Zavrieť

Porady

Vyplácanie fyzickej osoby bez živnosti na faktúru

Dobrý deň,

Alza má affiliate program, v rámci ktorého prevádzkovateľom internetových stránok vypláca provízie za privedených zákazníkov, ktorí u nej nakúpia.

V podmienkach Alza uvádza, že prevádzkovateľ/majiteľ stránok ako fyzická osoba nemusí mať živnosť a že províziu Alza vypláca na základe faktúry, ktorú jej vystaví majiteľ stránok. Faktúra má spĺňať zákonné náležitosti a obsahovať meno, adresu a dátum narodenia či identifikačné číslo Partnera.

Je to v poriadku? Nedostanem sa ja ako fyzická osoba bez živnosti do problémov, keď budem poberať takéto provízie? Ak je to OK, tak ako má vyzerať takáto faktúra?

Čo sa týka daňového priznania z takýchto prímov, platí tu, že pokiaľ ročný príjem neprekročí tých cca 1900 €, tak nemusím podávať DP?

Veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  martinez je offline (nepripojený) martinez

  martinez
  no ak by nebola pozadovana zivnost, muselo by sa jednat o prijmy z polnohospodarstva (§6,1,a) alebo o prijmy z podnikania dosahovane podla zakona o poistovnictve (§6,1,c) alebo prijmy z cinnosti sprostredkovatelov podla osobitneho predpisu (§6,2,d)... v tomto pripade nejde ani o jedno ani o druhe ani o tretie..... nasledne si treba polozit otazku, ze ci ide o jednorazovy, resp. prilezitostny prijem alebo o relativne pravidelny (sustavny)... ak pravidelny (sustavny), tak podla obchodneho zakonnika ide o podnikanie :

  Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

  Ak sa jedna o podnikanie, tak by som to riesil zivnostou... ta hranica 1900 eur plati, avsak na Tvoje celorocne zdanitelne prijmy, tzn. vsetky zdanitelne prijmy musis pre tento ucel scitat a porovnat so sumou 1900 eur...to neplati, ak mas prijem zo zavislej cinnosti, resp. uplatnujes danovy bonus (vid. §46a)
  Darcy B Ďakujem za odpoveď.

  Vyplatenie provízie by záviselo na mne. Keď by som chcel províziu vyplatiť, tak by som vystavil spomínanú faktúru, takže napr. raz ročne.

  Čo sa týka založenia živnosti, tak to momentálne nehrozí. Poberám dávku v nezamestnanosti a založením živnosti, by som o ňu kvôli pár neistým eurám prišiel.

  No takže to vlastne môžem urobiť tak, že sa prihlásim do spomínaného affiliate programu, ale počas evidencie na UPSVAR, si nenechám vyplatiť žiadnu províziu. Potom si založím živnosť (čo mám v pláne) a ak čosi zarobím na províziách, tak si to nechám vyplatiť na živnosť. Tak by to malo byť v poriadku, nie?
  martinez podla mojho nazoru ano, zdanitelny prijem vznika pri FO az momentom jeho prijatia...

  Vyplácanie fyzickej osoby bez živnosti na faktúru

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.