Zavrieť

Porady

Výpočet výšky dochodku

Dobrý deň,
Potrebujem poradiť pri výpočte výšky dôchodku, ak má niekto skúsenosti. Moja mamina ( nar. október 1957) by na budúci rok chcela požiadať o predčasný dochodok. Vyžiadali sme si zo Sociálne.poistovne údaje o osobných výmer.zakladoch. Nahodila som do kalkulačky na ich stránke a ostala som zhrozená.Viem, že sa to nedá presne vypočítať, keďže údaje sa tam zadávajú zatiaľ iba do roku 2015. Ale vyšiel jej zatiaľ dôchodok 177.50 eur. Čo je veľmi vzdialene od 1,2 násobku miním.zivotneho minima.Z toho ešte treba odrátať 13% za dva roky, co sa kráti predčasný starobný dochodok. Aby som ešte trochu ozrejmila jej situáciu. V roku 1997 sa z nej stala SZCO a odvody platila z minima. V r. 2001 bola nejaká novelizacia zákona, kde jej vyšlo, že odvody nemusí platiť, tak ich neplatila ani dobrovoľne. Viem, veľká chyba, ale netušila este vtedy. V r. 2004 sa spamätala a začala si platiť dobrovoľne. Odvtedy platí, ale len z minima. Ale vyšiel jej len ten vyššie spomenutý dôchodok. Je to možné, dobre som rátala? Som z toho zdrvená. Je už veľmi unavená, nevládze pracovať, kvôli práci má zdravotné problémy (vykonáva fyzickú prácu). Pomohlo by jej doplatiť tie vynechane skoro 3 roky a ešte tento rok, čo bude platiť do toho buduceho roka? Aj keď to doplatenie, to sú veľké peniaze, zrejme si to nebude môcť dovolit.Inak do predčasného by mohla by ísť už v júli 2017, to máme potvrdené zo SP, kráti sa jej to o 3 mesiace. Deti má 2. Ďakujem za rady!
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Koľko rokov dôchodkového.poistenia má započítané?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
adrioska adrioska

adrioska je offline (nepripojený) adrioska

Na tom vypise je 28 rokov a 15 dní = 28.0411 roka
0 0
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

Skontroluj, ci ma na vypise zapocitane i roky dochadzky na strednu skolu, ak nie, doplnit. Doplatit roky poistenia spätne nie je mozne. V jej pripade pojde o minimalny dôchodok, ak sa zapocitaju chybajuce roky dochadzky na strednu skolu.
Naposledy upravil afrikánka : 23.10.16 at 06:39
2 1
adrioska adrioska

adrioska je offline (nepripojený) adrioska

Na vypise sú tie roky....ale započítava sa až od roku 1984 nie? Aspoň tak mi to vychádza z toho suhrnu že 28 rokov....Prečo sa vlastne až od roku 1984 berie zapocet? Viem, že jej vyjde minimálny dôchodok, ale ide o to, že do predčasného nebude môcť ísť, lebo ten jej nevyjde ani v minimálnej výške.
0 0
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

Na dosiahnutie minimálneho dôchodku sa započítavajú odpracované roky aj pred rokom 1984. Koľko jej vlastne chýba do požadovaných 30 rokov? Dá sa doplatiť chýbajúce obdobie, ale musí platiť mesačne. Odporúčam navštíviť SP, kde vám poradia, ako postupovať.
Naposledy upravil afrikánka : 23.10.16 at 06:55
0 1
adrioska adrioska

adrioska je offline (nepripojený) adrioska

Takže záver je taký, ze do predčasného teda nebude môcť ísť a musí si počkať na normálny starobný, že?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

adrioska
Na tom vypise je 28 rokov a 15 dní = 28.0411 roka
Výpis je z ktorého roku?
0 0
adrioska adrioska

adrioska je offline (nepripojený) adrioska

Z tohto roku....teraz jej prišiel v oktobri
0 0
adrioska adrioska

adrioska je offline (nepripojený) adrioska

Afrikanka prečo pozadovanych 30 rokov? Toľko musí mať? Do r. 2015 má 28 rokov 15 dní, ale to je od toho roku 1984. Predtým 3 roky učňovské + 5 rokov práce, v r.1980-1983 materská....ďalšia materská r.1985-1986.
0 0
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

30 rokov odvodov do SP je na dosiahnutie minimálneho dôchodku, ktorého výška je cca 270 euro
Naposledy upravil afrikánka : 23.10.16 at 08:21
0 1
adrioska adrioska

adrioska je offline (nepripojený) adrioska

To spĺňa tým padom
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Nárok na minimálny dôchodok jej vznikne až po dovrseni dôchodkoveho veku, ak bude mať splnenú podmienku mín.osobneho bodu. Aby jej vznikol nárok na predčasný dôchodok, musí byť vo výške 1.2 násobku živ.minima, inak jej žiadosť zamietnu. Do doby dôchodkoveho poistenia sa započítava aj obdobie pred rokom 1984, vrátane náhradných.dob ( doba štúdia, starostlivosť o deti)
2 0
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

Rozhodne choďte do pobočky SP, aby ste mali prehľad. Ak by niečo chýbalo, dá sa to riešiť doplatením, nečakajte.
0 1
adrioska adrioska

adrioska je offline (nepripojený) adrioska

Dakujem velmi pekne! :-)
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

adrioska
Afrikanka prečo pozadovanych 30 rokov? Toľko musí mať? Do r. 2015 má 28 rokov 15 dní, ale to je od toho roku 1984. Predtým 3 roky učňovské + 5 rokov práce, v r.1980-1983 materská....ďalšia materská r.1985-1986.
doba zamestnania sa počíta od dovršenia 18 roku života, výška dôchodku sa vyrátava z príjmu od roku 1984(upraveného na priznaný OMB) do doby podania žiadosti o dôchodok.
0 1
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

pavol54..... započítavajú sa i roky stredoškolského vzdelávania, teda od 15-16 rokov. Viem, že u podaktorých je tento údaj "pozabudnutý" v zápočtovom liste zo strany SP.
1 1
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

afrikánka
pavol54..... započítavajú sa i roky stredoškolského vzdelávania, teda od 15-16 rokov. Viem, že u podaktorých je tento údaj "pozabudnutý" v zápočtovom liste zo strany SP.
Trošku ťa opravím, započítavali sa - dnesnym študentom už nie ...
1 0
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

veronikasad
afrikánka
pavol54..... započítavajú sa i roky stredoškolského vzdelávania, teda od 15-16 rokov. Viem, že u podaktorých je tento údaj "pozabudnutý" v zápočtovom liste zo strany SP.
Trošku ťa opravím, započítavali sa - dnesnym študentom už nie ...
Máš pravdu.....len či ešte budú potrebné zápočtové listy
0 1
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

afrikánka
pavol54..... započítavajú sa i roky stredoškolského vzdelávania, teda od 15-16 rokov. Viem, že u podaktorých je tento údaj "pozabudnutý" v zápočtovom liste zo strany SP.
mám pred sebou dvojstranový výmer platný k augustu 2016, kde je jasne uvedené že sa mi počíta do dôchodku doba od nástupu do strednej školy presne 152 dní daného roku kategória R doba štúdia pred rokom 2004. tak sa ospravedlňujem za nesprávnu informáciu. To zabudnutie môže byť nedodá maturitné vysvedčenie alebo diplomy o absolvovaní vysokých škôl.
0 0
adrioska adrioska

adrioska je offline (nepripojený) adrioska

Nahodila som za tie skoro 3 roky, čo si neplatila nejaké fiktívne sumy, keďže neviem zistiť presné miním.VZ za to obdobie a ani to doplatenie by jej nepomohlo, zvysilo by jej to dochodok na cca 182, keď som aj zlé dala sumy tak možno max. 190 eur by jej vyšlo. To ešte stále nedosahuje 1.2 násobok životného minima, takže jej predcasny dôchodok nehrozí. Je mi do plaču. Utekať z tohto štátu. :-(
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať