Zavrieť

Porady

Samostatné kúrenie

Sme spoločenstvo vlastnikov bytov-8 rodín,máme vlastnú kotolňu a kúrime plynom. Dve rodiny si chceme urobit vlastné kúrenie nakoľko ostatní susedia nechcú. Stačí aby sme vyzbierali podpisy,aby bola 2/3 väčšina so súhlasom od susedov? Môžem sa iba na základe súhlasu od susedov osamostatniť? Ďakujem.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

sito je offline (nepripojený) sito

sito
Niekedy je treba informácie ťahať, aby sa odpoveď mohla dať. Niekedy si stačí počkať, iný ich vytiahnú, že? Ak je situácia taká ako píšeš, dá sa vec riešiť aj tak ako píšeš, len treba rešpektovať Zákon 182/1993, § 14, ods. 7:

(7) Písomné hlasovanie môže vyhlásiť predseda, rada, správca alebo štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak na ich žiadosť nevyhlásil písomné hlasovanie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. O písomnom hlasovaní môžu rozhodnúť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome aj hlasovaním podľa odseku 3. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem kalendárnych dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, o termíne a mieste hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Na hlasovacej listine alebo na viacerých listinách, ktoré obsahujú plné znenie schvaľovaného návrhu, musí byť uvedený deň konania hlasovania, meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome, otázka alebo otázky; ak je viac otázok, označia sa poradovými číslami. Súhlas alebo nesúhlas vyjadrujú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vlastnoručným podpisom s uvedením dátumu podpisu na hlasovacej listine; zmluva o spoločenstve alebo zmluva o výkone správy môže určiť, kedy je potrebné úradné overenie podpisov pri hlasovaní. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nevyznačí svoj názor na hlasovacej listine, je hlas neplatný. Po vykonaní písomného hlasovania správca, predseda, rada alebo zvolený zástupca jednej štvrtiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od skončenia písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak odseky 4 a 5 neustanovujú inak. V prípade neúspešného písomného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov.

Takže, je vás osem, 1/4 ste vy dvaja. Keďže ste SVB, žiadosť o vyhlásenie písomného hlasovania adresujte, doručte voči podpisu, prípadne poštou, doporučene Rade SVB. Ak rada nevyhlási do 15 dní písomné hlasovanie, môžete ho vyhlásiť vy dvaja. Treba dodržať dobu informovanosti spoluvlastníkov. K platnosti potrebujete päť hlasov z toho dva vaše, takže tri od ostatných spoluvlastníkov vykurovacieho systému. Ak áno, tak na svoje náklady. Tebe nemôžu podľa vyhlášky 240/2016 napočítať žiadnu úhradu zo spoločných nákladov domu na kúrenie.

Ovšem naďalej zostaneš spoluvlastníkom domu, a ako jeho spoluvlastník budeš musieť prispievať rovnako dohodnutou čiastkou, sumou do FPÚaO z ktorého sa bude opravovať spoločný systém domu, ale nie samostatné kúrenie v tvojom byte, tvoj majetok.

Možno by bolo dobré vedieť tie informácie na ktoré sa pýtal Julian. Je všetko v poriadku, nie je niečo v neporiadku s vykurovacím systémom domu? Fakt je treba isť do krajností, aj keď ste krajný byt?

Bola tu taká téma:

http://www.porada.sk/t290583-min-sta...?highlight=svb

Možno treba len na niekoho pritlačiť, a budiš teplo!

Julian je offline (nepripojený) Julian

Julian
a to z akého dôvodu si chcete urobiť vlastné kúrenie? Ak sa odpojite, tak to bude začiatok konca tepelnej pohody v dome. Lebo časom sa odpoja aj ostatní.......a každý bude šetriť ostošesť a spoliehať sa na to, že ho sused vykúri.....resp. nikto nebude chcieť vykurovať suseda. NEROBTE TO !!!!!!
4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
klarin Mame v kotolnu dva kotly,ktore nepodavaju dostatocny vykon. Susedia sa tvaria ze im to.vyhovuje a ze im zima nie je,resp.chodia po byte v bundach.radiatory su vsak fakt trocha viac ako letne,my mame 6mesacne babo a kazdemu kto k nam pride je chladno,takze fakt nemame potrebny komfort. A to uz nehovorim o tom,ze zo slabeho kurenia mam zarosene okna,vlhko,plesne. Snazim sa vela vetrat,no potom sa izbs nedokaze plnohodnotne vykurit. Vadi to najmä rodinam s malymi detmi.sme rohovy.byt a stenu so susedom mame len jednu. Je mi uplne jedno ci ho budem vykurovat,kvoli babatku potrebujem vacsie teplo. Je teda postačujúce ak mi da na.odpojenie suhlas nadpolovicna.vacsina?
duves Potrebujete suhlas všetkych vlastníkov.
klarin Vsetkych? Preco vsetkych?Staci si vytvoriť obycajny dokument s formulkou ze nam dávajú suhlas a ich mena a podpisy alebo odporucate si dat nieco vyhorovit u pravnika?
Julian Dva kotly ....a koľko kW spolu?
Ak tie kotly majú spolu 40-60 kW, tak musia v pohode vykúriť všetky byty ...aj na 24 st. (čo je podľa vyhlášky max. teplota) + samozrejmä TÚV. Čiže treba nastaviť vykurovaciu krivku, tak aby bolo dosť tepla. Máte aj meranie spotreby tepla v každom byte?
Ešte sa spýtam koľko C stupňov máte v byte?
  zbaliť

sosak je offline (nepripojený) sosak

sosak
Na vašom mieste by som si prikúril kvôli malému dieťaťu elektrickým konvektorom v miestnosti, kde sa viac zdržiavate. Toto riešenie je uskutočniteľné hneď a nepotrebujete podpisy ostatných vlastníkov. http://www.elektricke-kurenie.sk/pri...vne-konvektory
Osamostatniť sa je beh na dlhé trate, i keď je nepochopiteľné, že ste 8 bytov napojených na vlastné kotly a nemáte dostatočný tepelný komfort. Tu by som poradil skôr aby sa na vykurovanie vo vašom dome pozrel nezávislý odborník na vykurovanie, či máte všetko v poriadku vo vašej kotolni a rozvodoch.
klarin Ano,odbornik sa pravdepodobne pozriet pride,lebo medzicasom odisiel jeden kotol. No aj napriek tomu,ze isli dva,poniektori susedia maju radiatory upne povypinane,najma v strednych bytoch a neplatiči.dakujem za radu.

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

mackoivan
odpojené byty - ak nemajú polohu pod nevykurovaným podkrovím atď- platia časť nákladov na spoločné vykurovanie- takže, klarin možno budete platiť prevádzku dvoch kotlov. (-:

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.