Zavrieť

Porady

SZČO bez príjmu + zamestnanec

iec iec

iec je offline (nepripojený) iec

Dobry den,
ospravedlnujem sa, ze to pisem sem, ale zatial som nenasiel vhodnu temu, ak taka je, prosim presunut.

Mam nasledovny problem:
Od 1.10.2004 som zamestnanec, kazdy mesiac mam prijem od rovnakeho zamestnavatela. Zaroven mam stale platnu zivnost, ale za cele obdobie 2004-2006 nemam na zivnost ziaden prijem.

Do 1.10.2004 som platil kazdy mesiac poistne riadne, od 1.10.2004 som prestal, pretoze za zamestnanca plati zamestnavatel.

Avsak dopocul som sa, ze zivnostnik aj bez prijmu popri zamestnani by mal stale platit do poistovni, do socialnej poistovne tusim do rezervneho fondu solidarity, u zdravotnej poistovne neviem ale videl som na stranke nieco o nejakom dobrovolnom poisteni minimalne vo vyske 100 Sk. Neviem, ci tieto veci platia pre cele obdobie, alebo len od nejakeho dna v spominanom obdobi.
Vie mi prosim niekto aspon ciastocne poradit, pripadne zosumarizovat za cele obdobie, co bude treba doplatit a ako postupovat?

V socialnej poisteni som bol odhlaseny z poistenia (tusim nemocenske a dochodkove), pretoze moj prijem za rok predtym bol mensi ako nejaka stanovena hranica a moznost odhlasit sa som vtedy vyuzil.

Asi je vhodne zivnost zrusit, mal som to zrejme spravit uz davno...
Za hlupost sa plati, ale ako je mozne za danej situacie obist co najlepsie?

Velmi pekne dakujem.
Usporiadat
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

neviem to určite ale aj ja som už počula o tom že odvody platiť bolo treba aj vo vašom prípade a preto by som živnosť hneď zrušila alebo aspoň pozastavila ak v budúcnosti ešte niečo plánujete vykonávať na živnosť.
najlepšie je zájsť predtým na SP a ZP a poradiť sa priamo na mieste
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

iec
Dobry den,
ospravedlnujem sa, ze to pisem sem, ale zatial som nenasiel vhodnu temu, ak taka je, prosim presunut.

Mam nasledovny problem:
Od 1.10.2004 som zamestnanec, kazdy mesiac mam prijem od rovnakeho zamestnavatela. Zaroven mam stale platnu zivnost, ale za cele obdobie 2004-2006 nemam na zivnost ziaden prijem.

Do 1.10.2004 som platil kazdy mesiac poistne riadne, od 1.10.2004 som prestal, pretoze za zamestnanca plati zamestnavatel.

Avsak dopocul som sa, ze zivnostnik aj bez prijmu popri zamestnani by mal stale platit do poistovni, do socialnej poistovne tusim do rezervneho fondu solidarity, u zdravotnej poistovne neviem ale videl som na stranke nieco o nejakom dobrovolnom poisteni minimalne vo vyske 100 Sk. Neviem, ci tieto veci platia pre cele obdobie, alebo len od nejakeho dna v spominanom obdobi.
Vie mi prosim niekto aspon ciastocne poradit, pripadne zosumarizovat za cele obdobie, co bude treba doplatit a ako postupovat?

V socialnej poisteni som bol odhlaseny z poistenia (tusim nemocenske a dochodkove), pretoze moj prijem za rok predtym bol mensi ako nejaka stanovena hranica a moznost odhlasit sa som vtedy vyuzil.

Asi je vhodne zivnost zrusit, mal som to zrejme spravit uz davno...
Za hlupost sa plati, ale ako je mozne za danej situacie obist co najlepsie?

