Zavrieť

Porady

niečo ako leasing

poradte ako zúčtovať :

03.07.2004 - VPP - zaplatená záloha dodávateľovi auta (nie leasingovej spoločnosti), na leasingovej zmluve uvedené ako zvýšená splátka vopred + DPH
(314/211)
03.07.2004 - faktúra od leasingovej spoločnosti s hodnotou 0,- uvedené, že suma bola uhradená zálohovo, rozpísané DPH (?/?)

27.07.2004 - faktúra od dodávateľa auto, kde je ako odberateľ uvedená leasingová spoločnosť, aj naša spoločnosť. Cena faktúry je znížená o zálohu.
- je táto faktúra pre nás dôležitá alebo až splátkový kalendár

31.07.2004 -splátkový kalendár - faktúra pre DPH

zaujíma ma hlavne, čo s faktúrkami.
Účtujem leasing 1x a nerada by som niečo pokašlala, najviac ma mätie, tá faktúra, kde sú dvaja odberatelia. Či ju účtujeme aj my.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Nájomca odpisuje majetok finančného leasingu počas doby trvania leasingu ako majetok, ktorý je vo vlastníctve. Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100% obstarávacej ceny zistenej u prenajímateľa a na to slúži faktúra vystavená dodávateľom predmetu leasingu na leasingovú spoločnosť.
    Zálohu na predmet leasingu ste poskytli dodávateľovi a ten je povinný k prijatému preddavku vystaviť daňový doklad. Túto zálohu podľa mňa účtujete ako vopred zaplatenú časť obstarávacej ceny MD-474, D-221.
    Podľa splátkového kalendára účtujete sumu istiny a úroku na MD-474, D-221, prípadne havarijné a povinne zmluvné poistenie, ak je súčasťou splátkového kalendára.
    Finančný výnos = úroky nájomcu účtujete podľa splátkového kalendára 562/474 a na konci roka ich daňovo časovo rozlíšite rovnomerne na počet mesiacov trvania leasingu v danom roku.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Pozor! NR schválila novelu zákona o dani z príjmov! Ak ho prezident podpíše, sú tam veci, ktoré sa týkajú aj roku 2004. Jedna z nich je finančný prenájon (lízing). Preto je zbytočné posudzovať lízing podľa starého znenia zákona.

    Keď bude zákon publikovaný v zbierke a vyjde metodický pokyn k účtovaniu lízingu, napíšem dlhší príspevok o tom, čo sa mení.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.