Zavrieť

Porady

Ako sú počítané náklady na dažďovú vodu

Chcem sa spytat, vie mi niekto poradit, kde by som nasiel informácie, ako sa ma spravne postupovat pri vypocte predpokladanych nakladov na odvod dažďovej vody, resp. ako je neskor tato sluzba fakturovaná. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Bubuša je offline (nepripojený) Bubuša

    Bubuša
    Nevie či som správne pochopila.... chceš si sám vypočítať dážďovú vodu?

    množstvo zrážkových vôd sa určí podľa STN 73 67 01 alebo STN 73 67 00 z odvodnej plochy. Musíš vedieť z akej plochy strecha alebo odstavná plocha alebo trávnatý porast a spád v % úhrn zrážok podľa SHMU v mmúm2. rok a odtokové súčinitele.
    t.j. 1, % alebo 0,7% alebo 0,05%.
    Najlepšie informácie dostaneš tam kde patrí Tvoja napr. nehnuteľnosť obec alebo mesto a na vodárne ako majú zaradenú tú konkretnú plochu.
    Pre fakturáciu platia aktuálne údaje SHMÚ vždy po dobu troch po sebe idúcich rokov. Odberateľ má právo nahliadnúť do údajov vyžiadaných od SHMÚ.

    minarm je offline (nepripojený) minarm

    minarm
    nie ziadny vypocet si nechcem robit sam, len overit, chcem vediet s kadial sa valia tie cisla... Mam vyuctovanie, ale nie som predseda takze som faktury nevidel

    Medzitým som zistil a nasiel odkaz na vyhlasku 397/2003 o merani mnozstva vody.... kde je v prilohe 2 jasne odkazane na vzorec pre vypocet.
    Zaroven je povedane, ze pre kazdu nehnutelnost musi byt vypracovany FORMULAR - Výpočet množstva vôd z povrchového odtoku odvádzaných do verejnej kanalizácie

    Musim si vyziadat nahliadnutie do formulara a bude vsetko jasne.
    Vdaka

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    moj priklad: mam strechu 47,55m x 12,60m = 599,13 /zaokr.600/
    to si vynasobís sučinitelom odtoku, ktorý je stanoveny v zavislosti od charakteru povrchu plochy- ja mam plochu strechu-sučinitel
    0,9 /strechy betonove,asfaltove atd/
    takže 600x0,9= 540m2 sa mi zaratava. Ostatne sa počita v zavislosti na uhrne , objeme zražok a počte dni.:p Osobne si myslim, že až take spravne vypočty to nikdy nebudu, lebo mne sa zo strechy vsetka voda odparuje, lebo pod strechou kurim, ale nechcu mi to potvory uznat Srandujem... ale ten vypočet je asi taky...
    Naposledy upravil Halli : 26.06.06 at 20:05
    Elena Navrátilová
    No s tou srandou dobré! Výpočet je vždy aj na faktúre. Takže je to od nameraných zrážok a rozlohy strechy.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    slavica to napísal,
    Presne ti to dajú vodári, počítajú to ako stočné - odvádza sa to do verejnej kanalizácie. Objem zrážok dajú vodári podľa vypočítaného dlhodobého zrážkového úhrnu "Hz" v m3/rok. To je pre každú časť územia - môže byť iný (v našej lokalite sa to pohybuje v rozsahu 0,628-0,810).
    Fakturuje sa to mesačne alebo polročne.
    Sú tieto kategórie:
    A - 0,9 - zastavané plochy a málo priepustné spevnené plochy (strechy, betónové, asfaltové povrchy a pod.)
    B - 0,4 - čiastočne priepustné a spevnené plochy (dlažby s vyspádovaným pieskom, štrkom a pod.)
    C - 0,05 - dobre priepustné plochy pokryté vegetáciou (záhrady, trávniky, a pod.)

    Množstvo vôd z povrchového odtoku m3/rok
    Q = k.S.Hz (. = krát)

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Oríííííím ja som ta Slavicáááá :p a ešte som aj z tej istej daždovej lokality ako ty .pekny den prajem.

    pavel9 je offline (nepripojený) pavel9

    pavel9

    Viem že treba to platiť, lebo niekto pretlačil to do zákona. Ale myslím si, že za niečo platiť čo ja, ako občan nemôžem ovplyvniť, je totálna blbosť. Možno za nejaký čas budem platiť za dodané teplo za dodané svetlo ked svieti slnko, Len preto, že zas niekto to pretlačí do zákona.

    Ako sú počítané náklady na dažďovú vodu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.