Zavrieť

Porady

Etiketa Porady

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vážení členovia Porady. Po viac než polroku fungovania tejto diskusnej stránky by som rád otvoril tému etikety - teda nepísaných pravidiel správania sa na Porade. Pár vecí ma tu totiž mrzí a myslím, že by bolo dobre si ich touto formou vyjasniť a tie nepísané pravidlá na tomto mieste napísať.

1. Súkromné správy nepoužívam na preberanie problémov, ktoré by mohli zaujímať aj iných členov.

2. Shoutbox (šuťák) je miestom voľnej zábavy a nie kladenia mojich otázok.

3. Príspevok, ktorý napíšem, si po sebe prečítam. Ak mám v uloženom príspevku chyby, opravím ich cez "Uprav". Dodržujem "štábnu" kultúru a podľa možnosti i pravidlá slovenského jazyka.

4. Pred založením novej témy si dobre rozmyslím, do ktorej Porady ju založím. Nezakladám tú istú tému duplicitne do viacerých Porád! Ak sa mi podarí zle umiestniť novú tému, nehanbím sa požiadať Richarda, aby ju premiestnil tam, kam patrí.

Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako "Otázka, Poraďte, Súrne,..."

5. Ak citujem niekoho článok (najmä z iného média ako Porada.sk), uvediem zdroj a autora článku.

6. Predtým, než položím svoju otázku, pohľadám na Porade, či sa už tento problém neriešil.

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.

8. V príspevkoch používam smajlíky . Používam ich s mierou a v kontexte príspevku.

9. V príspevkoch - odpovediach na otázky, podľa možností uvádzam odkaz na príslušné paragrafy zákona. Umožním tak tomu, kto otázku položil, pozrieť si príslušný zákon a urobiť si vlastný názor na môj výklad nastoleného problému.

10. Porada slúži na to, aby sme si vzájomne poradili. V prípade, že mám iný názor, vyjadrím ho bez toho, aby som robil narážky na iného člena. Ak sa mi zdá otázka veľmi "jednoduchá" , odpoviem bez pripomienok na pýtajúceho sa, alebo odpoveď nechám na iného, trpezlivejšieho člena.

11. Nie všetci vieme všetko a preto je normálne keď sa pomýlim. Ak však zistím, že som sa pomýlil, urobím nasledovné:
- označím chybný text priamo v pôvodnom príspevku za nesprávny ALEBO
- vymažem časť príspevku, ktorá je nesprávna a prípadne uvediem, že som časť vymazal (aby sa nestratila logická nadväznosť príspevkov) ALEBO
- vymažem celý príspevok.

12. Dobrý príspevok oceňujem pridelením PoradaBodu jeho autorovi (klikom na "Oceňujem") a to najmä vtedy, ak som ten, kto sa pýtal a odpoveď mi pomohla. K prideleniu je vhodné zapísať aj komentár.

13. Príspevku - odpovedi, s ktorou súhlasím, pridelím svoj súhlas (klikom na "Súhlasím"), aby som tak ostatným dal najavo, že ide o názor nielen autora príspevku, ale i môj. Prispievam tak k hodnovernosti dobrých odpovedí.

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

15. Žiadnym spôsobom sa nesnažím pôsobiť na členov, ktorí hodnotili témy. Nekontaktujem z tohoto dôvodu žiadneho hodnotiaceho ani mu v spojitosti s hodnotením nevyčítam jeho hodnotenie v diskusii. Hodnotenie príspevkov a tém nemôže nadväzovať na osobné sympatie či antipatie, ale môže odrážať len vlastný názor na obsah príspevkov a tém.

16. A. Neurážam sa, ak iný člen Porady vyjadrí iný názor, ako je môj. Neurážam člena Porady, ktorý so mnou nesúhlasí.

16. B. Neurážam žiadneho člena Porady, bez ohľadu na to, či s ním súhlasím alebo nesúhlasím. V diskusii používam argumenty, nie urážky, narážky či iróniu na cudzí účet. To platí v odborných i oddychových témach.

17. Jednotlivé sekcie a témy Porady sú určené na seriózne otázky a odpovede k príslušnej problematike. Na neformálne výmeny názorov, zábavu a relax slúži sekcia „Poraďácka kaviareň“.

18. Ak neviem neodpovedám za každú cenu.

19. Nekomentujem úmysly, pohnútky, profil a osobu zadávateľa. V prípade že užívateľ porušuje etiketu Porady a dobré mravy nahlásim takýto príspevok moderátorom Porady.


20. Nevykrikujem - za vykrikovanie sa často považuje písanie veľkým písmom či iné zvýrazňovanie textu. Zvýrazňovanie a formátovanie textu sa používa len ak ide o zdôraznenie odborných informácií, nie vo voľnej diskusii, alebo pri zviditeľňovaní svojich názorov.

21. Nevystupujem na Porade pod viacerými užívateľskými kontami, prostredníctvom ktorých si v diskusii vytváram názorovú váhu.

Ak máte námietky alebo ďalšie nápady, navrhnite ako doplniť či zmeniť tieto pravidlá.
K diskusii bola založená nová téma, vzhľadom k tomu, že táto pôvodná téma sa stala dlhou témou s 35 stranami.
http://www.porada.sk/t89141-diskusia...te-porady.html
Naposledy upravil Richard : 27.08.08 at 20:36 Dôvod: Rozšírený bod 15.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Melnick
Od nového člena je to viac než milé.
Až neuveriteľne milé a obdivuhodné , že ako novačík sa tu vie veľmi dobre orientovať .....
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Potom prišiel nápad, zadať si do profilu vetu: Nová otázka = nová téma (neplatí, ak má absolútny súvis s témou)....táto veta mala zrejme smerovať nových členov k tomu, aby nezakladali nové témy, ktoré už sú tieto "načaté" a rozpracované. Priznávam, doteraz som tú vetu nepochopila , preto ju v profile nemám, ale to je môj problém.

ja som tiež tú vetu nepochopila doteraz
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Ninna
Potom prišiel nápad, zadať si do profilu vetu: Nová otázka = nová téma (neplatí, ak má absolútny súvis s témou)....táto veta mala zrejme smerovať nových členov k tomu, aby nezakladali nové témy, ktoré už sú tieto "načaté" a rozpracované. Priznávam, doteraz som tú vetu nepochopila , preto ju v profile nemám, ale to je môj problém.

ja som tiež tú vetu nepochopila doteraz
To nemala byť veta ale link tak ako to mám ja na tému kde sa o danej problematike diskutovalo
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

bepo
To nemala byť veta ale link tak ako to mám ja na tému kde sa o danej problematike diskutovalo
Aha, skúsim to a už si nebudem myslieť, že som nechápavá Idem si teraz kliknúť na ten link v Tvojom príspevku 7:05.

P.S.: skúsila som, hodilo ma na hlavnú stránku. Takže kedy má význam na ten link v profile kliknúť?
Naposledy upravil Paula : 25.07.06 at 18:14
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Ninna
Potom prišiel nápad, zadať si do profilu vetu: Nová otázka = nová téma (neplatí, ak má absolútny súvis s témou)....táto veta mala zrejme smerovať nových členov k tomu, aby nezakladali nové témy, ktoré už sú tieto "načaté" a rozpracované. Priznávam, doteraz som tú vetu nepochopila , preto ju v profile nemám, ale to je môj problém.

