Zavrieť

Porady

Voda v merači spotreby vody.

Dobrý deň. Prosím Vás poraďte mi, či má byť voda v hornej časti merača spotreby vody - pod sklíčkom. Ide o to, že už 2 krát došlo k zamrznutiu a následnému vystreleniu tejto časti "hodín". A samozrejme keď som to bol u nich riešiť tvrdili, že ja som nezabezpečil hodiny proti zamrznutiu, pričom aj samotné hodiny som obalil starými handrami a na kryt šachty som dal vrstvu dosák a linolea. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Julian je offline (nepripojený) Julian

    Julian
    Sú vodomery suchobežné (bytové vodomery) a mokrobežné- tie od vodárni. Voda pod sklíčkom v tých druhých je normálny stav.
    Keď nám robili vodárne vodovod a prípojku priložili nám aj výkres- (rozmery -a teda aj hlbku) vodovodnej šachty. Už si nepamätám aká je tá hlbka ale je to najmenej 1,7 m. Šachtu sme urobili presne podľa výkresu a za 20 rokov sme namali žiadny problém....a pritom sme neurobili žiadne ďalšie opatrenia.
    Blízky sused hlbku nedodržal a mal problém s prasknutým vodomerom.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Nie, nemá byť voda pod sklíčkom !!!

    Veru majú pravdu, že si nazabezpečil.
    Je síce pravda, že merač je v podstate vodárni (správcu budovy), ten sa stará o jeho výmenu alebo údržbu. No zvyšok je na majiteľovi.

    P.S.:
    Vlastná skúsenosť z chalupy (prvá zima) je asi taká, že voda v merači zmrzla a roztlačila ho (dokonca prepúšťal zavretý hlavný ventil na ulici). Po poklese teplôt došlo k roztopeniu ľadu a voda tiekla asi týždeň.
    Záver bol asi taký, že som zaplatil solídnu nadspotrebu vody...
    ......a že som musel robiť nové podlahy, opraviť zvlhnuté steny, atď...ani nevravím.
    Ale solídna poistka vyriešila všetko.

    Takže nejak nešpekulovať ale zabezpečiť tak, ako sa má a patrí.
    Merač stojí cca 50€...vždy lacnejšie, ako tie následné problémy.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pupkin Tak mi poraď ako mám zabezpečiť. Teraz som zabetónoval poklop a od spodu na šalung som priskrutkoval 3jku polystyrén. Ale ide o to, že ako píšeš pod sklíčkom by nemala byť voda! Ak je tak logicky ak je veľká zima, tak to zamrzne! Áno merač stojí, ale vodári nepripustili aby som si ja sám kúpil v riadnom obchode merač. Chcem sa dostať k meritu veci. Nie sú aj vodári na chybe, keď je tam tá voda?
    buchač Pozri...ja to poviem asi takto.

    Mám už šachtu, kde je ten merač. Pripojenie robil vodár obce.
    Pred zimou dám do šachty polysterén. No ak po zime idem spustiť systém, tak je merač ponorený do vody, nakoľko pracuje spodná voda. Tá sa dostane do šachty cez jej dno.

    Zvyšok absolútne neriešim. To už nie je môj problém. Ide aj o to, že v mojej obci by skoro nik nemal zabezpečenú šachtu, nakoľko spodná voda je dosť vysoko. Hlavne vtedy, ak je dostatok vlahy...či dažďovej alebo zo snehu.

    Mimochodom...3jka polysterén je trochu málo. Šak daj oveľa viac, oblož statočne.
    pupkin No ale keby ti to mráz roztrhol a možnou príčinou by bola tá voda pod sklíčkom? Tie hodiny montovali práve vodári. Nepos... niečo?
      zbaliť

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Tam, kde píšeš, by voda vo vodomery nemala byť! Ak sa tam dostane a voda zamrzne, trhá, ničí, aj vodomer zničí. Tvoja vina, to zmrznutie, ale čo, ak nezamrzne? Zabezpečíš. Vodomer je v takom prípade, bez pričinenia odberateľa vody. Je v takom prípade určené meradlo pokladať ako funkčné, overené? Teda, faktúrované náklady dodávateľom vody pre odberné miesto sú oprávnené náklady dodávateľa vody v odbernom mieste, či poruchu by mal odstrániť?Dodávateľ vody?
    pupkin Stále sa motáme okolo kaše. Jasné môže zamrznúť aj v hadici, fittingu, ale mne ide o to, že mi namontovali monopolisti z vodární hodiny, v ktorých pod sklíčkom je voda. Je to tak v poriadku????

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    https://www.google.sk/search?q=zatep...Deik8wff_rHgCQ
    To, čo píšeš, že je voda pod sklíčkom vodomera je kondenz, zaparené sklíčko úplne nepodstatné v prípade zamrznutia vodomeru. U teba je nedostatočne zateplená vodomerná šachta a preto dochádza ku zamrznutiu vodomeru. Nestačí dať na poklop šachty linoleum a dosky. Treba zatepliť poklop z vnútornej strany nalepiť polystyrén a zabezpečiť, aby sa do šachty nedostala voda.
    Naposledy upravil sosak : 01.11.16 at 18:41
    pupkin Kondenz nevyzerá ako bublina vo vodováhe... A keď som s ňou pohýbal, tak sa ten tvoj kondenz presunul. Volal som človeka čo robí u vodárov (predpoklad, že sa vyzná...) a tvrdí, že voda pod sklíčkom u domového (nie bytového) merača nie je nič neobvyklé. A aj on hovorí. Zatepliť, zatepliť... Aj tak vďaka všetkým za reakcie

    Voda v merači spotreby vody.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.