Zavrieť

Porady

Účtovanie založenia s.r.o. neplatcom DPH - súvisiaca otázka

Ahojte, prosím Vás, v téme riešite účtovanie založenia s.r.o. cez účet 701. No ja, keď som zisťovala, ako zaúčtovať novovzniknutú s.r.o. som si prešla veľa tém tu na porade a viac sa mi pozdávalo účtovanie založenia s.r.o mimo účtu 701, nakoľko je to počiatočný účet súvahový. A ak chcem účtovať o začiatočných stavoch, musím mať aj nejaké konečné zostatky z min. roku, ktoré nemám. A práve preto, účtovanie založenia s.r.o. mám vraj účtovať takto:

http://www.porada.sk/t283485-zalozen...-kontrola.html

Prosím Vás o vyjadrenie, ktorý spôsob je správnejší, alebo či môžem nechať aj tento postup, ktorý tam mám. PÚ začínam len tento rok, tak mám veľké nedostatky, čo sa týka charakteristiky účtov. Ďakujem Vám za každú radu.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  zk24 je offline (nepripojený) zk24

  zk24
  Ja to robím takto, neviem či správne, ale možno skusenejší doplnia, opravia:

  Jedna vec je otvaracia suvaha a druha vec je otvorenie účtovných kníh.

  Otvaraciu suvahu robím mimo software, v xls mam iba nazov otvaracia súvaha, téčko, Aktíva - Pasíva (nie MD a D ako pri učtovaní) a tam mam vlavo 353 a vpravo 411, v sume 5000. Prípadne dalšie, ak su. A tieto účty dam ako stavy prechádzajúce obdobia v prvom účt.roku.

  Druha vec je otvorenie účtovných kníh. To už robím v softwari a tam aspon ja učtujem proti 701-tke a typ dokumentu viem navoliť "počiatočný stav".
  353/701
  701/411

  Moj software nema možnosť pre nejaku otvaraciu suvahu.

  Takto to robím ja. Ak to niekto doplní alebo opraví, rada sa priučím.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  mondes Srdečná vďaka.
  Consultix V podstate suhlasim s tymto principom, ale nesuhlasim s uctom 353. Teda ak vychadzame z toho, ze ZI bolo splatene v hotovosti, tak 353 zaniklo, nakolko zakladatel svoj zavazok splnil, ale voci spravcovi vkladu, t.j. splatena cast ZI bude vstupovat do otvaracej suvahy cez 378.
  mondes No ja som do otváracej súvahy dala len účtovné prípady ZI. A teda upísané ZI 353/411 a splatenie 211/353. A týmto 353 zanikla. To som zaúčtovala v deň vzniku s.r.o. A na druhý deň zriaďovacie výdavky na 381/365. A to je všetko, potom som už normálne účtovala. Môže byť podľa teba takýto spôsob?

  Držala som sa odpovede od Dav: "obchádzkové riešenie v každom programe je v deň založenia účtovať len účtovné prípady ZI. Ďalší deň naúčtovať zriaďovacie výdavky a potom už normálne účtovné prípady." Ďakujem.
  Consultix Po tom vsetkom, cim sa stretavam v poslednej dobe je podla mna stale mensi problem nauctovat to prvy den voci 353 ake mat v denniku zapis s datumom pred vznikom, nedajboze voci 419 a ten sa dnom zapisu transformuje na 411. Ach, az ma to boli
  Podla mna 353 je nespravne z dovodu, ze ta pohladavka uz zanikla splatenim vkladov spravcovi vkladu. A spravca ma v zmysle OZ odovzdat tieto vklady spolocnosti po jej vzniku, takze ta pohladavka voci nemu je podchytena v zakone.
  Zaroven, uctovanie o vydavkoch na druhy den je v rozpore s datumom uskutocnenia uctovneho pripadu. 365 sa tyka spolocnikov. Takze tie poplatky jedine ak ich platil spolocnik, al vacsinou ich plati spravca vkladu, preto ta 378 klesa (zvycajne o sumu na 381).
    zbaliť

  Účtovanie založenia s.r.o. neplatcom DPH - súvisiaca otázka

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.