Zavrieť

Porady

Živnosť a odhlásenie sa zo zdravotného poistenia

Čaute,

Povaha môjho povolania mi dovoľuje si na svoje živobytie zarábať odkiaľkoľvek kde je internet. Rád toho využívam a celkom dosť cestujem. Na Slovensku som len občas na pár dní.

Ak by som bol nezamestnaný, viem že je možnosť odhlásiť sa z platenia ZP pokiaľ som preč viac ako pol roka, a mám komerčné poistenie...

Ako to je v prípade že som živnostník, je možné tiež takéto odhlásenie a komerčné pripoistenie ?
V takomto prípade by som platil len odvody do Socialnej poistovne + komerčné cestovné poistenie z liečebnými nákladmi.

Ďalej, ak by horeuvedené bolo v môj prospech( v čom ja osobne nevidím logický problém ) , ako by sa postupovalo v pripade čerpania "príspevkov" zo SP ?
Zahraničný doktor by vypísal "marodku" ?


Prosím odpovedajte len k téme a iba ak o tom niečo viete. Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    nepôjde to tak jednoducho, najjednoduchšie by bolo zistiť si to vo svojej ZP......ale jedno pravidlo platí, že ak podnikáš v zahraničí na SK živnosti, musíš si pobočkou SP podať žiadosť o určenie uplatniteľných právnych predpisov a podľa toho sa riadi aj ZP.......
    ale pokiaľ pracuješ v štátoch EÚ na SK živnosť, nemáš A1 zo SP, pracuješ na čierno....

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Zo zdravotného poistenia na SK sa môžeš odhlásiť,len ked preukážeš zdravotné poistenie v štáte inom,prípadne určité druhy komerčného.Nerobila by som to,je to neprimerané riziko.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ja som pochopila- že si "slovenská" szčo ? - tak normálne si platíš ZP, ako všetci ostatní.
    Ak by si napr mal PP v zahraničí, mohlo by to byť inak .... v niektorých prípadoch je možné požiadať SP o určenie, ku ktorým právnym predpisom patríš (krajinu) - ale keďže ty platíš SP na Slovensku, tak to určite nebude tvoj prípad - nie si ani zamestnanec a ani szčo v zahraničí . či je to inak?
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jozefxyz Podnikám na Slovensku a aj zákazky mám Slovenské.
    Nepotrebujem prevádzakreň, nepotrebujem kanceláriu. Pracujem kdekoľvek kde je internet.
    Pravdepodobne zákon takúto situáciu nepozná, to však neznamená, aby som mal týmto trpieť. Slovenskú ZP v zahraničí nevyužijem tak prečo by som ju mal platiť ?!
    BXLmiami :-)) ak už nepočúvaš na slovo solidarita tak prosím ťa ako vieš že zajtra nepodbehneš pod kamion alebo nedostaneš raka?Takých hrdinov som už v živote stretla dosť.
    jozefxyz Uff, solidarita ?!

    ... na všetko ostaté mi bude slúžiť (hádam aj lepšie) komerčné poistenie.

    Táto téma však nie je o tom. Ak chceš, môžme kľudne prebrať úroveň zdravotníctva(snáď lepšie ako UA) a aj zdravotníctvo ako celok(preferujem prevzatie zodpovednosti za seba...) ...avšak na toto si vyhraďme inú tému, prípadne kávu

    Tu sa bavíme o platení niečoho, čo občan nevyužíva. To že to platí skoro každý nie je argument. Aj z olovených potrubí kedysi pil skoro každý...

    Otázka zneje, podnikám na Slovensku, žijem v zahraničí. Prečo platiť slovenskú ZP ?! Až tu budem, platiť ju budem.
    BXLmiami Na to som Ti odpovedala.Predlož ZP že si poistený a kde si poistený,inak smola.
    jozefxyz samozrejme

    ZP by sme mali

    Čo ale SP ? ... budem chcieť/potrebovať podporu, marodku, nemocenské, dôchodok ... platiť to budem riadne, dostanem z toho niečo ?

    Ak vieš poraď, ak nie prosím nemeň tému. Ďakujem
    BXLmiami SP poradí iný.
    Katy a R platíš si poistenie na slovensku - tak aj nárok na dávky budeš mať - samozrejme po splnení podmienok, tak ako všetci ostatní poistenci - viď zák o SP .
      zbaliť

    Živnosť a odhlásenie sa zo zdravotného poistenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.