Zavrieť

Porady

Etiketa Porady

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vážení členovia Porady. Po viac než polroku fungovania tejto diskusnej stránky by som rád otvoril tému etikety - teda nepísaných pravidiel správania sa na Porade. Pár vecí ma tu totiž mrzí a myslím, že by bolo dobre si ich touto formou vyjasniť a tie nepísané pravidlá na tomto mieste napísať.

1. Súkromné správy nepoužívam na preberanie problémov, ktoré by mohli zaujímať aj iných členov.

2. Shoutbox (šuťák) je miestom voľnej zábavy a nie kladenia mojich otázok.

3. Príspevok, ktorý napíšem, si po sebe prečítam. Ak mám v uloženom príspevku chyby, opravím ich cez "Uprav". Dodržujem "štábnu" kultúru a podľa možnosti i pravidlá slovenského jazyka.

4. Pred založením novej témy si dobre rozmyslím, do ktorej Porady ju založím. Nezakladám tú istú tému duplicitne do viacerých Porád! Ak sa mi podarí zle umiestniť novú tému, nehanbím sa požiadať Richarda, aby ju premiestnil tam, kam patrí.

Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako "Otázka, Poraďte, Súrne,..."

5. Ak citujem niekoho článok (najmä z iného média ako Porada.sk), uvediem zdroj a autora článku.

6. Predtým, než položím svoju otázku, pohľadám na Porade, či sa už tento problém neriešil.

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.

8. V príspevkoch používam smajlíky . Používam ich s mierou a v kontexte príspevku.

9. V príspevkoch - odpovediach na otázky, podľa možností uvádzam odkaz na príslušné paragrafy zákona. Umožním tak tomu, kto otázku položil, pozrieť si príslušný zákon a urobiť si vlastný názor na môj výklad nastoleného problému.

10. Porada slúži na to, aby sme si vzájomne poradili. V prípade, že mám iný názor, vyjadrím ho bez toho, aby som robil narážky na iného člena. Ak sa mi zdá otázka veľmi "jednoduchá" , odpoviem bez pripomienok na pýtajúceho sa, alebo odpoveď nechám na iného, trpezlivejšieho člena.

11. Nie všetci vieme všetko a preto je normálne keď sa pomýlim. Ak však zistím, že som sa pomýlil, urobím nasledovné:
- označím chybný text priamo v pôvodnom príspevku za nesprávny ALEBO
- vymažem časť príspevku, ktorá je nesprávna a prípadne uvediem, že som časť vymazal (aby sa nestratila logická nadväznosť príspevkov) ALEBO
- vymažem celý príspevok.

12. Dobrý príspevok oceňujem pridelením PoradaBodu jeho autorovi (klikom na "Oceňujem") a to najmä vtedy, ak som ten, kto sa pýtal a odpoveď mi pomohla. K prideleniu je vhodné zapísať aj komentár.

13. Príspevku - odpovedi, s ktorou súhlasím, pridelím svoj súhlas (klikom na "Súhlasím"), aby som tak ostatným dal najavo, že ide o názor nielen autora príspevku, ale i môj. Prispievam tak k hodnovernosti dobrých odpovedí.

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

15. Žiadnym spôsobom sa nesnažím pôsobiť na členov, ktorí hodnotili témy. Nekontaktujem z tohoto dôvodu žiadneho hodnotiaceho ani mu v spojitosti s hodnotením nevyčítam jeho hodnotenie v diskusii. Hodnotenie príspevkov a tém nemôže nadväzovať na osobné sympatie či antipatie, ale môže odrážať len vlastný názor na obsah príspevkov a tém.

16. A. Neurážam sa, ak iný člen Porady vyjadrí iný názor, ako je môj. Neurážam člena Porady, ktorý so mnou nesúhlasí.

16. B. Neurážam žiadneho člena Porady, bez ohľadu na to, či s ním súhlasím alebo nesúhlasím. V diskusii používam argumenty, nie urážky, narážky či iróniu na cudzí účet. To platí v odborných i oddychových témach.

