
-poistné plnenie za škodu na aute bolo vyplatené : 21.9.2015

Keď som sa nad tým tak zamyslela, logicky len ako laik ... postupovala poisťovňa správne? - v júni sme mali nehodu, 2.7. už prišlo oznámenie o totálnej škode, my sme si museli auto požičať a zaplatiť za nájom, aby sme mohli behať po lekároch a zabezpečiť ako tak chod domácnosti .... prečo nepočítajú do doby aspoň dátum kedy nám "pustili" poistné za škodu? t.zn. 21.9.? Aby sme si mohli aspoň zaplatil prvú splátku za nové vozidlo? To je čo pre pána kráľa za doba od 28.6.-2.7.? To ako má človek fungovať? Do tejto situácie sme sa nedostali vlastným zavinením, ale zavineným ich poisteného človeka ktorý nám to spôsobil.

Inde čítam:
Poisťovňa rieši poškodenie Vášho auta ako totálnu škodu
náhradné vozidlo Vám požičiame až do doby kedy Vám poisťovňa nezaplatí poistné plnenie, alebo do doby kým si neobstaráte nové vozidlo – podľa toho čo nastane skôr, maximálne však na dobu počas ktorej trvá nutnosť a účelnosť jeho požičania.

---- čiže ak poisťovna vyplatí plnenie spoločnosti ktorá by mi to auto požičala DO DOBY KEDY SI NEOBSTARÁME NOVÉ VOZIDLO, prečo ho nemôže vyplatiť mne? Veď je to to isté.

Myslím si, že vôbec nie je rozhodujúci dátum nejakého papiera o oznámení že z nášho auta je total šrot..ale rozhodujúci je DÁTUM PRIJATIA PLNENIA z titulu že sme boli poškodení.

Nemáte prosím s tým niekto skúsenosť?

Ďakujem krásne.

Lenka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Poistenie zapozicania auta pri nepojazdnosti vlastneho pri skode je individualna sucast havarijneho poistenia.
    Teda citat o podmienkach musis vo vasej zmluve s vasou poistovnou a nepomoze ti, ze niekde na internete vycitas podmienky inej poistovne.

    Poistovna vam vyplati len to, co ste mali poistene.
    Niektore to maju obmedzene 2 tyzdnami, niektore nejakou udalostou, niektore cely cas - od toho sa velakrat odvija aj cena havarijneho poistenia.

    Ak mate dohodnute ine poistne podmienky alebo sa vam zda, ze poistovna nedodrzala tie, ktore mate v zmluve, odvolajte sa voci rozhodnutiu poistovne.

    Poistovna zjavne berie do uvahy to, ze akonahle oznamila, ze na aute je totalna skoda, mohli ste zacat vybavovat veci ohladom noveho ci nahradneho.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mibi79 Asi sa nerozumieme. To, o čom píšem ja, je v rámci škodovej udalosti - v ktorej si môžem ako poškodená uplatniť nárok na výplatu plnenia z poistenia nie môjho,ale toho, kto nám škodu zavinil.
    Tu nepleťme havarijné poistenie. To je o inom.

    A Tvoje tvrdenie Ivka70 že: Poistovna zjavne berie do uvahy to, ze akonahle oznamila, ze na aute je totalna skoda, mohli ste zacat vybavovat veci ohladom noveho ci nahradneho. ----- hm.... mohli sme začať vybavovať -keby bolo za čo ... V tom čase - v období od času škody, do obdobia kedy poslali oznámenie uplynuli LEN 3 DNI.... nie každý má dostatok finančných prostriedkov na účte. Boli sme nútení si auto požičať a za nájom aj zaplatiť. A poisťovňa je povinná to uhradiť... keď to uhrádza spoločnostiam ktoré požičiavajú motor.vozidlá, prečo nemôže mne? ved je to to isté.

    Ale tu nejde o to nepreplatenie...ona preplatí...ale tu ide o dobu o ktore píšem v úvodnom príspevku.

    Ďakujem
    bubkoch ja si myslim ze si uplne mimo ty ... ktora poistovna a na zaklade coho je povinna ti z PZP vinnika preplatit najom auta pokial si nekupis nove ? kazdy ma auto z nejakeho dovodu, a kazdy po totalke nema isty cas auto na vyuzivanie ako predtym, ale este som nepocul o tom co chces ty ...
    co sa tu clovek nedozvie ...
    bubkoch aha uz viem odkial kopirujes:
    http://www.poistna-udalost.sk/?page_id=12
    lenze to zapozicanie vozidla to NIE JE plnenie poistovne z PZP vinnika, ale sluzba sukromnej sro ktora za teba v tvojom mene komunikuje s poistovnou ohladom plnenia a slubuje ti nadstandardne plnenie ... preco si myslis ze tuto sluzbu danej sro preplaca poistovna ? nezmysel
    nemiesaj jablka s hruskami
    Mibi79 Tak teraz uz o tom pocujes. Nemas osobnu skusenost ja mam. Je to plnenie v ramci vecnej skody ktore si mozes ako poskodeny ziadat. A cudoval by si sa co vsetko si ludia poskodeni pri autonehode ziadaju....dokonca aj preplatenie postovej sluzby. Asi tak.
    bubkoch moja zlata ja mam tolko skusenosti ze velmi lahko dokazem rozlisit laika a demagoga od cloveka co vie o com pise
    Mibi79 Ok. Ja som si svoje prezila. A viem o com pisem. Som rada ze mas skusenosti ...asi si len nerozumieme. Dnes som komunikovala s poistovnou a na zaklade mojej ziadosti v ramci vecnej skody mi preplatia dva dni za prenajom auta ktore sme si museli pozicat...cize MOZNE TO JE. Mne sa jedna o zapocitanie tych dni ...dobu ktoru opisujem v uvodnom prispevku. Nic viac.
    bubkoch http://www.porovnanie-pzp.sk/nahradn...-od-poistovne/
    poistovne ponukaju nahradno vozidlo na 1-2 dni z dovodu zabezpecenia dopravy domov bezprostredne po nehode, rozhodne nie na bezne uzivanie auta na 2 tyzdne, na to existuju pripoistenia ktore musis zaplatit
    Mibi79 Ok. Dakujem krasne za nazory.
      zbaliť

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    V tomto príspevku sa rieši plnenie z PZP, ktoré rieši škody spôsobené inému.
    V tomto prípade ide o uplatnenie vecnej škody, ktorú utrpel poškodený vinou iného vodiča. Z PZP vodiča, ktorý spôsobil dopravnú nehodu MÁ poškodený nárok na vecné škody a škody na zdraví. V rámci vecných škôd, je jeden z možných nárokov - nárok na preplatenie nájmu požičaného motorového vozidla na čas do opravy poškodeného vozidla (poškodeného) alebo pri totálnej škode do času kým poisťovňa nevyplatí poistné plnenie. Posudzuje sa nutnosť a účelnosť. Zadavatelka otázky sa pýta zrozumitelne a k veci. Postup poisťovne, aký opisuje je neštandardný. Mám skúsenosť z okolia, kde také plnenie bolo nárokované a bolo aj poisťovňou po zdokladovaní preplatené.
    Nepíšete, kedy poisťovňa poistnú udalosť uzatvorila a kedy Vám doručila (bolo doručené) oznámenie o spôsobe uzatvorenia poistnej udalosti. Oznámenie o spôsobe uzatvorenia poistnej udalosti má totiž vplyv na výplatu poistného plnenia. Podľa obchodných podmienok môžete v určitej lehote podať námietku voči spôsobu uzatvorenia poistnej udalosti, resp. voči výške škody. Píšete, že oznámenie "prišlo" 2.7. Ak bolo oznámenie o totálnej škode poisťovňou vypracované napr. 2.7. a Vám bolo doručené až 8.7., tak máte nárok až do 8.7., lebo až v tento deň ste sa dozvedeli, ako poisťovňa poistnú udalosť uzatvorila. Nie je vysvetlené, prečo poisťovňa poistnú udalosť uzatvorila dňa 2.7., ale poistné plnenie "pustila" až 21.9, tak ako píšete. Väčšinou sa plnenie poukazuje do 15.dní od uzatvorenia poistnej udalosti.

    Poistné plnenie-autonehoda

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.