Zavrieť

Porady

objednali sme si u zivnostnika vyvoj software - kto je autorom?

Ahojte Poradaci, prosim Vas o pomoc.

Objednali sme si u zivnostnika vytvorenie software. Rad by som sa spytal, ci s tymto zivnostnikom mame riesit autorske prava, ci mame podpisat autorsku zmluvu, licenciu, alebo riesit autorstvo inym sposobom. Chceme aby bol software len nasim vlastnictvom a len my ho chceme dalej rozsirovat ci mat pravo na jeho upravu, ci byt drzitelmi neobmedzenej licencie.

Autormi napadu a zadania su spolocnici firmy ktora si pracu u zivnostnika objednala. Zivnostnik nedodal napad, zrealizoval zadanie. Ide o uceleny kod s tym, ze spolocnici dodali mensiu cast diela.

Moze zivnostnik na fakturu napisat "Poradenstvo a dodavanie fakturačného software"? Je to napisane spravne?

Na internete som nasiel kratku informaciu, nazor, ze pokial zivnostnik nie je autorom napadu, je autorstvo automaticky nase a nie zivnostnika. Tiez som sa kratko docital ze tvorbu autorskeho software nemozno realizovat na zivnost. Z toho mi vyplynulo ze nemusime riesit ziadne licencne zmluvy a autorstvo je samozrejme nase, ale vobec som si neni isty, prosim o radu. Zivnostnik vie ze autorstvo ma zostat nase, ale ak to treba mat na papiery, nech to mame radsej v poriadku.

Dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mir0slav je offline (nepripojený) mir0slav

    mir0slav
    Moj nazor...

    objednavka znela spravne (snad by som tam este doplnil "vytvorenie software podla specifikacie..."), zivnostnik by mal fakturovat programatorske prace (nie dodanie fakt.software!). Potom autorske prava na soft spadaju na objednavatela, ale autorske prava na programatorske postupy, navrhy obrazoviek, tlacove zostavy,... by mohli zostat zivnostnikovi, ak to neosetrite v zadani objednavky. Inak myslim si, ze pri akokolvek dobrej zmluve zo strany objednavatela ma zivnostnik pomerne siroke moznosti hotovy soft "drobno upravit" a veselo predavat pod svojou hlavickou. Vyroba softu ma svoje fazy. Bolo by dobre, aby objednavatel mal podklady pre vsetky fazy, na zaklade ktorych zivnostnik len programoval. Ak bude v zadani len vzorec, a vsetko ostatne (sposob zadania vstupnych dat, navrhy obrazoviek, vystupne zostavy, grafy...) urobi programator, tak potom si moze firma tazko uplatnovat autorske prava na software. (ak si tieto prace zmluvne neobjednala/nezaplatila). V kazdom pripade, ak by som bol na ktorejkolvek strane obchodu, by som trval na "zmluve o vykonani softwaroveho diela", kde by museli byt presne specifikovane podmienky, kto co moze a na co ma narok...

    miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

    miro_mr
    peter007
    Ahojte Poradaci, prosim Vas o pomoc.

    Autormi napadu a zadania su spolocnici firmy ktora si pracu u zivnostnika objednala. Zivnostnik nedodal napad, zrealizoval zadanie. Ide o uceleny kod s tym, ze spolocnici dodali mensiu cast diela.

    Dakujem za radu.
    Ahoj
    podla autorskeho zakona je autorom vzdy fyzicka osoba. Nie organizacia. Vo firmach ktore maju programatorov sa to riesi tak ze ak dielo bolo vyhotovene na naklady a pod vedenim firmy tak firme patri iba pravo na sirenie diela -(majetkove prava) nie autorstvo. A je to prave podmienene tym ze to bolo vyhotovene na naklady a pod vedenim firmy.
    Toto by bolo mozno dobre urobit aj so zivnostnikom autorom, len malo by sa to urobit vopred aby to bolo jesne ze robil na naklady a pod vedenim vasej firmy. Napad neni chraneny aut. zakonom ale pocitacovy program aten je podobne ako literarne dielo vysostnym vklastnictvom autora - on pisal zdrojovy text programu a on ho skompuiloval do podoby spustitelneho programu - obe tieto formy su chranene autorstvom. Neviem ci poskytnutie podkladov by podmienku autorstva splnovalo - zalezalo by o ake podklady islo a v akej podobe. Ak by mali podobu diela potom by bolo mozno pozerat sa na to lepsie ako na spoluautorstvo.
    Aut. zakon teraz myslim rozlisuje dve formy a to autorstvo - to patri vzdy tomu kto program napisal - a pravo na sirenie programu a to sa da zmenit ak robil pod vasim vedenim. Ak by ste objednavali dodavku softvare tak je jasne ze autor aj majitel majetkovych prav je autor. Neni rozhodujuce ci je zivnostnik alebo zamestnanec - autor je fyzicka osoba a ked sa snou do predu nedohodnete na spoluautorstve, resp. na tom ze to robi pod vasim vedenim tak on bude mat vsetky aut. prava (osobne aj maljetkove). On potom vam moze dat napr. vyhradnu licenciu na nakladanie s dielom a pod. Preto je lepsie sa s nim dopredu dohodnut ze to robi pre vas a pod vasim vedenim aby mu bolo jasne ze sice autorom je ale pravo nakladat s dielom ma zadavatel.
    Ak si v objednavke aj uvediete ze vyhotovenie softveru podla poziadaviek stale bude autorom diela jeho autor a nikto iny. Objednavka ani zmluva autora jeho prav nezbavi, tie su zo zakona. Treba najst odovodnenie podla zakona kedy majetkove prava nie su po vyhotovenui na strane autora ale firmy. Viac k tomu najdes v autorskom zakone.
    miro
    Naposledy upravil miro_mr : 13.07.06 at 18:51

    peter007 je offline (nepripojený) peter007

    peter007
    Medzicasom som sa spytal na nazory jednak p.Jozefa Mihala a jednak mi prisla odpoved z Trendu. Su to dve rozne reakcie a teraz neviem, ktorej sa mam drzat:

    • Názor p.Jozefa Mihála. V článku na http://mihal.blog.sme.sk/c/14233/Tvo...eru-na-zivnost pise, že pokiaľ živnostník nie je autorom nápadu, je autorstvo automaticky naše a nie živnostníka, lebo tvorba autorského software nemožno realizovať na živnosť. To mi p.Mihal aj ochotne potvrdil emailom, za čo dakujem. Z toho my vyplýva, že nemusíme riešiť žiadne zmluvy a autorstvo je automaticky naše.
    • Názor p.Patrika Benčíka z Trendu. Viac na http://podnikanie.etrend.sk/79022/fi...ver-na-zakazku. Vyplýva mi z toho že treba spracovať Zmluvu o vytvorení diela, na jej základe sa bude dielo považovať za Zamestnanecké dielo a tak automaticky na nás prejdú majetkové práva.
    Čo je ale správny názor? Mám písať Zmluvu o vytvorení diela, alebo nemám?

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    peter007 Pozri príspevok
    Medzicasom som sa spytal na nazory jednak p.Jozefa Mihala a jednak mi prisla odpoved z Trendu. Su to dve rozne reakcie a teraz neviem, ktorej sa mam drzat:
    • Názor p.Jozefa Mihála. V článku na http://mihal.blog.sme.sk/c/14233/Tvo...eru-na-zivnost pise, že pokiaľ živnostník nie je autorom nápadu, je autorstvo automaticky naše a nie živnostníka, lebo tvorba autorského software nemožno realizovať na živnosť. To mi p.Mihal aj ochotne potvrdil emailom, za čo dakujem. Z toho my vyplýva, že nemusíme riešiť žiadne zmluvy a autorstvo je automaticky naše.
    • Názor p.Patrika Benčíka z Trendu. Viac na http://podnikanie.etrend.sk/79022/fi...ver-na-zakazku. Vyplýva mi z toho že treba spracovať Zmluvu o vytvorení diela, na jej základe sa bude dielo považovať za Zamestnanecké dielo a tak automaticky na nás prejdú majetkové práva.
    Čo je ale správny názor? Mám písať Zmluvu o vytvorení diela, alebo nemám?
    Na základe nápadu ste si dali vytvoriť SW. Ten, kto ho vytvoril je jednoznačne autorom. Na vytvorenie SW sa vzťahuje autorský zákon.
    Ak by malo ísť o zamestnanecké dielo, autor by musel vytvoriť dielo v rámci svojich povinností vyplývajúcich mu z pracovnoprávneho vzťahu. Teda by musel byť zamestnancom firmy a aj tak je potrebné prihliadať na obsah konkrétnej pracovnej zmluvy zamestnanca. Majetkové práva autora k zamestnaneckému dielu vykonáva vo svojom mene a na svoj účet zamestnávateľ, ak sa zmluvné strany nedohodli inak (napríklad udeľuje súhlas na použitie diela). Ak zamestnávateľ vykonáva majetkové práva autora k zamestnaneckému dielu, platí, že autor udelil súhlas na zverejnenie diela, ako aj na to, aby zamestnávateľ dielo na verejnosti uvádzal pod svojím menom, ak sa zmluvné strany nedohodli inak - aj tu zákon zachováva princíp dominancie dispozičnej slobody. Osobnostné práva autora k zamestnaneckému dielu inak nie sú dotknuté (napr. právo na nedotknuteľnosť diela).
    Ak autor nie je zamestnancom a nevytvoril dielo v zamestnaneckom pomere firmy, je možné, aby sa dohodli na udelení výhradnej licencie .Ak autor udelil výhradnú licenciu, nesmie udeliť tretej osobe licenciu na spôsob použitia diela udelený výhradnou licenciou a je povinný, ak nie je v zmluve dohodnuté inak, sám sa zdržať použitia diela spôsobom, na ktorý udelil výhradnú licenciu.
    Je tiež možné v zmluve zakotviť pre používateľa oprávnenie udeľovať sublicencie tretím osobám.
    Ak autor uzavrie s používateľom licenčnú zmluvu so súhlasom udeľovať sublicencie, tretím osobám majúcim záujem o použitie diela sublicenciu (tzn. súhlas na použitie diela) udelí používateľ a nie autor. Z uvedeného dôvodu je nevyhnutné takýmto zmluvám venovať náležitú pozornosť.

    peter007 je offline (nepripojený) peter007

    peter007
    Evanka Pozri príspevok
    Ak by malo ísť o zamestnanecké dielo, autor by musel vytvoriť dielo v rámci svojich povinností vyplývajúcich mu z pracovnoprávneho vzťahu. Teda by musel byť zamestnancom firmy a aj tak je potrebné prihliadať na obsah konkrétnej pracovnej zmluvy zamestnanca.
    Uff, tak to uz je treti diametralne odlisny nazor. Pan Benčik z Trendu tvrdil nasledovne, co vyvracia to ze je nutne aby bol autor zamestnancom aby bolo autorske dielo nase:

    Pre počítačový program zhotovený na základe objednávky treťou osobou platí osobitný režim. Podľa § 50 ods. 5 autorského zákona sa počítačový program, ktorý bol celkom alebo sčasti vytvorený na základe zmluvy o vytvorení diela, považuje za zamestnanecké dielo.


    Ci je to blbost?

    Moc dakujem.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ešte môže ísť aj o spoločné dielo podľa § 10 autorského zákona - posudzuje sa podobne ako zamestnanecké dielo.
    Pri spoločnom diele jeden autor má napr. nápad, druhý ho realizuje. Majetkové práva patria fyzickej alebo právnickej osobe, ktorá dielo usmerňuje a zabezpečuje (hlavne finančne). Najčastejšie to bývajú diela na objednávku, ktoré by autor sám od seba nezačal tvoriť.

    miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

    miro_mr
    peter007 Pozri príspevok
    Medzicasom som sa spytal na nazory jednak p.Jozefa Mihala a jednak mi prisla odpoved z Trendu. Su to dve rozne reakcie a teraz neviem, ktorej sa mam drzat:
    • Názor p.Jozefa Mihála. V článku na http://mihal.blog.sme.sk/c/14233/Tvo...eru-na-zivnost pise, že pokiaľ živnostník nie je autorom nápadu, je autorstvo automaticky naše a nie živnostníka, lebo tvorba autorského software nemožno realizovať na živnosť. To mi p.Mihal aj ochotne potvrdil emailom, za čo dakujem. Z toho my vyplýva, že nemusíme riešiť žiadne zmluvy a autorstvo je automaticky naše.

    Čo je ale správny názor? Mám písať Zmluvu o vytvorení diela, alebo nemám?
    Na tvorbu a predaj vlasteho softveru netreba nic. Takze ak si od zivnostnika, ktory predava a vyvyja softver objednate jeho vlastny softver, tak nejde o zivnost Predaj sw po dohode s autorom ale o vztah, medzi vami a nim ktory je na zaklade autorskeho zakona. Ak si ale od neho kupinte napriklad MS Windows tak to uz je nieco ine- na to potrebuje zivnost.
    Takze ak ste si u zivnostnika objednali vytvorenie softveru, tak ste si to objednali od cloveka ktory vyvyja softver a nie od zivnostnika, preto autorom bude on ako osoba a nikto druhy. Ak chcete s dielom nakladat vyhradne vy musite splnit niektoru z podmienok, ktora vam umozni nakladat s majetkovymi pravami k tomuto dielu autora-osoby.

    objednali sme si u zivnostnika vyvoj software - kto je autorom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.