Velmi pekne dakujem.
môj šéf je SZČO popri zamestnaní, t.j. Tvoj prípad. Do SP musí platiť z minimálnej mzdy odvody t.j. toho času 2.288,- Sk a do ZP mi tvrdili minulý rok, že nemusí, ale teraz mu v ročnom zúčtovaní vyšiel nedoplatok, lebo tam mal nejaký malý príjem. Nemusí patiť do SP ani ZP len vtedy, ak jeho vymeriavací základ zo zamestnania je maximálny. Lepšie máš živnosť zrušiť ak máš trvalé zamestnanie.
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Ak si nemal žiadny príjem ako SZČO nemusíš platiť do SP, ak si predtým príjem mal a bol si v SP prihlásený bolo sa treba odhlásiť.
DO ZP popri zamestnaní nemusíš platiť preddavky, ale musíš si urobiť ročné zúčtovanie ZP aj keď príjem bol nulový.
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
Neviem, že či som dobre rozumela, ale teraz v poludňajších správach hovorili, že aj keď zamestnanec, ktorý je zamestnaný na trvalý PP a má živnosť bez žiadnych príjmov a výdavkov je povinný platiť do ZP od júla 2006 do júla 2007 do zdravotnej 966,-Sk? Rozumela som dobre?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Tatiana
Neviem, že či som dobre rozumela, ale teraz v poludňajších správach hovorili, že aj keď zamestnanec, ktorý je zamestnaný na trvalý PP a má živnosť bez žiadnych príjmov a výdavkov je povinný platiť do ZP od júla 2006 do júla 2007 do zdravotnej 966,-Sk? Rozumela som dobre?
nerozumela si dobre Pokiaľ je živnosť popri zamestnaní tak sa ZP platiť vždy nemusí Záleží čo mu vychádza z ročného zúčtovania poistného,pretože tam sa vyrátajú preddavky a keď sú menšie ako 100,- sa neplatia. A tiež tu neplatí minimálny odvod 966
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
katkaj
nerozumela si dobre Pokiaľ je živnosť popri zamestnaní tak sa ZP platiť vždy nemusí Záleží čo mu vychádza z ročného zúčtovania poistného,pretože tam sa vyrátajú preddavky a keď sú menšie ako 100,- sa neplatia. A tiež tu neplatí minimálny odvod 966
Ďakujem. To je to tak, keď počúvam nepozorne, keď jedným uchom počúvam a druhým hneď vypúšťam.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Tatiana
Ďakujem. To je to tak, keď počúvam nepozorne, keď jedným uchom počúvam a druhým hneď vypúšťam.
Myslím,že teraz sa tých povinností nakopilo vela na jeden termín. Tak už je v tom veľakrát chaos
0 0
Fairy Fairy

Fairy je offline (nepripojený) Fairy

A ked som zamestnaná +SZČO. A môj príjem zo SZČO bol za rok 2005 Sk 12000,- ? Aj vtedy musím do Sociálky s výpisom ????
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Fairy
A ked som zamestnaná +SZČO. A môj príjem zo SZČO bol za rok 2005 Sk 12000,- ? Aj vtedy musím do Sociálky s výpisom ????
Pokiaľ si SZČO tak musíš do SP poslať k 30.6. výpis z DP. A je jedno či si mala alebo nemala príjem zo szčo. Ale kedže tvoj príjem szčo bol len 12.000 tak platiť nebudeš.
0 0
Andrea H. Andrea H.

Andrea H. je offline (nepripojený) Andrea H.

Dobrý deň,

mám podobnú dilemu...priateľ bol minulý rok (2005) a vlastne až do 30.5.2006 zamestnaný a zároveň SZČO bez zárobku (od februára 2005, lebo mal začať u vtedajšieho zamestnávateľa robiť ako živnostník, čo sa napokon nezrealizovalo). Nebol nahlásený ako SZČO v ZP ani v SP. Od teraz už bývalého zamestnávateľa sa mi nepodarilo získať sumu, ktorú odviedol do ZP, tak po prihlásení v ZP idem podať priznanie S (+SA a SB) s vyhlásením, že výšku odvodov zo závislej činnosti nepoznám.
Dnes som sa zahĺbila do stránky SP a z hrôzou som zistila, že je potrebné podať k dnešnému dňu výpis z DP (DP bolo podané nulové). Ako mám postupovať? Mám priateľa prihlásiť na SP a zároveň podať výpis s DP a nejakým vyhlásením o nevykonávaní činnosti do mája 2006? Od júla 2006 bude pracovať na živnosť.

