Zavrieť

Porady

Je možné napadnúť dedičské konanie i po 20 rokoch?

Je možné napadnúť dedičské konanie, ak bol dedič v čase konania neplnoletý?
Po smrti jedného z rodičov zdedil celý rodičovský dom len jeden zo súrodencov, druhý rodič a ostatní plnoletí súrodenci podpísali dohodu, no neplnoletý sa o tom dozvedel až po rokoch (dovtedy žil v presvedčení, že má na dedičstvo nárok).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Treba si vyziadat dedicske konanie na sude prislusnom poslednemu trvalemu bydlisku zosnuleho a zistit realny stav. Neplnoleteho musel niekto v dedicskom konani zastupovat a vzdanie sa dedicstva by pravdepodobne musel potvrdzovat aj sud - co sa mi nie celkom zda, lebo ten moze potvrdit len nieco, co je v prospech maloleteho.
    Pripadne pozriet na katastri, aky bol dovod prepisu domu na toho jedneho surodenca - ci to bolo skutocne dedicstvo alebo kupna, darovacia zmluva alebo nieco uplne ine.

    Neslo skor o to, ze dohoda medzi rodicmi a surodencami a prepis domu boli uskutocnene este za zivota oboch rodicov?

    Az podla zistenia papieroveho stavu sa da povedat, ci sa s tym da alebo neda nieco robit, aj ked 20 rokov je dost vela na napadnutie stavu.
    misoft Veľmô pochybujem, že týmto niečo dosiahne. 20 rokov je dosť dlhá doba, majetok má inú hodnotu ako predtým. To by potom mohol praprapraprapraprapravnuk napadnúť dedičské konanie z minulého tisícročia..... nonsens.
    ivka70 Aj ja pochybujem, ale za zistenie nic neda.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Možno by sa hodili tieto paragrafy občianskeho zákonníka:
    § 113
    Ak ide o práva osôb, ktoré musia mať zákonného zástupcu, alebo o práva proti týmto osobám, premlčanie nezačne, dokiaľ im nie je ustanovený zástupca. Už začaté premlčanie prebieha ďalej, avšak sa neskončí, dokiaľ neuplynie rok po tom, keď bude týmto osobám ustanovený zákonný zástupca alebo keď prekážka inak pominie.
    § 114
    Ak ide o právo medzi zákonnými zástupcami na jednej strane a maloletými deťmi a inými zastúpenými osobami na druhej strane, premlčanie sa ani nezačína ani neplynie, ak nejde o úroky a opakujúce sa plnenie. To platí aj o právach medzi manželmi.

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    najskor je potrebne zistit skutovy stav ako prebiehalo dedicske konanie - co bolo vlastne predmetom dedenia, kto boli opravnnei dedici a kto zskal ake podiiely a az potom ak nebolo nieco v sulade - mozete premyslat (po 20 rokoch asi tazko) akym sposobom sa da napadnut.

    Je možné napadnúť dedičské konanie i po 20 rokoch?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.