Zavrieť

Porady

Predfaktura - MRP DOS

Ahojte poradaci, mam problem zo zalahovou fa, hladala som to tu, ale nenašla.
Prišla mi dňa 24.04. zálohová Fa za webhostingové skužby na 690 Sk, nie je tu rozpísaná DPH. Dňa 27.04. mi prišla ostrá FA kde už je DPH rozpísaná, je to nahodené mínusom, k úhrade O.
Ako to mám správne zaúčtovať v JU, MRP DOS?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    lydinka
    Ahojte poradaci, mam problem zo zalahovou fa, hladala som to tu, ale nenašla.
    Prišla mi dňa 24.04. zálohová Fa za webhostingové skužby na 690 Sk, nie je tu rozpísaná DPH. Dňa 27.04. mi prišla ostrá FA kde už je DPH rozpísaná, je to nahodené mínusom, k úhrade O.
    Ako to mám správne zaúčtovať v JU, MRP DOS?
    Ďakujem
    Predpokladám, že zálohová faktúra bola zaplatená, veď ostrá je na nulu vystavená.
    Zaplatenú zálohu by som zaúčtoval pri úhrade cez účet do výdajov neovplyvňujúcich základ dane. Dátumom prijatia ostrej faktury, by som nepeňažným pohybom zaúčtoval:

    ZD 579,80 SK výdaj ovpluvňujúci ZD - réžia
    DPH 110,20 Sk výdaj neovplyvňujúci ZD - DPH

    - 690,- Sk storno zápisu výdaj neovplyvňujúci základ dane

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    Jedna moja známa účtovníčka to robí tak, že zálohovú fa len priloží k tej ostrej, ale vôbec o nej neúčtuje, účtuje len ostrú ako normálnu prijatú fa, je to tak správne?
    Ďakujem

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    lydinka
    Jedna moja známa účtovníčka to robí tak, že zálohovú fa len priloží k tej ostrej, ale vôbec o nej neúčtuje, účtuje len ostrú ako normálnu prijatú fa, je to tak správne?
    Ďakujem
    Myslím, že to tak môže byť. Ja to účtujem tak isto, zálohovú faktúru evidujem v knihe záväzkov, ale pri úhrade ak mám ostrú faktúru, účtujem úhradu tej ostrej a priložím tam tiež zálohovú. Zálohovú uhradím len vo faktúrach. Inak účtovanie môže byť aj ako Ti poradil smith.

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    Orsz
    Myslím, že to tak môže byť. Ja to účtujem tak isto, zálohovú faktúru evidujem v knihe záväzkov, ale pri úhrade ak mám ostrú faktúru, účtujem úhradu tej ostrej a priložím tam tiež zálohovú. Zálohovú uhradím len vo faktúrach. Inak účtovanie môže byť aj ako Ti poradil smith.
    Neviem v akom programe účtuješ, ja v MRP DOS, ale ak nahodim preddavkovu fakturu, tak mi hodí aj do knihy daň. dokladov, a potom neviem ako mám nahodiť tú ostrú.
    ďakujem

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    Ano, to viem, uhradená bola z banky, len mi nie je jasné, či mám tú preddavkovú nahodiť do knihy došlých fa, ale tam nahodím len tú ostrú, lenže tam je k úhrade 0 sk, pretože bola vystavená samoyrejme až po úhrade z účtu.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    lydinka
    Ano, to viem, uhradená bola z banky, len mi nie je jasné, či mám tú preddavkovú nahodiť do knihy došlých fa, ale tam nahodím len tú ostrú, lenže tam je k úhrade 0 sk, pretože bola vystavená samoyrejme až po úhrade z účtu.
    Lydinka,
    do knihy faktúr najskôr zapíšeš zálohovú faktúru, uhradíš ju, tak ako si mi písala, jedná sa dúfam o JÚ, máš to výdaj NZD, príde ti daň.doklad, kde je vyčíslená DPH, ale ešte stále to nie je ostrá faktúra, prídeš na túto zálohovú v knihe faktúr, nastav sa kurzorom a označ "X", spýta sa ťa, či ju má zmeniť na daň.doklad, dáš áno a zapíšeš - sumu, ks a 19% DPH, napr. fa zálohová bola
    119,-Sk, daň.doklad je 100,- + 19,- Sk DPH, dostane sa ti to do daň.dokladov,
    do ďalšieho riadku si zapíš : uhradený preddavok suma MÍNUS 119,- Sk, 1 x a DPH nedaj nič, tzn., že už nemáš nič k úhrade. Až potom choď do denníka a oprav si VNZD na VOZD, napr.prev.réžia.

