Zavrieť

Porady

Môžem ponúkať služby aj keď nie som živnostník/slobodné povolanie/firma?

Ako grafik by som ponúkal svoje služby(tvorba webu a grafiky celkovo). Mám v pláne si vytvoriť vlastnú osobnú stránku(portfólio), kde by som prezentoval seba, svoje práce/diela a + kde by bola moja ponuka službieb na tvorbu grafiky. Chcem si len privyrobiť počas štúdia, nie sa púšať do podnikania. Mám zhrnutých zopár otázok:
1. Môžem ponúkať služby aj keď nemám žiadne oprávnenie(slobodné povolanie/živnosť/firma)?
2. Musím sa niekde "ohlásiť" alebo oznámiť, že grafiku robím a tým pádom zarábam peniaze?(mám teraz na mysli DPH a odvody).
4. Uzatvorenie zmluvy? Zmluva o dielo podľa - Obchodného zákonníka/Občianskeho zákonníka/autorského zákona?
3. Čo v prípade, ak by som ešte k tomu ponúkal aj priestor pre reklamu na svojom webe a tiež mal z toho príjem?

Rád by som sa dozvedel o mojích možnostiach čo najviac. (žiadne ilegálne cestičky)
Doplňujúce informácie:
- som študent
- mám brigádu
Naposledy upravil Adam Harajda : 14.09.16 at 12:53 Dôvod: konkretizácia otázky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    SZČO - neznamená, že to musí byť len podľa živnostenského zákona . sú aj iné.

    Môžeš byť SZČO a zároveň študent - a pri nízkom príjme (privyrobenie) ti ani nevýjde platiť odvodya ani dane - úplne legálne. A ak by sa ti darilo - tak potom tie odvody a prípadné dane určite znesieš .
    samozrejme - pomohli by nejaké konkrétne údaje - prípadne si to tu popozeraj, nájdeš užitočné info
    Adam Harajda Aké konkrétne údaje? dobre popozerám.
    Katy a R myslela som údaj o predpokladanom príjme a výdavkoch - lebo podľa toho, čo si napísal môžeš byť szčo (samostatne zárobkovo činná osoba) bez platenia daní a odvodov

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    strašne veľa otázok naraz.
    ak sa nechceš dostať do problémov so zákonom,tak si zriaď živnosť.
    Samozrejme,ak už máš 18.
    Naposledy upravil kopretinka : 12.09.16 at 19:32
    Adam Harajda Áno mám nad 18. Ako som už uviedol v otázke, nechcem byť živnostník pretože by som bol stratový. V priemere zarobím 40€ na mesiac (cca 500€/rok)pričom odvody do socialnej a zdravotnej ktoré by som musel platiť ako živnostník by boli oveľa väčšie. Preto hľadám inú cestu ktorou by som si fakt niečo privýrobil. Chcem mať zisky nie straty. Nedoplatil by som sa na odvodoch. Tvoj spôsob riešenia ako sa zbaviť všetkých mojích otázok je len "založ si živnosť". V mojom prípade sa mi to neoplatí a tú živnosť by mi ani s najväčšou pravdepodobnosťou nedali. Nad živnosťou som už rozmýšľal aj sám ale ajtak ti ďakujem že si reagovala aspoň na jednu z mojích otázok. Živnosť sa snažím so svojími otázkamy obísť..
    veronikasad Nemáš správne informácie čo sa týka odvodov. Pri príjme ktorý uvádzaš by si žiadne odvody do soc.poisťovne neplatil. V ZP by si bol poistencom štátu ako študent a platil by si preddavky na zdr.poistenie z neupraveného vymer.základu, čo by bolo po odpočítaní výdavkov naozaj minimum.

    Pre takéto drobné podnikanie študentov je živnosť naozaj najvýhodnejšia, pokial činnosť spadá pod živnostenský zákon.

    eva507 je offline (nepripojený) eva507

    eva507
    Asi najschodnejšie riešenie: hocikto zamestnaný z príbuzenstva si založí na tebou ponúkané služby živnosť a teba zamestná na DoBPŠ - mzdu ti dá takú, ako zarobíš, prípadne si môže uplatniť nejaké náklady. Odvody do ZP nebude platiť ani príbuzný ani ty(on preto nie, pretože po odpočítaní mzdových a prípadných prevádzkových nákladov bude mať ZD blízky nule. Ty ako študent ZP neplatíš.) Do SP zaplatí len úrazové a garančné poistenie - je nízke, v desatinách percenta.
    Katy a R podľa mňa je toto oveľa, oveľa náročnejšie riešenie (personalistika povinnosti zamestnávateľa!)... a ešte aj ťahať do toho niekoho iného? . Založenie živnosti, alebo podnikania podľa iného zákona je oveľa jednoduchšie
    zk24 S týmto nesúhlasím. Ten niekto "tretí" bude platiť odvody dalsie? Bude si musieť robiť sam DPFO B ? Apod... Ako hovorí "Katy a R", ked tak, tak na vlastnu päsť.

    Môžem ponúkať služby aj keď nie som živnostník/slobodné povolanie/firma?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.