17. Jednotlivé sekcie a témy Porady sú určené na seriózne otázky a odpovede k príslušnej problematike. Na neformálne výmeny názorov, zábavu a relax slúži sekcia „Poraďácka kaviareň“.

18. Ak neviem neodpovedám za každú cenu.

19. Nekomentujem úmysly, pohnútky, profil a osobu zadávateľa. V prípade že užívateľ porušuje etiketu Porady a dobré mravy nahlásim takýto príspevok moderátorom Porady.


20. Nevykrikujem - za vykrikovanie sa často považuje písanie veľkým písmom či iné zvýrazňovanie textu. Zvýrazňovanie a formátovanie textu sa používa len ak ide o zdôraznenie odborných informácií, nie vo voľnej diskusii, alebo pri zviditeľňovaní svojich názorov.

21. Nevystupujem na Porade pod viacerými užívateľskými kontami, prostredníctvom ktorých si v diskusii vytváram názorovú váhu.

Ak máte námietky alebo ďalšie nápady, navrhnite ako doplniť či zmeniť tieto pravidlá.
K diskusii bola založená nová téma, vzhľadom k tomu, že táto pôvodná téma sa stala dlhou témou s 35 stranami.
http://www.porada.sk/t89141-diskusia...te-porady.html
Naposledy upravil Richard : 27.08.08 at 20:36 Dôvod: Rozšírený bod 15.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Držanie sa nastolenej témy v otázke je prioritné. Pravdou však je, že niekedy samotná otázka nemôže byť zodpovedaná v úzkej súvislosti ale samotné riešenie vychádza zo šírších súvislostí.
Myslím že túto hranicu je potrebné nechať na citlivé posúdenie diskutujúcich.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Richard
Držanie sa nastolenej témy v otázke je prioritné.
Súhlasím s predchádzajúcimi názormi, a zároveň sa mi z môjho pohľadu javí, že to držanie sa témy v odborných otázkach by malo byť naozaj prioritné. Súvislosť s témou podľa môjho názoru neznamená, že sa diskusia zbehne úplne iným smerom ako je otázka zadávateľa, potom aj vo vyhľadávaní je ťažká orientácia. Ak sa nastoľuje nový problém, mala by sa otvoriť nová otázka, prípadne vyhľadať téma s podobným problémom. Častokrát sa stáva, že práve odpovedajúci vyzýva k odozvám iného odpovedajúceho otázkami a poznámkami, ktoré s témou nesúvisia. Niekedy spôsobom, ktorý už rezonuje s porušením Etikety Porady. A vtedy sa spravidla dostáva téma "do autu".
0 0
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

Dovolte mi ako zacinajucemu sa pripojit k tejto debate, z mojej pozicie
sa niektore veci javia inak ako vam ktori ste tu od zaciatku.
Nestacime reagovat tak pruzne a kolko krat sa mi stalo,
ze som uz nieco napisala a sup, sekundu, dve, uz to bolo poslane od niekoho ineho.
Potom sa to moze javit, ze sa opisuje a nedajboze vas hned poradaci nahlasia
ze opisujete : ) , budte k nam trosku zhovievavejsi, ved aj vy ste zacinali.
Poradu sledujem uz od zaciatku a moc sa mi paci, vazim si tu
moc ludi ale niektore uz zacinaju nas juniorov brat
myslim skor ako pritaz.
Mozno som sa trosku odchylila od temy ale chcem podakovat
hlavne tym, ktori su stale profesionalny ako Jana Acsova,
Johanka, Muska a ine.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

camelfly
.
Potom sa to moze javit, ze sa opisuje a nedajboze vas hned poradaci nahlasia
ze opisujete : )
Také čudo by ma nenapadlo, ani keby tu boli samí poraďáci-fyzickým vekom puberťáci . Nahlasujú sa príspevky vulgárne, ponižujúce, navádzajúce na nezákonný postup....atp. Neverííííííím, že je tu žalobníček pre opisovanie. Aj mne sa stane, že môj príspevok príde "po funuse". Keď na to prídem, spravidla ho vymažem - ale to je môj problém, iba môj .
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

camelfly
......Nestacime reagovat tak pruzne a kolko krat sa mi stalo, ze som uz nieco napisala a sup, sekundu, dve, uz to bolo poslane od niekoho ineho..........
Tak toto ťa vôbec nemusí znepokojovať . Toto sa bežne stáva aj skúseným poraďákom, aj ja som to zažila viackrát. Veď si to predstav opačne, že ty položíš otázku a v tej chvíli 250 prihlásených poraďákov z celého Slovenska sa snaží ti odpovedať, len jeden z nich môže byť prvý. Ak po sebe nasledujú takmer totožné odpovede a jedna z nich je tvoja, to ťa môže len tešiť, to môže potvrdzovať správnosť tvojej odpovede, resp. zdieľanie rovnakého názoru na ten istý problém.
Prajem ti pekný víkend
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ja sa tiež opýtam:
Čo je lepšie z hľadiska prehľadnosti: Pýtať sa v už založenej téme "k veci" ďalej, alebo založiť novú tému, s podobným názvom. Pretože (hovorím o svojej skúsenosti) - stalo sa mi, že v už založenej téme som položila otázku - ktorá mala absolútny súvis s témou, a jednoducho sa na ňu neodpovedalo. Podotýkam, pôvodná téma bola založená dávno predtým. Potom som založila tému s touto otázkou a diskusia sa rozbehla.
Z toho mi vyplývalo: nenavádza ľudí dátum založenia témy k tomu, aby si poraďáci mysleli, že je už téma zodpovedaná a neprekliknú sa na otázku? A zas sa vraciam na otázku - je lepšie mať 5 založených tém na rovnaký problém, len s malými obmenami, alebo jedna siahodlhá téma, kde na každej druhej strane je rozoberaný približne rovnaký problém.
Ja osobne radšej preklikám 5 tém, kde hneď na začiatku je mi jasné, že toto sa ma netýka, hľadám ďalej, ako čítať tridsať podstránok a nakoniec sklamaná hľadám ďalšiu tému.
Ja viem, že aj toto je dávno diskutovaná a prediskutovávaná téma, dosiaľ som sa k tomu nevyjadrila. Osobný názor som raz prezentovala na porade v istej téme, ktorá značne rovzírila pokojné vody, odvtedy som sa toho zdržala. Teraz mi odpusťte, ak som trochu časovo mimo...
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Súhlasila som s Mariannou, aj keď musím povedať, že sa to nestáva vždy, ale tiež mám niekedy dojem, že keď sa zadá nová téma dostane človek na ňu rýchlejšie odpoveď ako už na existujúcu. Na druhej strane musím povedať, že aj mňa občas zarazí to množstvo novo zadaných tém, ktoré sa tu opakujú a pritom by stačilo sa tu len chvíľočku (občas možno aj dlhšie ) "pohrabať" a človek nájde odpoveď skoro na všetko. Ja som veľmi vďačná za túto stránku, už ani neviem spočítať, koľko krát mi pomohla
Naposledy upravil sta : 03.10.06 at 06:19
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Minule som dostala súkromnú správu, ktorá ma dosť prekvapila. Nebudem menovať, od koho, verím, že sa dotyčný/á neurazí, že som to sem dala, ale je to krásny príklad porušenia Etikety:


už som sa párkrát obrátila na teba s prosbou o pomoc, tak skúsim znova, teraz s takou zvláštnou, nevedela som, či si môžem dovoliť hodiť to na poradu, tak sa ťa opýtam takto, cey ss-
Mámm klienta, ktorému vyšla platiť dosť vysoká dph-áčka, chce aby som mu poopravovala vydané faktúry na nižšie sumy / tieto fa vydával nepodnikateľom, čiže nikomu, kto by si uplatnoval dph - inak jedná sa o montáž okien/
Teda chce aby menej platil. Neviem, či to mám urobiť, nemyslím, žeby DU pátral po nepodnikateľoch niekde po celom Slovensku, ale aj tak som takéto veci ešte nerobila. Môžeš pomôcť? Mám mu to urobiť?
Ďakujem


Teraz ani neviem, akého smajlíka k tomuto mám použiť...

Dúfam, že do budúcnosti sa poučia aj mladší poraďáci a takéto otázky radšej na poradu dávať nebudú. Ani nikoho nútiť, aby sa k takýmto veciam vyjadroval. Slušný poraďák sa snaží odpovedať na všetky otázky, ale na niektoré sa skrátka odpovedať nedá!
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Marianna, súhlasím s Tebou, že aj najmenšia oprávnená kritika spustí lavínu nevôle. Ani nie tak voči nováčikom. Tiež som poznala ako sa trestá trúfalosť napomenúť aj staršieho Poraďáka, ak jeho rada zadávateľovi balansuje na hrane zákonnosti, alebo v lepšom prípade Etikety porady. Ale z toho si ja ťažkú hlavu nerobím a naďalej sa riadim len a len svojim svedomím. Čo sa týka Tvojej ss sa domnievam, že jej pisateľ disponoval minimálne akou- takou úctou voči Porade, ak otázku nezadal priamo v témach. Vieš prečo? Lebo také otázky sú z času na čas zadané a vôbec nie sú odignorované. Takže aspoň aký - taký posun v myslení. Podľa mňa dobrá správa. A je len na nás, ako sa k podobným prejavom zachováme.
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Hmm nieviem či sú to zrovna užívatelia, ktorí čítajú etiketu

Každopádne sľuboval som riešenie a je už tu:

Nováčikovia (ktorí najviac robili túto "chybu") už nemôžu používať súkromné správy. Dostanú nasledovné upozornenie:

"Prepáčte, používanie súkromných správ je povolené len užívateľom s minimálnym počtom 5 príspevkov a minimálnou dobou členstva 5 dní."

Uvidíme, či sa dané parametre ujmú, ak nie dajte mi vedieť, zvýšime limity. Tie SSky som dostával veľmi často aj ja tak uvidím Dokonca mne chodí spústa dotazov cez kontaktný formulár, kde som to už tiež trochu ošetril...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vrelý súhlas. Aj keď osobne by som prijal riešenie: SS-ku mi môže poslať len ten, koho mám na zozname priateľov.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

No to by bolo riadne tvrdé...
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

ermon Pozri príspevok
No to by bolo riadne tvrdé...
Ale určite účinné
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ebenova@zoznam.sk
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Jozef Mihál Pozri príspevok

Jožko, vidím že si začal "budovať" svoju čiernu listinu
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Jozef Mihál Pozri príspevok
Denne mi chodí niekoľko súkromných správ so žiadosťami o odpoveď na nejaký problém. Z časti týchto správ dokonca cítiť, že sú zasielané hromadne viacerým Poraďákom. S odvolaním na bod 1. Etikety si touto cestou dovoľujem upozorniť, že na súkromné správy tohto typu neodpovedám.

S dovolením použijem Jožkov príspevok...........z toho istého dôvodu mám takmer nonstop zrušený príjem ss, čím "komplikujem život" poraďákom, ktorí so mnou potrebujú komunikovať súkromne - a na tento účel podľa môjho názoru majú súkromné správy slúžiť.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

katkaj Pozri príspevok
Jožko, vidím že si začal "budovať" svoju čiernu listinu
Jozef začal niečo budovať na pevných a solídnych základoch
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Nielen Jozef má založenú "čiernu" listinu

Bohužiaľ, pri veľkom počte registrovaných členov to asi inak nejde

Teší ma však, že na mojej listine priateľov je nickov neporovnateľne viac ako ich je na "čiernej" listine.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno. Treba uvažovať, či registráciu na Porade neumožniť len na odporučenie iného skúseného člena.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Jozef Mihál Pozri príspevok
Vrelý súhlas. Aj keď osobne by som prijal riešenie: SS-ku mi môže poslať len ten, koho mám na zozname priateľov.
Môžem skúsiť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať