Zavrieť

Porady

Dedičské resp. rozvodové konanie s manželkou

Dobrý deň. Ako je to s dedičským konaním v nasledujúcom prípade: S manželkou a s našimi spoločnými deťmi žijeme v tejto chvíli v spoločnej domácnosti, avšak s manželkou nie citovo. Vlastne ona žije svoj život a ja tiež. Po úmrtí mojej mamky sme dedili po 1/3 môj otec, moja sestra a ja. Rok a pol pred jej smrťou moja manželka opustila mňa a deti, žila inde. O mamu som sa staral ja, otec a naše deti. Manželka nebola s mojou mamou v kontakte, čiže pred jej smrťou sa o ňu jednak nestarala, a ani neprispievala žiadnymi financiami, to ale nie je predmetom mojej otázky. Otázka znie: V prípade mojej smrti bude moja v tejto chvíli právoplatná manželka dediť majetok, ktorý moji rodičia nadobudli ešte pred mojim sobášom? Chápem, že majetok nadobudnutý nami počas manželstva bude pripadať jej a našim deťom. Totižto v tejto chvíli považujem za nerevelantné, aby dedila majetok po mojich rodičoch. Deti samozrejme do tejto kategórie nezaraďujem, im z mojej strany majetok prajem. Prípadne poraďte, ako to mám riešiť, som laik. A ako to bude v prípade rozvodu? K nám sa vrátila asi dva mesiace po maminej smrti. Konflikt ale medzi nimi nebol. Ďakujem
Naposledy upravil Robo26 : 21.08.16 at 21:07 Dôvod: Doplnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Manzelka nie je dedicom tvojich rodicov.

    Ale ak tvoji rodicia zomru a ty nieco zdedis po nich, tak sa to stava tvojim majetkom. Ak nasledne zomries ty, tak manzelka dedi /spou s detmi/ po tebe. Takze takto "naokolo" by sa manzelka mohla dostat k majetku,co zostal po tvojich rodicoch.
    Ale ak chces tomu predist,mozes napisat zavet,kde urcis, kto po tebe bude dedit. Manzelka nie je neopomenutelny dedic.

    Daj si do googlu " dedenie zo zakona". alebo "dedicske skupiny,tam mas vysvetlene, kto po kom dedi.
    Robo26 Ďakujem a bližšie vysvetlenie preštudujem.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Robo, Ty si vlastníkom 1/3 dedičstva po Tvojej matke. V tejto chvíli zo zákona manželka by mala nárok na dedenie aj deti, ak by došlo k dedeniu. Záleží iba na Tebe, ako ošetríš, aby manželka bola z tohto Tvojho majetku vylúčená. Už aj teraz môžeš si napísať závet Tvoju vôľu podľa zákona, komu budeš chcieť Tvoj majetok , ktorý patrí iba Tebe v 1/3 dať. Založ si to do Tvojich písomností, alebo dáš do úschovy k notárovi, ale za to sa platí poplatok.
    V prípade rozvodu si podelíte to, čo ste nadobudli obaja počas manželstva, tento majetok po Tvojej matke nepripadá do úvahy.
    V prípade, ak to nebude ošetrené, dedí zo zákona po manželovi manželka a deti.

    A možno sa Váš vzťah dá do poriadku a budeš uvažovať inak. Nech sa darí.
    Robo26 Ďakujem za seriózne vysvetlenie.

    Dedičské resp. rozvodové konanie s manželkou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.