ja som tiež tú vetu nepochopila doteraz
Ninna a čo si na tej vete nepochopila? Je tu rozoberaných neskutočne veľa tém. A často na tú istú otázku. Alebo naopak, nahodí sa téma a preberá sa tam to, čo s tým absolútne nemá nič do "činenia". Čiže sa to nedá prakticky nájsť. Iba pri podrobnom vyhľadávaní, ale ako mám možnosť sledovať, takých ľudí je málo, čo si dajú tú námahu. A nedá sa niekedy dosť dobre rozlíšiť, či ide o tú istú tému alebo je treba zadať novú tému. Preto bolo určené, že ak je nová otázka - zadá sa radšej nová téma, pretože hľadať to v tých nespočetných množstvách tém je nepraktické a človek by možno až po dobre dlhom čase našiel medzi toľkými príspevkami tú svoju odpoveď. Ale ak daná otázka úzko súvisí s témou, tak sa nová téma nezakladá, ale sa pokračuje v začatej. Aby bolo všetko pekne pod "jednou strechou". Niekedy sa nedá presne rozlíšiť, či je treba založiť novú tému alebo nie... Ale to už majú na starosti myslím naši moderátori, aby to ustriehli, pretože koľko hláv, toľko názorov.
Len tiež si myslím, že výrazy: súrne alebo iné ikonky len zbytočne blikajú, nereflektujem na ne. Pokiaľ vidím nové príspevky a viem na ne odpovedať, tak ma absolútne nezaujíma, či je tam ikona otáznika alebo trojuholníka alebo desať výkričníkov. Len to zbytočne kazí oči... Ak viem, odpoviem, na to tu chodím a tiež samozrejme, čerpať nové vedomosti.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Paula
Končím svoju dlhú reč s tým, že naozaj nemá zmysel dať téme názov "súrne", "pomôžte mi"....atp.....takýto názov si polovica poraďákov možno ani nevšimne. A čo sa týka práce s poradou: ak niekto vie zadať novú tému, tak asi vie aj otvoriť konkrétnu poradu a nájsť si tam tému, ktorá ho zaujíma a v nej zadať svoju otázku. Takéto "pomôžte mi" spravidla zadávajú členovia´, ktorí sa ukážu dnes a potom zasa o rok....a ešte dnes pár krát napíšu: "to mi naozaj nikto neporadí?".
No možno sa niekto na mňa urazí, ale navrhujem toto: Jednoducho ignorovať otázky s názvom POMOC! SÚRNE! HELP ME! DPH!!! KTO MI PORADÍ? PORAĎTE a pod. Prípadne vždy pri odpovedi dôrazne upozorniť pýtajúceho sa, že má zlý názov otázky!

Perfektný je smajlík zle zaradil... To som vždy použila, a naučia sa si myslím. Aspoň požiadajú Richarda, aby tému preradil.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

cactus
Myslím si, že Richard je plne vyťažený, má práce s poradou až, až. Sme mu za to veľmi vďační. Všetci. Myslím si. Porada už pomohla nejednému z nás a veľmi. Tak to by bolo tak asi všetko.
No veď, a práve preto by sme tu mali držať nejakú úroveň my - "staré kusy" . V dobrom slova zmysle... upozorňovať, upozorňovať, upozorňovať .... a dať im šancu polepšiť sa.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Paula
Aha, skúsim to a už si nebudem myslieť, že som nechápavá Idem si teraz kliknúť na ten link v Tvojom príspevku 7:05.

P.S.: skúsila som, hodilo ma na hlavnú stránku. Takže kedy má význam na ten link v profile kliknúť?
Ja som to skúsila v mojom a preradilo ma presne tam, kam malo - akurát v novom okne.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

ermon
Ja som to skúsila v mojom a preradilo ma presne tam, kam malo - akurát v novom okne.
čo už, asi pre v mojom prípade nepreradenia som nechápala (a nechápem). Naučila som sa hľadať oveľa skôr, než dobré duše začali prilepovať linky na zodpovedané otázky, takže sa s nepochopením netrápim. Ale už sme .
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Paula
P.S.: skúsila som, hodilo ma na hlavnú stránku. Takže kedy má význam na ten link v profile kliknúť?
Už to mám opravené,predtým to fungovalo a Richard asi niečo pomenil na linkovaní.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Zita5
Až neuveriteľne milé a obdivuhodné , že ako novačík sa tu vie veľmi dobre orientovať .....
ďakujem Vám obom za uznanie, ale navštevujem poradu už dlhšie
a pomohlo mi to v mnohých veciach.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vyskytujú sa prípady, kedy odpovedajúci odpovedá spôsobom, ktorý nie je v súlade s platnou legislatívou, resp. navádza na jej obchádzanie. Navrhujem doplnenie bodu 14 Etikety, prípadne doplnenie nového bodu:

Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
Naposledy upravil Jana Acsová : 23.08.06 at 09:08
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jana Acsová
...Navrhujem doplnenie bodu 14 Etikety, prípadne doplnenie nového bodu:

Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
Tu sa asi rozpúta bohatšia diskusia, ja s tým nie celkom súhlasím - dôvod - všetci poznáme pojem "daňová optimalizácia". Myslím, že na Porade sa chceme baviť aj v tomto smere.

P.S. ...a prijatie takéhoto bodu by napr. pre mňa osobne znamenalo zastavenie "výroby" seriálu o materskej, viď http://www.porada.sk/t31331-materske...06-cast-i.html
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ale podvod nie je daňová optimalizácia. Ja mám na mysli navádzanie k podvodom.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jozef Mihál
P.S. ...a prijatie takéhoto bodu by napr. pre mňa osobne znamenalo zastavenie "výroby" seriálu o materskej, viď http://www.porada.sk/t31331-materske...06-cast-i.html
Ak sa jedná o legálne možnosti, ktoré je možné využiť, nepovažujem to za podvod.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
OK Janka, rozumieme si. Upravujem podľa Tvojho návrhu bod 14.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Myslím si, že v reakcii na príspevok treba uviesť, že je návrh riešenia v rozpore so zákonom. Aby to pýtajúci sa vedel. A aj my ostatní.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

Jana Acsová
Ale podvod nie je daňová optimalizácia. Ja mám na mysli navádzanie k podvodom.
viem ktorý príspevok máte na mysli janka a to je úplný rozdiel medzi radou ako využiť možnosti v zákone a dopracovať sa k vyššej materskej alebo dokladovať fiktívny doklad o niečom čo sa nikdy neuskutočnilo.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Mohli by sme prosím ujednotiť názor diskutujúcich a prispievateľov v smere:
1. Odpovedám na otázku zadávateľa. alebo 2. Vyjadrujem sa v širšom kontexte a súvislostiach?

Pretože napr. tu: http://www.porada.sk/t31868-p3-rozho...tml#post302448
neujasnenosť spôsobu diskusie je príčinou takýchto vyjadrení:

Myslim si, že v tomto konkrétnom prípade miesto poradenia v jednoduchej otázke sme niektorí začali nad rámec problematiky rozoberať rôzne aspekty z rôznych pohľadov práva a bokom sme nechali základnú, jasne sformulovanú otázku, ktorá vyžadovala jednoznačnú odpoveď.
reakcia staršieho člena:
Mozno by bolo uzitocne namiesto posudzovani a hodnoteni si uvedomit, ze porada nie je urcena len pre toho, kto sa aktualne pyta, a odpoved moja i nazory mojich kolegov reagovali na diskusiu ako celok, a nielen na otazku zadavatela temy.
Osobne sa mi to nepáči, tak prepáčte...
Naposledy upravil Monika Kováčová : 24.09.06 at 22:17
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ermon
Mohli by sme prosím ujednotiť názor diskutujúcich a prispievateľov v smere:
1. Odpovedám na otázku zadávateľa. alebo 2. Vyjadrujem sa v širšom kontexte a súvislostiach?
Osobne si myslím, že prioritne treba odpovedať na otázku zadávateľa. Nikdy však nie je na škodu vyjadriť sa v širšom kontexte a súvislostiach - takáto forma odpovede totiž zaujme aj tých, ktorí otázku nezadali, avšak nastolený problém ich zaujíma práve v tých širších súvislostiach.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať