Zavrieť

Porady

Treba platiť koncesionárske poplatky ak ide o druh stavby: '19 - Budova pre šport a rekreačné účely' ?

Dobrý deň.
Som majiteľom rekreačnej chaty, v ktorej už mám aj trvalý pobyt. V LV je vedená ako druh stavby '19 - Budova pre šport a rekreačné účely' . Mám na seba napísané jediné odberné miesto elektriny, a na toto miesto je napojená iba táto chata. Zo zákona vyplýva, že nemusím platiť koncesionárske poplatky, pretože sa v ňom uvádza povinnosť platby len pre odberné miesto, ktoré napája byt alebo rodinný dom. "a) fyzická osoba, ktorá je koncovým odberateľom elektriny v odbernom mieste,
z ktorého sa odoberá elektrina pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome"

Môžete mi prosím potvrdiť, či zákonu rozumiem správne a nevzťahujú sa na mňa koncesionárske poplatky?
Soňa K Budova pre šport a rekreačné účely, ktorá je plnohodnotne celoročne uspôsobená na bývanie a aj v nej celoročne bývaš a máš trvalý pobyt, je klasická domácnosť. To zatriedenie budí dojem telocvične, kde si chodia dvakrát do týždňa zahrať volejbal.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  buchač je offline (nepripojený) buchač

  Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
  Čítaš a cituješ (alebo naopak) len základ.
  Takže presnejšie :
  § 3
  Platiteľ úhrady

  Platiteľ úhrady (ďalej len "platiteľ") je

  a) fyzická osoba, ktorá je koncovým odberateľom elektriny3) v odbernom mieste, 4)
  z ktorého sa odoberá elektrina pre spotrebu v byte5) alebo v rodinnom dome, 6)
  Kde je tá 3-ka dôležitá, nakoľko sa odkazuje na :
  3) § 2 písm. b) bod 24 zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov....Viď :

  24. koncovým odberateľom elektriny odberateľ elektriny v domácnosti alebo odberateľ elektriny mimo domácnosti

  http://www.urso.gov.sk/sites/default...56-2004_sk.pdf

  Ďalšie príslušné body si vyhľadaj už sám...
  Ale je aj snáď z uvedeného jasné, že platiť musíš.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  kovivo Nesúhlasím s tým, že práve 3)-ka je dôležitá. Dôležité sú totiž všetky odkazy na zákony a to v rovnocennom postavení. Formulácia tohoto paragrafu jasne vymedzuje, kto je "platiteľ úhrady". Platiteľ úhrady, je ten, na koho sa súčasne vzťahujú podmienky zákonov v poznámkach 3) a 4) a 5) resp. 6), nie ten, na ktorého sa vzťahuje len 3) alebo len 4) alebo len 5) alebo len 6). Z dôvodu takejto formulácie § 3 som oslovil RTVS a som zvedavý na ich vysvetlenie § 3. Ide mi najmä o 5) a 6), ktoré odkazujú na zákon, ktorý definuje čo je to byt a čo je to dom.
  Žabinka tu zbytočne budeš nesúhlasiť.. čo ti bráni informovať sa priamo v zákazníckom centre, tam ti dajú viac informácií..
  kovivo http://www.porada.sk/t289266-koncesi...cne-ucely.html
    zbaliť

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Koncesionarske poplatky sa neplatia podla druhu stavby, ale podla miesta odberu elektriny.
  Ak mas dalsie odberne miesto, kde platis koncesionarske poplatky, tak taketo miesto mozes k nemu priradit a platis stale len tie jedny poplatky, mas len ohlasovaciu povinnost noveho odberneho miesta.
  Ak je toto miesto ale tvojim jedinym miestom s odberom elektrickej energie, koncesionarske poplatky platit musis a musis sa na ne aj s tymto miestom prihlasit.

  sosak je offline (nepripojený) sosak

  sosak
  kovivo (Dnes 12:15) Nesúhlasím s tým, že práve 3)-ka je dôležitá. Dôležité sú totiž všetky odkazy na zákony a to v rovnocennom postavení. Formulácia tohoto paragrafu jasne vymedzuje, kto je "platiteľ úhrady". Platiteľ úhrady, je ten, na koho sa súčasne vzťahujú podmienky zákonov v poznámkach 3) a 4) a 5) resp. 6), nie ten, na ktorého sa vzťahuje len 3) alebo len 4) alebo len 5) alebo len 6). Z dôvodu takejto formulácie § 3 som oslovil RTVS a som zvedavý na ich vysvetlenie § 3. Ide mi najmä o 5) a 6), ktoré odkazujú na zákon, ktorý definuje čo je to byt a čo je to dom.
  ----------------------------------------------------------------------
  Zbytočne sa zamotávaš definíciami, čo je dom a byt. Pre platenie úhrady koncesionárskych poplatkov je podstatná skutočnosť odberné miesto elektrickej energie. To, že bývaš v chate, kde máš trvalé bydlisko je pre teba domácnosť:https://sk.wikipedia.org/wiki/Dom%C3%A1cnos%C5%A5, http://slovnik.azet.sk/synonyma/?q=d...cnos%C5%A5,ťa neoslobodzuje od platenia.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  kovivo Odpoveď z RTVS som uverejnil ako tip. Poplatky uhrádzať v tomto prípade netreba. http://www.porada.sk/t289266-koncesi...cne-ucely.html
  sosak Kto má platiť
  Platiteľ úhrady je fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste, pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome.
  https://uhrady.rtvs.sk/domacnosti/kto-ma-platit
  Ty si : odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste. To, že máš svoju domácnosť v budove pre šport a rekreačné účely ťa neoslobodzuje od platenia koncesionárskych poplatkov RTVS.
  Mimochodom : Tvoja povinnosť bola keď si si zmenil adresu trvalého bydliska a zmenil adresu odberného miesta elektriny túto skutočnosť oznámiť RTVS a vypísať odhlásenie od úhrady a vypísať prihlásenie sa na úhradu s novými údajmi.
  https://uhrady.rtvs.sk/domacnosti/zmeny-platitela
  Odpoveď z RTVS na tvoj dopyt nie je smerodajná, pretože neviem, či si pravdivo popísal skutočnosť, že máš domácnosť v uvedenej budove. Potom by bola odpoveď asi iná.
  kovivo Na adrese predošlej adresy trvalého bydliska som neuhrádzal koncesionárske poplatky ja, ale majiteľ nehnuteľnosti, na ktorého bola prípojka napísaná. V mojej otázke pre RTVS som uviedol, že v predmetnej rekr. chate som si nedávno prihlásil trvalý pobyt a je napojená na jedinú prípojku elektriny, ktorá je na mňa písaná. Uviedol som všetky okolnosti o type budovy, trvalom pobyte a elektrickej prípojke a nezamlčal som nič, čo by v tejto diskusii bolo už povedané.
    zbaliť

  Treba platiť koncesionárske poplatky ak ide o druh stavby: '19 - Budova pre šport a rekreačné účely' ?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.