Zavrieť

Porady

Sobota, nedeľa - nadčas?

Ak pracovník robí i v sobotu a v nedeľu, ak nie je v zmluve dohodnuté inak, platia sa tie odpracované hodiny ako nadčas(aj v sobotu aj v nedeľu)??
Usporiadat
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

Áno, ak sú tieto hodiny nad rámec jeho týždenného pracovného času. Pekný deň.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
zuzana
Ak pracovník robí i v sobotu a v nedeľu, ak nie je v zmluve dohodnuté inak, platia sa tie odpracované hodiny ako nadčas(aj v sobotu aj v nedeľu)??
za prácu patrí zamestnancovi mzda, čiže ak pracoval aj v sobotu aj v nedeľu patrí mu MZDA+PRÍPLATOK ZA PRÁCU VO SVIATOK - bližšie § 122 ZP

... upravujem nie príplatok za prácu vo sviatok, ale PRÍPLATOK ZA PRÁCU NADČAS - bližiše § 121 ZP

... Ľuba2, ďakujem za opravu
Naposledy upravil vladan : 08.11.04 at 12:02
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

vladan
za prácu patrí zamestnancovi mzda, čiže ak pracoval aj v sobotu aj v nedeľu patrí mu MZDA+PRÍPLATOK ZA PRÁCU VO SVIATOK - bližšie § 122 ZP
sobota a nedeľa nie sú sviatky - neplatia sa ako sviatky /ak to nemáte dohodnuté v kolektívnej zmluve/. Ak pracuje zamestnanec v sobotu a nedeľu, lebo mu tak padla služba, neplatí sa mu ani nadčas, ani mzdové zvýhodnenie za sviatok, ale ak cez víkend pracuje nadčas, tak mu patrí mzda za prácu nadčas /§ 121/. Ak na neho neplatí prvá veta odseku 2 - že má dohodnuté 150 hodín nadčasu zohľadnených vo výške mzdy.
0 0
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

Aby sme nepoplietli Zuzanu, prvotná otázka bola, ak zamestnanec pracuje v S a N /pričom nie to sviatok/, či je to nadčas. Odpoveď znie, že áno ,ale iba za podmienky ,že tieto hodiny sú nad rámec určeného pracovného času/ § 97 ods. 1 ZP /. Práca v S a N nemusí znamenať automatický nadčas. Ak na sobotu, resp.nedeľu , cez ktorú zamestnanec pracuje pripadne sviatok, tam patrí príplatok za prácu vo sviatok / §122ods.1 ZP/ a môže to byť aj práca nadčas/ § 121 ZP /. Pekný deň.
0 0
Veva Veva

Veva je offline (nepripojený) Veva

Áno ja by som len chcela potvrdiť Peťov výklad , že práca v sobotu , alebo nedeľu a ešte tomu vo sviatok ako bude v decembri 25 a 26 tak pri 40hod/týždeň /pondelok až piatok/ vzniká nadčas aj príplatok za sviatok čo je najvýhodnejšie z tiutlu zárobku .
za nadčas 25% a za sviatok 50% z jeho priemer.zárobku. Treba ešte rozobrať či je práca nadčas v noci a v tedy sa nesmú byť dva príplatky , dáme len príplatok 25% za nadčas. Pekné dni.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

A prečo by nesmeli byť dva príplatky? Aj štyri. Na koľko príplatkov máš zo zákona nárok, toľko ich dostaneš. Ak napríklad robíš nočnú prácu vo sviatok, zároveň nadčas a zároveň v sťaženom prostredí máš nárok na všetky zvýhodnenia, ktoré Ti zákonník práce priznáva. Zuzana len presne nešpecifikovala o čo jej ide, tak rozoberáme všetky možnosti, ktoré existujú a možno sme už aj odišli od témy.
0 0
Veva Veva

Veva je offline (nepripojený) Veva

Luba2 , veď je to dobre keď sa rozoberie problém aj podrobnejšie, a ak si vo vašej spoločnosti ošetríš viac príplatkov ako pripúšťa zákon tak je to len na prospech ľudí.
A nadčas v sťaženom prostredí by sa vôbec nemal robiť , /to le na okraj /
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Veva
Luba2 , veď je to dobre keď sa rozoberie problém aj podrobnejšie, a ak si vo vašej spoločnosti ošetríš viac príplatkov ako pripúšťa zákon tak je to len na prospech ľudí.
A nadčas v sťaženom prostredí by sa vôbec nemal robiť , /to le na okraj /
Veva a ktorý zákon pripúšťa len jeden príplatok? Ja nepoznám obmedzenie.
A čo sa týka práce v sťaženom prostredí, uviedla som ju len ako príklad, aby som nakumulovala čo najviac mzdových zvýhodnení, ktoré existujú.
0 0
Veva Veva

Veva je offline (nepripojený) Veva

Ľuba 2, už to ,že zamestnanec má sťažené podmienky pre výkon svojej práce, by som ho nemala nechávať na pracovisku nad rámec jeho prcacovnej doby ,pretože mu môžem prispieť k jeho zhoršenie ak nie k chorobe z povolania, malo by sa to sledovať .Určite ak za mesiac robí 5-10 hodín nadčas v tomto prostredí ,tak sa to dá.
Ak máte nadčas v sobotu a nie je sviatkom tak podľa zákonníka práce je len jeden príplatok a to 25% za nadčas , ale nie za sobotu. Áno boli časy keď sme mali aj za prácu v sobotu aj za nadčas a v sťaženom sme počítali 80% z odpracovanej doby. Boli časy - bolo to ošetrené v KZ. A ak má nadčas tak v priemere, ktorým sa platí sú zohľadnené príplatky z predošlého Q.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Veva, ale ja som napísala skoro to čo Ty. Ale v prípade, že má nadčas a výnimočne v sťažených podmienkach, nedám mu len 25% priemerky, ale 25% priemerky a k tomu 20% minimálneho mzdového nároku. Ak je v KZ dohodnuté nečo výhodnejšie, tak je to len lepšie pre zamestnancov.
0 0
l.c. l.c.

l.c. je offline (nepripojený) l.c.

V našej firme je stanovené, že ľudia chodia do práce na nočnú smenu už v nedeľu večer a končia v piatok ráno, na noc už nejdú. Vtedy je to v poriadku, ale ak idú na nocnú smenu ešte v piatok a končia v sobotu ráno mzdová účtovníčka im neprepláca príplatok za sobotu a nadšas, ale iba príplatok za nadčas. Ja hovorím, že keď neche dať príplatok za sobotu (lebo vraj sobota sa začína až v sobotu ráno), potom by mala dať príplatok za nedeľu, kedy nastupujú do práce. Ako je to v tomto prípade? poradí mi niekto?
0 0
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

Zákonník práce negarantuje poskytovanie mzdového zvýhodnenia za prácu v sobotu a v nedeľu , ale umožňuje toto zvýhodnenie dohodnúť v KZ alebo v pracovnej zmluve. Teda si najprv overte, či to mate niekde zakotvené.Ak áno, tak potom za prácu v S a N /od 0,00 hod do 24, 00/ majú zamestnanci nárok na dohodnutý príplatok. Vaša mzdová účtovníčka zrejme vychádza z § 95 ZP,ktorý hovorí o začiatku pracovnej zmeny na pracoviskách z nočnými zmenami a berie pracovnú zmenu napr. od 6,oo hod. do 6,oo hod. druhého dňa / t.j. podľa začiatku prac.zmeny, ktorá v prac.týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá/. Už aj ja som sa stretol z názorom , že aj sobota /v našom prípade / začína 06.oo ráno a končí v nedeľu ráno o 6,00hod a nedeľa začína od 6,00 hod ráno a končí v pondelok o 6.oo hod ráno, podobne ako u sviatkov a tak sa aj poskytujú príplatky za S a N. Môj názor je , že pri tomto nenarokovateľnom príplatku je potrebné v KZ resp. prac. zmluve pre konkrétne prípady uviesť , že S a N začína o O,oo hodín a končí o 24, oo hod. Počkajme si na ďalší názor. Pekný deň.
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

Ak som správne porozumela danej problematike tak pri 40 hod prac. týždni -ak pripadne na sobotu sviatok patrí príplatok za sviatok
- k tomu aj príplatok za nadčas, lebo pracoval v sobotu,
teda pracovníkovi patria 2 príplatky za sviatok aj za nadčas?
Dík za utvrdenie odpovede.
0 0
eviana eviana

eviana je offline (nepripojený) eviana

Dobry den, chcela by som poprosit o radu - mam vypocitat mzdu zamestnancovi pricom mesacny zmluvny plat 45 000,- odpracoval v sept.07 20 prac. dni a 8,5 hodin v sobotu. 5000,- odmena.
Mam jeho plat brat ako mesacny a tym padom 45 000 plus 8,5 nadcas ( vypocitam ako (45 000:20:8)x8,5 plus priplatok za nadcas 0,25xpriem.mzda za predch stvrtrok.
Alebo ako zmluvny s tym ze pripadny nadcas je uz zahrnuty v 45 000,- (podla Z.prace)?
Je to priklad do skoly takze viac inf nemam-mam si domysliet ostatne by som uz doratat hadam vedela len som si nie ista ci mam brat ten plat ako zmluvny alebo nie...
Dakujem velmi pekne!!!!!!!!!
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak v pracovnej zmluve je uvedené, že v mzde sú zahrnuté nadčasy, tak nadčas navyše zaplatený nedostane. Inak štandardne sa počíta tak, ako píšeš. Keďže je to školský príklad, nadčas by som počítala.
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Ako mám vyriešiť špeciálny víkend - posun na zimný čas- kedy zamestnanci v nočnej smene pracovali o hodinu dlhšie? Nadčasom??
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Áno .
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

Zamestnávateľ nariadil prácu tri soboty, aby si zamestnanci nadrobili tri sviatky 24-26.12.2007. Je to možné? Musí im dať aj príplatok za sobotu?
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Uľa Pozri príspevok
Zamestnávateľ nariadil prácu tri soboty, aby si zamestnanci nadrobili tri sviatky 24-26.12.2007. Je to možné? Musí im dať aj príplatok za sobotu?
Zamestnávateľ môže nariadiť nadčas a musí ho zaplatiť podľa znenia ZP ak sa nedohodnú na čerpaní NV za tie nadčasy...a to konkrétne :

§ 97
Práca nadčas

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.

(3) Pri pružnom pracovnom čase je práca nadčas práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom mimo základného pracovného času pri uplatnení

a) pružného pracovného dňa nad dĺžku pracovnej zmeny pripadajúcej na príslušný deň podľa rozvrhu týždenného pracovného času určeného zamestnávateľom,

b) pružného pracovného týždňa nad určený týždenný pracovný čas,
c) pružného štvortýždňového pracovného obdobia nad určený pracovný čas pripadajúci na toto obdobie.

(4) Ak zamestnanec nadpracúva prácou vykonávanou nad určený týždenný pracovný čas pracovné voľno, ktoré mu zamestnávateľ poskytol na jeho žiadosť, alebo pracovný čas, ktorý odpadol pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, nejde o prácu nadčas.

(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.

(8)
<strike> Do počtu hodín najviac prípustnej práce nadčas v roku sa nezahŕňa práca nadčas, za ktorú zamestnanec dostal náhradné voľno alebo ktorú vykonával pri

a) naliehavých opravárskych prácach,
b) mimoriadnych udalostiach a naliehavých prácach, kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život, zdravie alebo veľké hospodárske škody.</strike>


Do počtu hodín najviac prípustnej práce nadčas v roku sa nezahŕňa práca nadčas, za ktorú zamestnanec dostal náhradné voľno, alebo ktorú vykonával pri
a) naliehavých opravárskych prácach alebo prácach, bez vykonania ktorých by mohlo vzniknúť nebezpečenstvo pracovného úrazu alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu,
b) mimoriadnych udalostiach podľa osobitného predpisu, kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život, zdravie alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu.

(9) Rozsah a podmienky práce nadčas určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov.

(10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.

(11) Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, nemožno nariadiť prácu nadčas. Prácu nadčas možno s týmto zamestnancom dohodnúť výnimočne pri prácach podľa odseku 8
<strike>a na zabezpečenie bezpečného a plynulého výrobného procesu.</strike> So zamestnancom, ktorý vykonáva rizikové práce možno dohodnúť výnimočne prácu nadčas aj na zabezpečenie bezpečného a plynulého výrobného procesu po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov.

§ 121
Mzda za prácu nadčas

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku.
Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

(2)
<strike> Zamestnávateľ môže dohodnúť so zamestnancom, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v súhrne 150 hodín ročne. S vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, a s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, môže zamestnávateľ dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná dohodnutá práca nadčas.
</strike>
Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Uľa Pozri príspevok
Zamestnávateľ nariadil prácu tri soboty, aby si zamestnanci nadrobili tri sviatky 24-26.12.2007. Je to možné? Musí im dať aj príplatok za sobotu?

Zákonník práce
§ 97
Práca nadčas

Na začiatok

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
...
(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.
...

Ide o prípad prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ide o verejný záujem? Tak potom môže. Príplatok za nadčas musí byť vyplatený.
No a samozrejme musia byť platené aj sviatky dni pracovného pokoja.

http://www-8.vlada.gov.sk/index.php?ID=1010
Naposledy upravil Lydka R : 10.12.07 at 14:39
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať