Zavrieť

Porady

Preplatok z rocneho zuctovania zdravotneho poistenia v jednoduchom ucte

Prosim Vas, kam zauctovat v jednoduchom uctovnictve preplatok z RZZP?
Co s tym v ramci dan.priznania?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Otázka č. 2 – Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia
    Daňovníkovi dosahujúcemu príjmy z podnikania (§ 6 zákona o dani z príjmov) na základe vykonaného ročného zúčtovania zdravotného poistenia vznikol preplatok na poistnom. Z tohto preplatku mu zdravotná poisťovňa zrazila daň v súlade s ustanovením § 43 zákona o dani z príjmov a preplatok znížený o zrazenú daň mu vrátila. Zahŕňa daňovník tento príjem do základu dane (do zdaniteľných príjmov)?
    Odpoveď
    Nakoľko sa daňová povinnosť z týchto príjmov považuje riadnym vykonaním zrážky dane za splnenú, vyplatený preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia nebude u daňovníka súčasťou základu dane , a to napriek skutočnosti, že si preddavky na zdravotné poistenia zahŕňal ako výdavky znižujú základ dane podľa § 6 zákona o dani z príjmov.
    zdroj: financnasprava.sk
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mweisová Dobrý deň,
    ja sa pozerám do RZZP a nikde tam nevidím zrazenú daň, mám vykázané preddavky 1694,28€ vypočítané poistné 927,65€, Výsledok RZ je preplatok 766,63€ a ten nám bol aj poukázaný na účet. Tak teraz je chyba V RZ alebo to mám dať do PoZD.
    Ďakujem za odpoveď
    veronikasad Ide o SZCO alebo zamestnan ca?
    mweisová SZČO
    veronikasad Ak ide naozaj o preplatok szco z RZZP, ten zdr.poistovna posiela zdanený a je to príjem neovplyvní.zaklad dane. Poriadne si prečítaj výsledok RZZP, koncom roka k nemu ešte zdr.poistovne zvyknú posielať samostatný list.

    Ešte sa spýtam na dôvod preplatku, bol z titulu PN živnostníka, alebo platil vyššie preddavky ako z minima?
    mweisová platil vyššie preddavky zabudol si zmeniť trvalý príkaz, mám pred sebou oznámenie o výsledku RZ a tam v 3. tabuľke je v stlpci 9 poistné 927,65, za tým stlpec 10 vykázané/uhradene peddavky 1694,28 a potom posledný stĺpec 11 výsledok RZ -766,63€ a to je aj pripísané na účet. a nikde nefiguruje 19% daň
    veronikasad V tomto prípade neide o preplatok z RZZP, ale poistné zaplatené bez právneho dôvodu, ktoré zauctujes ako ostatny príjem ovplyvnujuci základ dane
    mweisová Ďakujem
      zbaliť

    Preplatok z rocneho zuctovania zdravotneho poistenia v jednoduchom ucte

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.