Zavrieť

Porady

Môže mi bytové družstvo vymeniť radiator až keď začne tiecť?

V byte mám 30 ročný plechový radiator, ktorý už hrdzavie. V dvoch izbách mi už raz tak prehrdzaveli, že mi začala tiecť z nich voda a vydulo mi podlahu. Teraz to isté hrozí aj v ďalšej izbe. Nemienim čakať, až sa tak stane, preto som oslovil predsedu domu, aby mi ho dal z fondu opráv vymeniť, lebo jeho stav je havarijný. Odmietol, vraj ešte netečie. Má právo ma takto odbiť? Sám dôverník má vymenené všetky radiatory v byte za nové, upozornil som na tento fakt predsedu a ten mi odpovedal, že mu všetky tiekli, čo viem, že je nezmysel, aby mu naraz a nie postupne radiatory začali tiecť. Keď mi vznikne škoda, môžem si ju vymáhať od predsedu? Poradí niekto?
7 komentárov     zbaliť
ivka70 Byt je tvoj alebo je vlastnikom bytove druzstvo?
jopus byt je môj, ale rozvody, ktorých súčasťou sú aj vyhrievacie telesá patria družstvu
kopretinka a máš to na papieri? že nie sú tvoje?
kopretinka čo je to predseda domu?
misoft Možno preceda družstva, združenia, alebo nedaj bože dokonca strany.....
Ivane01 V dome, kde žije preceda, nemajú 30 ročný radiátor, lebo by sa naň nedala uplatniť "vratka DPH".
buchač Radiátory sú vlastníctvom majiteľa bytu.
Na mieste sú teda otázky :

1. Ako to máte v tom baráku ošetrené ? Každá (všeobecne) oprava ide z fondu opráv ?
2. Tie dva radiátory išli z fondu opráv ?
3. Ako vieš, že dôverník si nefinacoval výmenu zo svojho ?
4. Keď Ti vznikne škoda, tak si predsa uplatni vo svojej poisťovni....ale predpokladám, že poistku na byt asi nemáš...či ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Predseda DOMU???

    Zákon 182/1993, § , ods. 5) :

    4) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu.

    8) Prevádzkou sa na účely tohto zákona rozumejú činnosti a prostriedky potrebné na pravidelné udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku v stave spôsobilom na ich riadne užívanie; za prevádzku sa považujú aj povinné revízie technických zariadení podľa osobitného predpisu.

    V § 10, ods. 1) je uvedená povinnosť pre vlastníkov bytov tvoriť Fond prevádzky, údržby a opráv. V odseku 3) je uvedené, čo sa z neho v dome financuje.

    Zákon o tepelnej energetike 657/2005, § 2, pís. p) a

    p) objektom spotreby tepla jedna budova, prípadne viac budov alebo iná stavba so zariadením na spotrebu tepla, pričom zariadením na spotrebu tepla sa rozumie zariadenie na konečné využitie tepla,

    u) budovou bytová budova a nebytová budova podľa osobitného predpisu,2a) okrem rodinného domu, / 2a je stavebný zákon/.

    Vie si niekto tu predstaviť, že developer povie, predá vlastníkom bytov ich dom, ktorý im postavil na základe zmluvy, zmlúv s jednotlivými vlastníkmi bytov v dome, teda spoluvlastníkmi ich domu. Dom je dostavaný, vašou povinnosťou je si už len zakúpiť radiátory, termostatické hlavice, ventily, merače a dať si ich namontovať na svoje náklady.



    Skolaudoval by mu stavebný úrad takto postavený dom? Dom bez projektu vykurovania budovy, obytného domu.

    Ak ty si vlastník bytu, isto vás je viac, ktorí ste si previedli byty do osobného vlastníctva. Vlastníkom bytov neprevedených bytov je družstvo, bytové, že?

    Nerozhoduje predseda domu, ani správca, ak nim družstvo je, ale spoluvlastníci domu. Tu škodu ti spôsobilo spoločné zariadenie domu, teda spoločný vykurovací systém domu, teda spoločné radiátory v tvojom byte.

    Zasa jeden boh, že?
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jopus predseda domu zastupuje všetkých vlastníkov, aj nájomcov domu a u nás tým aj rozhoduje, či konkrétnemu vlastníkovi/nájomcovi môže byť priznaná nejaká oprava/výmena. Neviem, kde sa to dočítal, ale fakt je, že bytové družstvo bez ním podanej žiadanky neurobí nič.
    Soňa K Ja mám byt stále prenajatý, vymenila som vodovodnú batériu v kuchyni, s účtenkou som išla na OSBD a peniaze mi preplatili z môjho účtu vo Fonde opráv. Nijaký predseda, ani domovník žiadanku nevypisoval.
    misoft @jopus - mýliš sa - "preceda" NEROZHODUJE!!!! Rozhodujú vlastníci (prípadne väčšina) - preceda si musí uvedomiť, že TVOJ byt mu nepatrí, že radiátory patria spoločne všetkým (vykurovacia sústava). Preceda nie je BOH, je len zástupcom VÁS VŠETKÝCH a čo VY poviete - on to MUSÍ urobiť.
    A keď to nevie pochopiť - zvolať schôdzu a preceda doprecedoval.....
    ivka70 ty nemas ziadny ucet vlastny vo fonde oprav, divne praktiky spravovania spolocneho vlastnictva, ked sa uhradzaju opravy na osobnom majetku, Sona K
    sito Neznalosť zákona neomlúva, že? Ale, nahráva takým o akom píše jopus. Ako vidieť, hodne je akých, čí v SVB, alebo domov pod správcom.

    Ale, v obidvoch prípadoch platí toto: 182/1993, § 11, ods.1.

    (1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy.

    Nešťastný názov, môj fond opráv.

    O čo sa vlastne jedná? Správca ponúkol vlastníkom bytov si mesačne tvoriť svoju hodnotu peňazí z ktorej im uhradí, náklady za opravu, výmenu v ods.1 uvedenú, prípadne mu preplatí náklady, bloček za materiál. Soňa súhlasila so svojím účtom po dohode so správcom. Ich vec, ich zmluva, osobná. Ak by nesúhlasila s takou zmluvou, nič sa nedeje, nemusí.


    Ale, dom musí správca spravovať v súlade so zákonom a zmluvou o výkone správy, ktorá je platná aj pre vlastníkov, ktorí s ňou nesúhlasili.

    Domu sa týka toto:

    (3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

    Veci spadajúce pod ods. 3 sa hradia z Fondu prevádzky, údržba a opráv domu.

    V novostavbe, vlastník bytu odmietne v byte montáž radiátorov. V strede domu má byt, susedia ma vy kúria. Prípadne v starom dome vlastník takého bytu sa nebude podieľať na vykurovaní budovy, domu cez vykurovací systém domu, radiátory v jeho byte.

    Spoluvlastníci si povedia vy...... s nim, má metre štvorcové, takže každý byt uhradí 60 % priemeru bytu zo spoločných nákladov domu. Zbytok podľa meračov, keďže má nulu na meračoch neuhradí nič naviac, len tých 60 %. Ostatní spoločne uhradia 40 % spoločných nákladov domu. Pravdepodobne najviac byty, ktoré susedia s takým bytom, vlastníkom bytu v dome, že?

    Teda kto s kým vy.....?
    majkii Soňa K, trochu si mýliš predmet otázky, V nájomnom byte t.j. vo vlastníctve družstva sa opravy v byte napr. vodovodnú batériu hradia z fondu bytu, kt. si tvoríš v zálohových platbách. Vlastníci bytov tento fond nemajú, opravy si hradia z vlastných zdrojov. Ale reč bola o rádiatoroch, teda o spoločných častiach a zariadeniach domu. Daj si vymeniť rádiator a zanes účtenku na družstvo, asi moc nepochodíš
      zbaliť

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    Chodíš na schôdze vlastníkov,? Pevne verím, že áno, že si jeden z tých zodpovedných čo si plnia túto povinnosť a hlasovaním rozhodujú o spoločných veciach týkajúcich sa domu, tam navrhni a zdôvodni potrebu preventívnej výmenu "hrdzavého" rádiatora v tvojom byte na náklad FOD. Tie 30 ročné rádiatory totiž nemáš len ty, ale aj ostatní vlastníci, tiež by si radi polepšili novými rádiatormi z FOD. Aj u nich hrozí škoda či ostatní nie sú na tom rovnako?
    "Predseda domu" urobil správne, keď nezadal takúto výmenu rádiatorov, inak by porušil zákon a zneužil fond opráv. To že je rádiator hrdzavý neznamená že ide o havarijnú udalosť- stav. "Predseda domu" nemôže zadať výmenu VT, len preto, že si to želá dotknutý vlastník bytu aby údajne predchádzal potenciálnej škode z prípadnej havárie. Na to slúži poistenie domu
    Naposledy upravil majkii : 18.11.16 at 19:14

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    ... až keď začne tiecť.
    OK, naplánuj keď budeš mať voľno a on naozaj začne tiecť. Uvidíš. Pohľadáš, pošťúrať, píchneš...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mareko ... nezabudni si pred "píchnutím" najprv podložiť nádobu na vodu a všetko bude OK
    jopus1 predseda mi nezabudol povedať, že starostlivo si pozrie dané miesto, či náhodou nebol úmyselne poškodený ... prederaviť plech. radiator len tak bez stopy sa myslím že nedá. Ešte tak sa pohroziť, že mu prípadnú škodu dám zaplatiť z jeho peňazí, ale nad tým sa len zasmeje ....
    misoft Pošli "precedovi" oficiálne písomne žiadosť na výmenu poškodených radiátorov. Potom "precedovi" len sucho oznám, že v prípade prasknutia radiátora po oznámení havarijného stavu, si budeš ty od NEHO nárokovať VŠETKY vzniknuté škody a náklady - aj súdnou cestou.
    On sa síce asi opäť zasmeje, ale ak by k tomu došlo - tak sa dosmeje, až súd mu vycáluje nahradiť vzniknuté škody.
      zbaliť

    Môže mi bytové družstvo vymeniť radiator až keď začne tiecť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.