Ďakujem za rady
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Andrea H.
Dobrý deň,

mám podobnú dilemu...priateľ bol minulý rok (2005) a vlastne až do 30.5.2006 zamestnaný a zároveň SZČO bez zárobku (od februára 2005, lebo mal začať u vtedajšieho zamestnávateľa robiť ako živnostník, čo sa napokon nezrealizovalo). Nebol nahlásený ako SZČO v ZP ani v SP. Od teraz už bývalého zamestnávateľa sa mi nepodarilo získať sumu, ktorú odviedol do ZP, tak po prihlásení v ZP idem podať priznanie S (+SA a SB) s vyhlásením, že výšku odvodov zo závislej činnosti nepoznám.
Dnes som sa zahĺbila do stránky SP a z hrôzou som zistila, že je potrebné podať k dnešnému dňu výpis z DP (DP bolo podané nulové). Ako mám postupovať? Mám priateľa prihlásiť na SP a zároveň podať výpis s DP a nejakým vyhlásením o nevykonávaní činnosti do mája 2006? Od júla 2006 bude pracovať na živnosť.

Ďakujem za rady
Pokiaľ nemal minulý rok žiaden príjem zo živnosti, prípadne mal príjem zo živnosti do 82800 tak platiť nemusí. Ale výpis z DP treba ešte dnes poslať. Pokiaľ neprekročil príjem tak sa ani nenahlasuje do SP, len keby si chcel platiť dobrovolne
0 0
Andrea H. Andrea H.

Andrea H. je offline (nepripojený) Andrea H.

katkaj
Pokiaľ nemal minulý rok žiaden príjem zo živnosti, prípadne mal príjem zo živnosti do 82800 tak platiť nemusí. Ale výpis z DP treba ešte dnes poslať. Pokiaľ neprekročil príjem tak sa ani nenahlasuje do SP, len keby si chcel platiť dobrovolne
Ďakujem - odľahlo mi. Zo živnosti nemal doteraz žiaden príjem - to sa zmení až od júla. Ale keď nebol prihlásený v SP, budú vedieť priradiť výpis z DP? Mám ho zároveň aj prihlásiť? Ak áno - mám oboje poslať faxom a zároveň poštou, či je rozhodujúca pečiatka na obálke?

Vrelá vďaka, ospravedlňujem sa za možno "samozrejmé" otázky, som však úplný začiatočník - ponáram sa do problematiky
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Andrea H.
Ďakujem - odľahlo mi. Zo živnosti nemal doteraz žiaden príjem - to sa zmení až od júla. Ale keď nebol prihlásený v SP, budú vedieť priradiť výpis z DP? Mám ho zároveň aj prihlásiť? Ak áno - mám oboje poslať faxom a zároveň poštou, či je rozhodujúca pečiatka na obálke?

Vrelá vďaka, ospravedlňujem sa za možno "samozrejmé" otázky, som však úplný začiatočník - ponáram sa do problematiky
Prihlásila by si ho len keby mal povinnosť platiť prípadne keby chcel platiť dobrovolne. Pokiaľ neplatí tak ti prihlášku ani nezoberú. Pošleš výpis oni pozrú že nemá povinnosť platiť a tým to skončí.

A stačí ten výpis poslať doporučene. Dôležitá je dnešná pečiatka z pošty
0 0
Andrea H. Andrea H.

Andrea H. je offline (nepripojený) Andrea H.

katkaj
Prihlásila by si ho len keby mal povinnosť platiť prípadne keby chcel platiť dobrovolne. Pokiaľ neplatí tak ti prihlášku ani nezoberú. Pošleš výpis oni pozrú že nemá povinnosť platiť a tým to skončí.

