Zavrieť

Porady

Odmeny za výkon volenej funkcie-odvody do zdravotnej poistovni

Prosím poraďte mi. Robím mzdy pre členov komory lekárov, sú odmeňovaní za výkon funkcie ktorú vykonávajú podľa mňa je to §5 ods.1/ písm.d/ zákona o daniach z príjmov. Májú povinnosť odvázdať zo svojho príjmu do zdravotnej poisťovni? Keď čítam zákon o zdravot.poisťovni §10 ods.1/ písm.b/
Osoby v obdobnom pracovnom pomere - výklad patrí tam §5 a 6 zákona o daniach z príjmov. Ich odmeny sa pohybujú od 300-10000.-Sk.
Pán Miháľ môžete sa k tomu mi vyjadriť? Ďakujem.
Všetci členovia sú SZČO.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Tak toto ma zaujíma. Členovia sú SZČO a popri tom vykonávajú funkcie pre komoru, za čo majú funkčné požitky. Takto to myslíš?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Zdravotné poistenie - podľa súčasného zákona sú (podľa môjho názoru) zamestnanci, viď § 10 ods.3 písm.f). Podľa nového zákona zdravotné poistenie platiť nebudú.

    Sociálne poistenie z tohto príjmu neplatia - podľa zákona 461/2003 sa nepovažujú za zamestnancov.

    To, že popri členstve v komore a vykonávaní tam platenej funkcie sú SZČO, nie je podstatné.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Pozdravujem Vás. Čakala som na Vašu reakciu.
    Dovolím si oponovať - zamestnanci teda nie sú. Podľa čoho tak súdite? Do týchto funkcií sú niektorí volený a niektorí prizvaní.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Najskôr si ujasnime, z pohľadu akého zákona sa bavíme o pojme "zamestnanec".

    Pokiaľ ide o sociálne poistenie, pozrite § 4 zákona č.461/2003 a ukážte, podľa čoho by dotyční funkcionári komory mali byť posudzovaní ako "zamestnanci". Pracovnú zmluvu totiž predpokladám, na výkon tejto funkcie nemajú.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Pozrela som si hlavne § 10 ods.3 písm f). takže ZP platia ak sú štatutárnym orgánom. Takže záleží ako znie zákon komory lekárov.
    SP bolo jasné.
    Vďaka

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Pozrela som zbežne zákon o komore lekárov. Štatutárom je len predseda. Takže ZP odvádzať len za predsedu? Čo sú ostatní členovia orgánov z pohľadu odvodov podľa Vás?

    A čo komory, ktoré nemajú v zákone slovo "štatutárny"?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pokiaľ ide o zdravotné poistenie takýchto ľudí, súčasný zákon v § 10 ods.3 písm.f) hovorí:

    "...Zamestnanci sú...
    členovia štatutárnych orgánov, členovia správnych rád, členovia dozorných rád, členovia kontrolných komisií a členovia iných samosprávnych orgánov právnických osôb, ak za túto prácu dostávajú odmenu,"

    Ak komora je právnická osoba, a oni sú členovia akéhokoľvek samosprávneho orgánu komory a dostávajú za to odmenu - platia z nej ZP.

    koalko je offline (nepripojený) koalko

    koalko
    Ďakujem,že ste to tak krásne rozobrali, ale vôbec ste ma nepotešili. To znamená, že zo mzdy trebalo odvádzať tých 14 %. Od kedy to platí mohli by ste mi napísať, či to platilo už aj v roku 2003?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Hm, to ZP platí "od nepamäti".

    koalko je offline (nepripojený) koalko

    koalko
    Musím Vám napísať, že som zisťovala to na všeobec.zdr.poisťovni priamo u kontrolórov. Odpovedali mi že nemusím odvádzať z týchto príjmov do ZP, nakoľko keď sú živnostníci vydám im potvrdenie o príjme a oni si to dodania a z toho vymeriavacieho základu sa vypočíta odvod. Nie je mi to celkom jasné, ale asi pre istotu si dám písomne žiadosť. ČO vy na to?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ja na to, že v tomto momente skutočne nechápem, o čo vlastne ide.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Mala by som návrh. Skôr ako to urobíš a upozorníš na seba (písmo sa nedá zobrať späť) obvolaj ostatné podobné komory. Na každej máš seberovnú kolegyňu.

    gaga je offline (nepripojený) gaga

    gaga
    Súhlasím s p. Mihálom - je povinnosť odvodu do ZP, to, že poberateľ odmeny za výkon funkcie je SZČO nie je podstatné, a odpoveď kontrolóra je skreslená, pretože potvrdenie o príjme platiteľ vystaví vždy a poberateľ príjmu zahrnie do DP tento príjem ako príjem zo závislej činnosti, či ide o SZČO, alebo inú fyzickú osobu, ktorá má iné príjmy v zmysle zák. o dani z príjmu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.