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    ondrejvla
    Lydinka,
    do knihy faktúr najskôr zapíšeš zálohovú faktúru, uhradíš ju, tak ako si mi písala, jedná sa dúfam o JÚ, máš to výdaj NZD, príde ti daň.doklad, kde je vyčíslená DPH, ale ešte stále to nie je ostrá faktúra, prídeš na túto zálohovú v knihe faktúr, nastav sa kurzorom a označ "X", spýta sa ťa, či ju má zmeniť na daň.doklad, dáš áno a zapíšeš - sumu, ks a 19% DPH, napr. fa zálohová bola
    119,-Sk, daň.doklad je 100,- + 19,- Sk DPH, dostane sa ti to do daň.dokladov,
    do ďalšieho riadku si zapíš : uhradený preddavok suma MÍNUS 119,- Sk, 1 x a DPH nedaj nič, tzn., že už nemáš nič k úhrade. Až potom choď do denníka a oprav si VNZD na VOZD, napr.prev.réžia.
    OK, Vlasti, ďakujem, idem sa potrápiť, a v tom denníku si VNZD preúčtujem na VOZD interným dokladom, mám pravdu?
    Ď.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    lydinka
    OK, Vlasti, ďakujem, idem sa potrápiť, a v tom denníku si VNZD preúčtujem na VOZD interným dokladom, mám pravdu?
    Ď.
    Áno Lydinka, cez ID, keď ti príde konečná -ostrá fa, dáš jej iné číslo, poznačíš si do nej, že patrí k zálohovej číslo napr. 2006/085, odpočítaš si priamo v texte faktúry úhradu, ktorú už máš a zostane ti k úhrade už len konečná suma. Ak by bol ešte problém, napíš hneď, ak nie odchádzam do ríše snov.

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    ondrejvla
    Áno Lydinka, cez ID, keď ti príde konečná -ostrá fa, dáš jej iné číslo, poznačíš si do nej, že patrí k zálohovej číslo napr. 2006/085, odpočítaš si priamo v texte faktúry úhradu, ktorú už máš a zostane ti k úhrade už len konečná suma. Ak by bol ešte problém, napíš hneď, ak nie odchádzam do ríše snov.
    Ale ona ju uhradila celú, čiže ostrá fa prišla - k úhrade 0 sk.
    Prepáč Vlasti, nejak mi nepáli, ako skoro vždy, ked robim niečo, čo som ešte nerobila. Ale ďakujem za snahu, Lýdia

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Ahá, tak sme si nerozumeli, späť :
    zál.fa - úhrada preddavku napr. 238,-Sk, nemáš ešte daň.doklad, zapíšeš ju do knihy faktúr ako preddavkovú, ak chceš môžeš si dať preddavkové iný číselný rad, ja si nedávam, číslujem ich do poradia, uhradíš, dáš ako VNZD,
    príde ostrá faktúra, nastav sa v knihe kurzorom na ňu, daj "X" zmeň ju na daň.doklad, zapíš sumu 200,- Sk, ks 1x a DPH 19%, o riadok nižšie napíš sumu mínusom, kusy 1x ale DPH nedávaj nič, vtedy ti k úhrade vyvstane nula. Ale môžeš aj nasledovne, sumu, ktorú si tam mala predtým bez DPH vymaž z nej kusy, tzn., že je nulová, zapíš ostrú tak ako som písala vyššie a do riadku dolu nedáš nič. Vtedy ti opäť k úhrade nezostane nič, keď si ju pozrieš v knihe, máš ju odfajknutú ako uhradenú. Do VOZD si dáš cez ID. Len nezabudni do nej poznačiť, že je konečnou k záloh.číslo...

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    ondrejvla
    Ahá, tak sme si nerozumeli, späť :
    zál.fa - úhrada preddavku napr. 238,-Sk, nemáš ešte daň.doklad, zapíšeš ju do knihy faktúr ako preddavkovú, ak chceš môžeš si dať preddavkové iný číselný rad, ja si nedávam, číslujem ich do poradia, uhradíš, dáš ako VNZD,
    príde ostrá faktúra, nastav sa v knihe kurzorom na ňu, daj "X" zmeň ju na daň.doklad, zapíš sumu 200,- Sk, ks 1x a DPH 19%, o riadok nižšie napíš sumu mínusom, kusy 1x ale DPH nedávaj nič, vtedy ti k úhrade vyvstane nula. Ale môžeš aj nasledovne, sumu, ktorú si tam mala predtým bez DPH vymaž z nej kusy, tzn., že je nulová, zapíš ostrú tak ako som písala vyššie a do riadku dolu nedáš nič. Vtedy ti opäť k úhrade nezostane nič, keď si ju pozrieš v knihe, máš ju odfajknutú ako uhradenú. Do VOZD si dáš cez ID. Len nezabudni do nej poznačiť, že je konečnou k záloh.číslo...
    Fajn, idem skúsiť, dúfam, že sa mi to podarí. Inak už teraz mi je smiešne, lebo tvoje "rady z porady" si ukladám do PC, a ked niečo neviem, ale viem, že sme sa o tom už bavili, tak sa k tomu vraciam. A toto, čo je pre mňa nové si teraz pekne vytlačím, prepnem sa do softu a čítam riadok po riadku. Ale možno to budem robiť niekedy automaticky ako ty, no nie?
    Vlastička, veľmi pekne ďakujem

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    lydinka
    Fajn, idem skúsiť, dúfam, že sa mi to podarí. Inak už teraz mi je smiešne, lebo tvoje "rady z porady" si ukladám do PC, a ked niečo neviem, ale viem, že sme sa o tom už bavili, tak sa k tomu vraciam. A toto, čo je pre mňa nové si teraz pekne vytlačím, prepnem sa do softu a čítam riadok po riadku. Ale možno to budem robiť niekedy automaticky ako ty, no nie?
    Vlastička, veľmi pekne ďakujem
    Lydinka,samozrejme že áno! Ak máš ešte problém, pošlem ti cez SS moje číslo telefónu aj mobilu prípadne zajtra zavolaj, lebo na nete budem až večer, maľujeme.

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    ondrejvla
    Lydinka,samozrejme že áno! Ak máš ešte problém, pošlem ti cez SS moje číslo telefónu aj mobilu prípadne zajtra zavolaj, lebo na nete budem až večer, maľujeme.
    Veľmi pekne ďakujem za číslo, ale musím sa potrápiť a prísť na to, ja sa poznám, ak to urobím iba podľa toho ako mi to nadiktuješ, tak to nabudúce nebudem vedieť zasa, ak na to prídem, tak si to /dúfam/ zapamätám, ĎAKUJEM

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    lydinka
    Veľmi pekne ďakujem za číslo, ale musím sa potrápiť a prísť na to, ja sa poznám, ak to urobím iba podľa toho ako mi to nadiktuješ, tak to nabudúce nebudem vedieť zasa, ak na to prídem, tak si to /dúfam/ zapamätám, ĎAKUJEM
    Lydinka, problém je vyriešený? Prišla si na to?

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    ondrejvla
    Lydinka, problém je vyriešený? Prišla si na to?
    Ááále, neviem či som blbá, či čo, niečo robím zle, tvoju radu som si samoyrejme vytlačila a robila podľa toho, ale mne tú ostrú fa nedostane na 0 sk ale na -690,- sk.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    lydinka
    Ááále, neviem či som blbá, či čo, niečo robím zle, tvoju radu som si samoyrejme vytlačila a robila podľa toho, ale mne tú ostrú fa nedostane na 0 sk ale na -690,- sk.
    Lýdia skús takto :
    1/ predfaktúra, dáš jej číslo v číselnom rade došlých faktúr, zapíšeš 690,- Sk, 1x, DPH 0,
    2/ úhrada predfaktúry = VNZD 690,- Sk,
    3/ príde ti ostrá faktúra, v knihe faktúr sa nastav kurzorom na ňu, daj "X", spýta sa ťa, či chceš zmeniť na daň.doklad, dáš áno
    4/ do textu napíš - konečná fa k zál.fa, do sumy daj ( mínus) - 690,- Sk,
    1 x, DPH 0
    5/ do textu zapíš, čoho sa týka ( tovar, služby), daj sumu 579,80, počet
    1 x, DPH 19%
    6/ ukončíš zápis faktúr, daj si pozrieť a zistíš, že na faktúre je : 579,80 + DPH 110,20 spolu 690,- Sk
    7/ keď si pozrieš v knihe faktúr, máš ju uhradenú a nikde nemáš mínus.
    Skús ešte tento variant, niekde si robila chybu, skús ísť na to logicky.

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    No tak som tam konečne dostala tú nulu, ale: ja som si označila zálohovú ako ZF1, a ked som ju prepísala na riadny daňový doklad, tak mi tá ZF1 z knihy faktúr samozrejme zmizla /no jasné, ved som ju prepísala/ ale je to OK?
    No ale v knihe daň. dokladov sa mi neukazuje ako uhradená, naskočila mi tam hviezdička.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    lydinka
    No tak som tam konečne dostala tú nulu, ale: ja som si označila zálohovú ako ZF1, a ked som ju prepísala na riadny daňový doklad, tak mi tá ZF1 z knihy faktúr samozrejme zmizla /no jasné, ved som ju prepísala/ ale je to OK?
    No ale v knihe daň. dokladov sa mi neukazuje ako uhradená, naskočila mi tam hviezdička.
    A prečo, veď si si ju uhradila? Skús si ju ešte vyvolať cez ID, ktorý budeš aj tak účtovať, aby si to dostala do VOZD, a daj si ju "akože "uhradiť, lebo v peň.denníku ju nemáš rozdelenú na základ a DPH. Inak sa Ti nevyrovná, no a pritom nebude uhradená 2x, lebo úhradu máš pri banke.
    Inak to máš OK! No, už môžem ísť kľudne do postele, som rada, že to súhlasí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.