Zavrieť

Porady

Komu patrí úroda z na mojom pozemkud

Som vlastníkom ornej pôdy a bez uzavretia nájomnej zmluvy ( a bez akéhokoľvek platenia) užívalo družstvo(teraz s.r.o.) moje pozemky. Minulý rok som im napísal, ihneď po skončení zberu úrody, že si budem sám obrábať svoju pôdu, hoci nie v celej výmere, ale iba tak pre záhradku a aby to prestali užívať. Vytýčil som pozemok - teda tú časť a označil kolíkmi. Bohužiaľ ale ich traktorista si nevšimol kolíky a určitú časť znovu osial kukuricou. Upozornil som ho a on už nepokračoval v siatí. Opatovne som vytýčil pozemok a označil ho pre istotu aj červenými zástavkami na takmer dvojmetrových tyčiach. Ostatok som si osial repou. Mám domáce zvieratá tak som kukuricu nechal vyrásť (kto by to vykopával) a teraz by som chcel kukuricu pozbierať. Koho je to kukurica? Nedopustím sa nejakého trestného konania? Vaka za rýchlu odpo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Otázka je, či to družstvo (s.r.o.) vzalo do úvahy odstúpenie od užívania (i keď ho užívali bez oprávnenia a nájomnej zmluvy).
    Pokiaľ si si vytýčil "svoj" dielik a ostatnú časť si im nechal - mal si s nimi uzavrieť nájomnú zmluvu na uvedenú časť.

    Žiaľ - úroda je ich, pretože aj osivo bolo ich. Ale vzhľadom k tomu, že uznali, že pozemok je tvoj a oni ho využívali neoprávnene, môžeš žiadať od nich nájom za využitý pozemok, prípadne kompenzáciu (hoci aj vo forme naturálií - úrody).

    Pokiaľ bola táto parcela vyňatá z užívania s.r.o. a oni tam i naďalej "pracovali" - užívali cudzí pozemok bez súhlasu vlastníka a neodôvodnene sa obohacovali (úroda - zisky z predaja....).
    Tu si prečítaj niečo http://www.sme.sk/c/1863047/moju-pod...html?piano_t=1

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Dôležité je, či Vám niekedy neposlali návrh na uzatvorenie nájomnej zmluvy, či ju neuzatvoril predchádzajúci vlastník pozemku atď. Viď príslušný zákon o nájme poľnohospodárskych pozemkov, ktorý je výrazne v prospech farmárov.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak ide o oprávneného držiteľa, patria mu aj úžitky (§ 130 ods. 2 obč.z.).
    Ak ide o bezdôvodné obohatenie, okrem obohatenia treba vydať aj úžitky z neho (§ 458 ods. 2).

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    urcite ta nebude nik perzekuovat za to ze na svojom pozemku zberas urodu ... to ze ti ju tam zasial niekto iny omylom, no co uz, ked budu mat o tú kukuricu zaujem, das im ju, ked nebudu, je tvoja ... :-)

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    kedy si im to minulý rok napísal nepíšeš a to je podľa platnej legislatívy rozhodujúce ak si im napísal po termíne tak sú v práve na druhej strane ty máš právo na nájomné ktoré minimálne činí cca 1/10 ceny pôdy v danej lokalite.
    jozefhorvat Ďakujem všetkým za odpovede, nakoniec sa to vyriešilo tak, že súhlasili že nech si to oberiem a nebudeme mať medzi sebou žiaden spor skrz to.
    Ale aj tak ešte napíšem, že podal som im to vyňatie v riadnom termíne podľa požiadaviek agrotermínov, oni to aj (ústne) akceptovali, len sa traktorista pomýlil. predošlí vlastníci, moji predkovia s nimi taktiež nepodpísali zmluvu. Tak si na záver myslím, že tá úroda by mala byť moja.

    Komu patrí úroda z na mojom pozemkud

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.