Zavrieť

Porady

Ako sa zrazí bavlnená látka?

Ahojte poraďáčky, poraďte, ako sa zrazí bavlnená látka. Chcem si kúpiť látku z internetového obchodu. Uvádzajú pri nej zrážanlivosť 3-5%. Kedysi mi predávačka v textile hovorila, že látka sa praním zrazí iba v jednom smere, len si už nepamätám či na šírku alebo na dĺžku. Ak viete, poraďte, nech si nekúpim málo. A ešte poraďte, či látku treba naozaj oprať a s použitím pracieho prášku (gélu), alebo ju stačí namočiť do vody.
misoft
Ako sa zrazí bavlnená látka? Stále prijateľnejšie ako automobil.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

  afrikánka
  Či sa zrazí v jednom smere? Podľa skúseností viem, že určite sa zrazí na dĺžku - bavlnené nohavice, ak nie sú výrobcom predprané, metráž....Ak sa nakupuje látka, ktorá má uvedenú zrážanlivosť, treba primerane kúpiť viac. Tiež som čítala, že stačí namočiť, ale ja mierne preperiem i s práškom.
  terezamaria Určite treba prať aj s prachom, dobre to robíš ....:-)))
  vicktor Suhlasim s teoriou o zrazeni po dlzke, ale pamatam sa ze "texasky" po oprati mi boli tesne, ale nevyzerali merane vo vode.

  kukučka je offline (nepripojený) kukučka

  kukučka
  Ako ktorá, ale tak ako píšeš, cca 4 cm na dĺžku, na šírku nie.. Netreba prášok, stačí namočiť do horúcej vody asi 60°C a nechať vychladnúť.
  PS.
  Tie americké, z ktorých sú ušitá tašky v mojom albume sa nezrážajú, ak tak len 0,5 cm. MP ich len prežehlí - naparí.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  janavrbovska Ďakujem, Tvoja odpoveď sa mi zdá logická. Nezdá sa mi, že by tomu zrážaniu pomohlo hodinové čvachtanie v práčke... A čo je MP?
  afrikánka Prepratie neslúži len na zrážanlivosť, ale aj na zbavenie nečistoty z výroby, prepravy, skladovania a inej manipulácie. Aj nová, zdanlivo čistá látka praním pustí špinu...z hygienických dôvodov by som nevynechala, pokiaľ chceš použiť látku na šitie odevu, alebo bytovej dekorácie.
  kukučka Otázka bola o zrážanlivosti, môže a nemusí vyprať hotový výrobok, záleží na čo je určený.
  afrikánka Látka, kde je určená zrážanlivosť, bavlnená, alebo s podielom bavlny sa zrazí i pri nižšej teplote ako 60, stačí 30-40, poskladať na kocku, skrátené pranie. Ja vždy tak a voda prekvapujúco špinavá. Čiže 2v1, je jedno na čo látku použijem a tým si overím aj prípadné púšťanie farby.
  janavrbovska Oprať môžem, až keď bude ušité. Mám obavu z toho, že sa to v tej pračke veľmi pokrčí a bude sa s tým ťažko pracovať (žehliť, merať, strihať, šiť). Preto uvažujem najskôr to dať iba zraziť kvôli rozmerom. Aj tak sa to pri šití ešte ušmudlá.
    zbaliť

  Majkas je offline (nepripojený) Majkas

  Majkas
  Ani krajčírka s 25 ročnou praxou neodporúča prať látku - priam to zakazuje. Stačí namočiť do vody cca 40°C (na ruku -"horúcu") , potom len prevesit, nechat stiecť vodu a vysušiť. Ak sa ponáhlam, prežehlím cez vlhké plátno. Bavlna sa zrazí torchu aj do šírky. treba s tým počítat.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  vicktor Staci namocit, ale preco zakazuje prat? To plati aj po usiti = neprat???
  Dáša_ napríklad pracie prášky môže nepriaznivo pôsobiť na farby. Obzvlášť pri bavlne.
  vicktor Potom vobec nekupovat. Naco je dobre kupit latku a usit oblecenie na jedno pouzitie bez moznosti prania ... lebo co ak sa zrazi lebo co ak zmeni farbu ...
  Majkas Može ísť aj o farby, ale skor sa to potom može zle strihat, niekedy tá látka sa nejak zošikmí alebo zvlní , či "zhandrovatí - jednoducho stratí formu. Ale šak každý podla svojho...
    zbaliť

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Pred nedávnom som kupovala vnukovi bavlneny overal na výšku 104 cm a výrobca upozorňoval na zrážanlivosť 2-3 cm, predpokladám že na dlzku

  bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

  bjuty smis
  bavlnená látka sa zrazí po dlzke...tzv. osnove....
  vždy postupuj podla technického listu,.

  sama uvádzaš, že 3-5 %..prečo im neveríš, a pýtaš sa anonymov na webe ??

  látku pred šitím neper...máš málo roboty ? započítaj tých 5 % ....

  keby si naozaj chcela prať, tak minimálne 3 x pri 90 C...žiadne plákanie a podobné debiliny.............................. ale ked sa naozaj nudíš...)
  Prečo zakazujú prať... mám tiež skúsenosť že lebo... preto, že už od výroby to práve špina drží pokope (gauč Ikea zostavený v Rumunsku, a to som zistil po x rokoch ach nešťastný zemepán...)
  misoft Oné...... kúp si okuliare! Pozri sa na dátum! Po štyroch rokoch je tá bavlna buď vyhodená, Xkrát vypratá, alebo zrazená na minimum.
  korela Hádam výroba bavlny ešte nejaký rok vydrží. Aby som zostala pri téme, mama aj svokra pred šitím vždy látku z bavlny namočili v čo v najchladnejšej vode, potom najhorúcejšej, poslednej zasa studenej. Fungovalo to, tak to ani teraz nebudem riešiť, že prečo tento postup. Dôležité je ju potom dobre zavesiť, aby zostala v pôvodnom tvare, a je jasné, že sa po uschnutí prežehlí.
  Tiež sa mi "páči" názor, že na východ od BA, alebo na východ od Slovenska nič nestojí zato.
  Čo sa týka textilnej výroby, boli by ľudia veľmi prekvapení, na akej vysokej úrovni majú Rumuni aj Bulhari módne návrhárstvo a odevnú kultúru. V ničom nezaostávajú.
  Ako dnes ešte niekto môže mať také predpotopné názory?

  Ako sa zrazí bavlnená látka?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.