Zavrieť

Porady

Odstránenie stavby na cudzom pozemku

Na susednom pozemku bola pred 10-imi rokmi povolená stavba RD, ktorej predchádzalo odstránenie pôvodného starého, kamenného domu. Pôvodný dom bol súčasťou líniovej zástavby, takže múry susedných domov sa o seba opierali. Výstavba nového RD bola na susednom pozemku schválená na základe PD tak, že jeho predná časť bola posunutá o 1,5 m od miestnej komunikácie. V čase kúpy našej, teda susednej nehnuteľnosti stojacej vedľa novopostaveného RD na susednom pozemku bol medzi domami asi 60 centimetrový voľný, ničím nezastavaný priestor. Asi po dvoch rokoch bol tento priestor susedom zakrytý starým ošarpaným plechom, akýmsi plotom. Po zlikvidovaní tohto oplotenia na pôvodne voľnom priestore vyrástol 90 cm široký múrik pokrytý strešnou krytinou s odkvapovou rúrou smerujúci od komunikácie až po jeho dom a zároveň opretý o môj dom. V tomto stave bol dom skolaudovaný. Múrik však stojí na mojom pozemku. Po zistení, že predmetný múrik stojí na mojom pozemku som sa obrátila so žiadosťou o odstránenie nelegálnej stavby postavenej na cudzom pozemku na obec / odpoveď: múrik bol povolený rozhodnutím o povolení drobnej stavby, plota a vstupnej brány/, prokurátora / odpoveď: hmotnoprávny výstup patrí do kompetencie Obvodného úradu,/, OÚ odbor bytovej politiky / odpoveď: sused tvrdí že sa jedná o pôvodný múr jeho rodinného domu čo zdokladoval aj fotkami pôvodného domu a nie novopostavený, takže o nelegálnu stavbu sa nejedná, lebo dom bol takto aj skolaudovaný a v dobromyseľnosti ho zakryl strešnou krytinou a opatril odtokovou rúrou/. V čase kolaudácie sme už boli majitelia my, ale napriek tomu, že stavba je na našom pozemku, do dnešného dňa sme kontaktovaní stavebným úradom neboli. Taktiež mi nie je jasné, prečo v čase schvaľovania projektovej dokumentácie by sa nikto tým, že časť stavby ostane stáť na cudzom pozemku / ak by bolo tvrdenie suseda pravdivé, čo nieje, že sa jedná o pôvodný múr, nezaoberal. Ak časť stavby ostala na pôvodnom mieste a teda na cudzom pozemku, nemala byť táto skutočnosť niekde zaznamenaná? Vie mi niekto poradiť aké mám ešte možnosti získať svoj pozemok späť?
Vopred ďakujem za každú radu.
Naposledy upravil lihim : 25.12.16 at 11:23
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    autorizovaný geodet / mediátor ...viac Ondrej Kozlovsky
    Dobry den,

    ak vravite, ze sused ma plot na Vasom pozemku je tak mozne tuto cast jednoznacne vyznacit na katastrálnej mape a oddelit tak pozemok, ktory by si mal sused kupit/prenajat.

    Dal by som si tak spracovat geometricky plan na oddelenie pozemku a poziadal aj geodeta, aby mi spravil analyzu predoslich mapovani, a inych geodetickych podkladov s tym, ze mi obstara vsetky predosle doklady.

    Ak sa vsetko uvedene potvrdi, vyzvite suseda, na uhradu nájomného, resp. mu tuto cast ponuknite na predaj. Potom sa uz stavebny urad, prokuratura nema na co vyhovorit.

    Treba tu samozrejme zvazit aj naklady na to potrebne a pozadovat od suseda, aby tiez uhradil naklady spojene s tymto zistovanim.

    Tiez berte to uvahy to, ze sa moze zisitit opak s cim som sa uz v praxi tiez stretol.
    lihim Dobrý večer, naozaj ďakujem za Vašu odpoveď ktorú som si prečítala až dnes, nakoľko sa mi nedalo vôbec do porady prihlásiť. Sused si nechal vypracovať vytyčovací náčrt, ktorý potvrdil, že pozemok na ktorom stojí jeho časť stavby je v mojom osobnom vlastníctve a zároveň sa mal ním upraviť aj priebeh hraníc. Ale nakoľko ma nikto pri jeho vytyčovaní neoslovil čo sa týka podpisu predmetného vytyč. náčrtu, nemala som o tom vedomosť. Vedela som len, že geodet vymeriava, ale to bolo všetko. Do vytyč. náčrtu potom geodet dopísal, že som údajne odmietla komunikovať. Takže, pozemok je môj, stavba je susedova a ja sa na to všetko musím len prizerať, nakoľko ma všade odbijú, že sused robil všetky stavebné práce "dobromyseľne". Myslím si ale, že ak niekto stavia nový RD na základe proj. dokumentácie, musí mať geometrické zameranie, alebo vytýčenie stavby a teda aj vedomosť o tom, že tam kde stál pôvodný RD je cudzí pozemok.Alebo sa mýlim? Môžem sa ešte spýtať, odkiaľ ste, aby som sa v prípade potreby zisťovania , samozrejme ak môžem, obrátila na Vás? Poprípade, ak nie ste z okolia BB, vedeli by ste mi odporučiť fundovaného geodeta, ktorý by všetky skutočnosti ktoré ste uviedli vedel dať na správnu mieru? Ešte ma napadlo... pred troma rokmi som sama dala návrh na kataster aby opravili chybu v katastri, lebo som si myslela, že kataster spravil niekde chybu a sused stavia na svojom, ale takmer po roku mi prišla odpoveď, že kataster žiadne pochybenie nezistil. Záver: v katastri žiadna chyba nie je, na pozemku v mojom vlastníctve stojí časť cudzieho - susedovho domu, sused tvrdí, že tam stál aj pôvodný dom, žiadne vecné bremeno na mojom pozemku nie je zriadené, platím dane aj za pozemok zastavaný susedovou stavbou................. čisté Kocúrkovo. Toto je snáď možné naozaj len na Slovensku. Ešte raz, ďakujem........
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    Píšete už o stanovisku prokurátora aj okresného úradu. Pochybujem, že by sa tým nezaoberali.

    Ak došlo k odstráneniu stavby RD, tak oplotenie, aj keď z pôvodnej stavby RD je nová stavba, resp. stavba s novým účelom užívania. Ak stojí na Vašom pozemku, ste účastníkom takéhoto konania, postupuje sa minimálne podľa paragrafu 85 SZ v spojení s konaním o kolaudácii. Ak došlo k stavebnej úprave, čo asi aj došlo, tak aj v spojení so konaním o povolení stavby podľa paragrafu 58 a násl. SZ.

    Vlastne všetko čo uvádzate je pre mňa nepochopiteľné.
    lihim Ďakujem pekne aj za Vašu odpoveď a dovolím si podotknúť, že nie ste sám pre koho je to nepochopiteľné. Nebyť toho, že sa s týmto problémom vysporiadávam už viac ako tri roky, sama sa v tom už stratím. Toľko klamstiev a podvodov aké som zažila za tieto roky, som nezažila za celý život. To len tak mimo témy. Dva roky mi obec tvrdila že predmetná stavba, teda stavba múrika 90x140 bola povolená ohlásením - stavba plota a vstupnej brány. Teda aj moje podnety boli podávané ako podnet na stavbu povolenú na cudzom pozemku bez súhlasu vlastníka. Keďže reakcia zo strany obce viac ako štyri mesiace nebola nijaká, resp. odbitie spôsobom, že takto sa voľakedy stavali domy a hotovo, podala som podnet na prokuratúru. Obec bola upozornená prokurátorom, aby v tejto veci konala. Konať síce začala, ale ....... prokurátorovi zaslali vyjadrenie, v ktorom mu oznámili, že sa jedná o pôvodnú stavbu - stenu pôvodného rodinného domu stojaceho na susednom pozemku ktorá zostala stavebníkom pri búracích prácach pôvodného domu zachovaná . Stavebník na ňu len "dobromyseľne" umiestnil strechu a odkvapovú rúru. Nakoľko sa teda podľa novej verzie obce nejedná o novú stavbu, nejedná sa teda ani o nelegálnu stavbu. Prokurátor tak na základe vyjadrenia obce teda nezistil pochybenie v postupe stavebného úradu a odporučil ma na nadriadený orgán ktorý je zodpovedný za hmotný výstup konania stavebného úradu. Obrátila som sa teda na Okresný úrad. Odtiaľ som obdržala takmer doslovný opis vyjadrenia stavebného úradu obce. Nič viac. Tým, že vo vyjadrení obce je množstvo tvrdení ktoré si odporujú a vôbec nie sú v súlade nielen s projektovou dokumentáciou stavby, ale aj kolaudačného konania sa nikto nezaoberá. Nikdy nedošlo k zmene stavby pred jej dokončením, v kolaudačnom konaní bol dom skolaudovaný bez zmien, v katastri je susedný RD zakreslený 60 cm od steny môjho RD pritom je dom nalepený o dom . A sused si naďalej na pozemkoch v mojom vlastníctve nielen stavia, ale aj búra. Myslíte, že mám po tomto všetkom ešte nejakú šancu získať svoje pozemky späť? Alebo to mám radšej vzdať? Ďakujem za každú pomoc či radu.

    Odstránenie stavby na cudzom pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.