Zavrieť

Porady

Zakonna 30 dnova lehota pri reklamacii - ako to naozaj je?

Dobrý deň, chcel by som sa informovať, ako presne sa počítajú dni pri uplynutí 30 dňovej Zákonnej lehoty. Reklamačný formulár aj s tovarom sme poslali poštou dňa 31.10.2016 a doručený bol 02.11.2016. Včera t.j. piatok 02.12.2016 uplynulo už 31 dní. Predávajúci nám tvrdí, že Zakonná lehota sa počíta nasledujúci deň po prijatí zásielky a ak vyjde koniec Zákonnej lehoty na víkend alebo piatok, tak ževraj koniec Zákonnej lehoty je v pondelok. Podľa mňa nehovorí pravdu. Chcel by som sa opýtať ako to naozaj je?
Ďakujem za vašu odpoveď.
3 komentárov     zbaliť
misoft To že bol doručený - to je záznam pošty. Ale prevzatie pre reklamáciu sa vykonalo následujúci deň. Takže reklamácia začala plynúť 3.11. (Keďže 30 dní vychádza na víkend, koniec je v prvý pracovný deň - 5.12. Takže v ten deň im končí 30 dňová lehota. Mali by ťa vyrozumieť. Reklamačný proces je ukončený prevzatím, alebo oznámením o vykonanej reklamácii a prípadnom uložení a vyzdvihnutí predmetu. - zle vysvetlenie - nebrať do úvahy!!!) Zle som počítal - vysvetlenie o dve poschodia nižšie
veronikasad 30. deň je v piatok a to nie je ešte víkend...
misoft Ups - zle som počítal. Pravda - 2.11 bolo 30 dní. V tom prípade nebola dodržaná reklamačná doba - čo je dôvod na odstúpenie od zmluvy. Zákazník má právo na vrátenie kúpnej ceny.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Predavajuci ma pravdu v tom, ze podla zakona sa prvy den pocita prvy den po doruceni reklamovaneho tovaru a ak posledny den pripadne na sviatok alebo vikend, konci lehota prvym pracovnym dnom po nich.
    O piatku sa ale v zakone nic nehovori, pokial to nie je sviatok.
    Takze 30. den vo vasom pripade bol piatok, 2.11.

    Podľa § 122 ods. 1 Občianskeho zákonníka lehota určená podľa dní začína sa dňom, ktorý nasleduje po udalosti, ktorá je rozhodujúca pre jej začiatok.
    http://www.soi.sk/sk/Najcastejsie-otazky.soi
    cely paragraf 122
    § 122
    (1) Lehota určená podľa dní začína sa dňom, ktorý nasleduje po udalosti, ktorá je rozhodujúca pre jej začiatok. Polovicou mesiaca sa rozumie pätnásť dní.
    (2) Koniec lehoty určenej podľa týždňov, mesiacov alebo rokov pripadá na deň, ktorý sa pomenovaním alebo číslom zhoduje s dňom, na ktorý pripadá udalosť, od ktorej sa lehota začína. Ak nie je takýto deň v poslednom mesiaci, pripadne koniec lehoty na jeho posledný deň.
    (3) Ak posledný deň lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň.
    Naposledy upravil ivka70 : 03.12.16 at 18:36
    kopretinka 03.12.16 19:25 priradil do Porady

    Zakonna 30 dnova lehota pri reklamacii - ako to naozaj je?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.