A stačí ten výpis poslať doporučene. Dôležitá je dnešná pečiatka z pošty
Aha...ale potom nechápem zmysel podávať ten výpis z DP...tam je uvedené že "IČ pridelené SP" a to nemá pridelené ako SZČO (a ani ako dobrovoľný). Ale pre istotu pošleme, pri najhoršom sa na SP zabavia :-)

Ďakujem
0 0
Andrea H. Andrea H.

Andrea H. je offline (nepripojený) Andrea H.

Ešte ma napadlo..povinnosť platiť mu vznikne teda od júla 2006, kedy začne vykonávať činnosť na živnosť, takže v podstate by som ho mala prihlásiť najneskôr 8. júla, nie? Tým pádom by si začal platiť minimálne odvody (čo neviem, aká je suma, ale niekde tu sa dočítam :-) ) a nedoplatok by uhradil budúci rok na základe DP za 2006? Uvažujem správnym smerom?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Andrea H.
Aha...ale potom nechápem zmysel podávať ten výpis z DP...tam je uvedené že "IČ pridelené SP" a to nemá pridelené ako SZČO (a ani ako dobrovoľný). Ale pre istotu pošleme, pri najhoršom sa na SP zabavia :-)

Ďakujem
Andrejka nezabavia, takýchto živnostíkov je veľa. Nehľadaj logiku, proste v zákone je to ako povinnosť že szčo posiela výpis z DP. SP podľa toho vie že aj keď neplatí,je to v poriadku lebo nemusí.
0 0
Andrea H. Andrea H.

Andrea H. je offline (nepripojený) Andrea H.

katkaj
Andrejka nezabavia, takýchto živnostíkov je veľa. Nehľadaj logiku, proste v zákone je to ako povinnosť že szčo posiela výpis z DP. SP podľa toho vie že aj keď neplatí,je to v poriadku lebo nemusí.
OK...asi sa s takýmito "logickými" papierovačkami stretnem viackrát. Ďakujem za pomoc, veľmi si ju cením
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Povinnosť zaregistrovať sa do SP ak bude mať príjmy v roku 2006 mu vznikne až k 1.7.2007
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Andrea H.
Ešte ma napadlo..povinnosť platiť mu vznikne teda od júla 2006, kedy začne vykonávať činnosť na živnosť, takže v podstate by som ho mala prihlásiť najneskôr 8. júla, nie? Tým pádom by si začal platiť minimálne odvody (čo neviem, aká je suma, ale niekde tu sa dočítam :-) ) a nedoplatok by uhradil budúci rok na základe DP za 2006? Uvažujem správnym smerom?
Ideš nesprávnym smerom Tak skúsim ti to vysvetliť.
Tvoj priateľ začal podnikať minulý rok a živnosť mal popri zamestnaní. V zamestnaní zaňho platili odvody takže v SP bol nahlásený ako zamestnanec. Príjem zo živnosti nemal žiadny. V SP pri živnostníkoch sa vždy k 30.6. podáva výpis z DP za predchádzajúci rok čiže teraz za rok 2005 a prehodnocuje sa či treba platiť a koľko. Z príjmu za rok 2005 sa teraz bude platiť poistné od 1.7.2006 - 30.6.2007. Následne sa k 30.6.2007 odovzdá výpis z DP za rok 2006 a prehodnotí sa situácia.
Takže tvoj priateľ mal zamestnanie až do 30.5.2006 čiže až dovtedy bolo zanho platené poistné. A teraz sa môže rozhodnúť či sa od 1.7.2006 (pretože 1.6 už nestihne ) ako už čistá SZČO prihlási ako dobrovolný platca a bude si platiť poistné z minima alebo nič platiť nebude pretože zákon mu to umožňuje a počká na výpis za rok 2006 a začne platiť až od 1.7.2007 pokiaľ prekročí stanovený limit.

Dúfam,že som ťa moc nedomotala
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

A ako je to so ZP?
Tam musí platiť z minima od júna 2006, keďže v máji skončil zamestnanie a už je len čistá SZČO?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať