Zavrieť

Porady

Povinnost spristupnit byt predsedovi/podpredsedovi SVB?

Je mojou povinostou kedykolvek spristupnit byt za ucelom odpoctu meracov?
Pisemkedykolvek pretoze u nas sa tradicne oznamy nevesaju, len nirkedy vecer zaklope odpočtár, ze robi odpocty.
Sme SVB.

PS: slovo "spravca" som upravil po pripomienkach diskuterov.
Naposledy upravil mazo : 30.12.16 at 11:25
4 komentárov     zbaliť
sosak Asi nie správca, ale predseda SVB ?
mazo Ano. Predseda/podpredseda ci zastupca najomnikov (ako ho u nas volaju babky murdlantky).
Musim si dostudovatterminologiu...este len zacinam.
mackoivan a mazo nie si správca náhodou aj ty? veru s ! si jedným z členov samosprávy. Máte samosprávu a povinnosti hádžete na akéhosi správcu- (inak je to bežné na základe mandátnej zmluvy) nemal by si dať návrh na zhromaždení SVB aby odsúhlasili tvoj spôsob odpisov vodomerov. či PRVN?,
mazo Nechcem na nikoho hadzat povinnosti.
Chcem zistit co su moje prava a povinosti a chcel by som aby sme fungovali na vyssom principe ako zakon.
Sme predsa susedia a mohli by sme sa spravat slusne a na zaklade "dobrych mravov". To mi vsak v nasej samosprave chyba

Uz som si dostudoval, ze som povinny spristupnit byt na poziadanie, ale naozaj "oni" nemaju povinnost to dopredu oznamit a mozu prist kedykolvek?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Toto je tvoja povinnosť zo Zákona 182/1993, § 11, ods. 3

    (3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

    Takže si povinný umožniť vstup do bytu, ale len na požiadanie!

    Čo sa týka tepla v teplej vode a tepla na vykurovanie podrobnejšie povinnosti sú uvedené v Zákone 657/2004, § 17, ods. 4 písm. c


    (4) Koncový odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi a fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa § 1 ods. 3 písm. c), sú povinní


    b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom


    c) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle na meranie množstva teplej úžitkovej vody termín odčítania spotreby,

    A tvoja povinnosť? ods. 5, písm. b

    (5) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť koncovému odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi a fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá vykonáva činnosť podľa § 1 ods. 3 písm. c)

    b) odčítanie údajov z určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu,



    Teplo na vykurovanie.

    § 18, ods. 4, písm. a. bod

    (4) Koncový odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi a fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa § 1 ods. 3 písm. c), sú povinní

    a) zabezpečiť u konečného spotrebiteľa na náklady vlastníka budovy

    1. obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel,

    Zo zákona, zákonov tie určené meradlá nie sú tvoj majetok, sú majetkom budovy, bytového domu teda jeho spoluvlastníkov, sú to spoločné zariadenie domu, meracie zariadenia na meranie spotreby tepla a vody v byte, hradia sa z FPÚaO.

    písm. b

    b) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle spotreby tepla alebo pomerovom rozdeľovači tepla termín odčítania spotreby,

    ods. 8, písm. b

    b) umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla, a odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla v čase oznámeného termínu, odčítanie údajov z určeného meradla alebo z pomerových rozdeľovačov tepla,

    Takže, ten kto odpisuje určené meradlá, prípadne PRT je povinný oznámiť ich termín odpisu v dome, bytoch spoluvlastníkom domu, aby si aj oni mohli splniť svoju povinnosť, že?

    Keby si poznal uvedené, pýtal by si sa na porade?
    Naposledy upravil sito : 30.12.16 at 18:03
    17 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mazo Dakujem. Zakony teraz citam ked mam cas. Ta stranka sa mi zide.

    Ale co s realitou? Vyzerate ako odbornici a mozno mate aj skusenosti tak ma zaujima ake scenare mozu nastat:
    Nepustim odpoctara kedze nemame oznameny termin...co dalej?
    Poviem mu, ze chcem aby jednali slusne a podla zakona a oni vyvesia oznam s novymi terminmi, odpiseme a vybavene. Lenze to je asi idealna situacia a tej realita malokedy zodpoveda...
    avalik ak pride neohlasene, bez oznamu ... tak mu slusne vysvetli, ze prave teraz nie je vhodne aby narusoval tvoje sukromie ... nech vypise oznam s nahradnymi terminmi, pripadne sa na novom termine rovno dohodni ...

    na schodzi daj navrh na urcenie sposobu oznamovania terminu odpoctu a inych skutocnosti tykajucich sa spravy domu.
    sito mazo, čo ak budeš mať s najlepšou odpoveďou pochybnosti? Čo ti odpovie je autor na to, pičináto?

    Vieš, ak sa v dome dohodne 100 % spoluvlastníkov domu na veciach týkajúcich sa ich spoločných vecí, tak sú ZÁKON oni! Ale to neprichádza do úvahy v 99,99 % bytových domoch. Keďže máme tú demokraciu, tak 99,99 % sa musí riadiť zákonmi, ktoré schválil parlament SR. No, musí?!

    Predstav si, že niekto udelil za to, že som ťa nahuckal sa starať sa o svoj podiel na spoločnom majetku vo vašom dome v súlade so zákonom, zákonmi súvisiacimi s bývaním v bytovom dome NEVHODNÉ, čo ty na to, či to čo na to pičináto?
    afrikánka Ale čože takto, zožierajú mínusôčky?
    Kašli na to milý sito.
    Vylož nôžky na podušky,
    daj si dobrej kapustničky,
    k tomu 2, 3 štamperlíčky.....
    zaspievajú ti sito naisto
    čertíci aj anjeličky....
    sito Ale vôbec, je že, lenže aj takí sú tu, čo nevedia čo konajú.Nech im je odpustené, že?
    afrikánka A čo takto, že nech sa prepadnú do horúcich pekiel ?
    sito K tebe, do Afriky?
    afrikánka Je tam horúco skoro ako v pekle, ale ináč je to raj na zemi....teda aspoň v tej mojej afrikánskej krajine
    Mínuskovačom tam víza veru nedávajú, rovno do pekla ich odsúvajú
    sito svetatižittuunásvraji
    afrikánka verukrásnanašazemkrásnyľudia....tuunásrajnajk rajší
    Objať brata, v zime vyhriať kosti,
    v lete vítať zase hostí
    afrikánka Má....lebo sa nám začína silvestrovská zábava
    mazo Dnes asi slabšie rozumiem, ale mal som len jednu demänovku a pivo. Zatial...
    Ja si uvedomujem, ze sme na fore a je to vypovedna hodnota "JPP". O to viac si cenim ked sem dokazete citovat zakon - to viem pouzit.

    Ja nemam problem s tým, že mi príde spraviť odpočet. Ja mam problém s tým, že príde ako.prepadovka a ked ho poslem obratom do preč, tak este je nahnevany, že robim prieky. Tak by som len chcel vedieť čo mi môže hroziť...

    Pekný a kludny Silvester prajem.
    sito Ta co, prišel preceda, aj bez oznamu?

    U nás aj oznam bol, nie pätnásť dní pred, ale len štyri. Keď ani po štyroch dňoch neprišiel, odmontoval som vodomery, vyšiel o štyri poschodia vyššie, reku nech si ich odpíše, odpísal. Namontoval som späť a div sa svetu, voda tečie späť.
    sito No mali ich, mali aj plombu?
    sito Možno niektoré kolečka majú vylámané, že?
    mazo Neprisiel zatial nikto. Az som zacal rozmyslat ci naozaj nemame tie s dialkovyn odpoctom.

    No vazne - dnes je 4.1. a u nas ani oznam, ani odpoctar.
    Jedine sneh sa uracit a ten tiez nema kto odhrnut.
    bettylou avalik (31.12.16 11:15) ak pride neohlasene, bez oznamu ... tak mu slusne vysvetli, ze prave teraz nie je vhodne aby narusoval tvoje sukromie ... nech vypise oznam s nahradnymi terminmi, pripadne sa na novom termine rovno dohodni ...
    ____________________________________________
    kým mu vysvetlí, už by mal 3x odpísané
      zbaliť

    mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

    mackoivan
    mazo- je tu ešte jedná podstatná vec v tvojom prípade. Mnohí premnohí "hekujú" zablokovavajú vodomery aby okrádali spolumajiteľov bytov na platbách za vody. Je viacero spôsobov ako vodomer zablokovať. Nevedomky si sa postavil svojim postojom na stranu zlodejov vody. Tí neokrádajú vodárne ako sa niektorí domnievajú. Vodárne účtujú podľa fakturačného vodomera a ten je len jeden za celý dom. Prísť skontrolovať vodomer neočakávane má svoj význam. Poznám prípady aj neďaleko nášho domu a tam odpisujú aj 4 krát do roka, kvôli hekerom.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sito Ivan, a teraz si predstav, že pravda by bola, čo tvrdia niektorí správcovia, a aj tu niektoré osoby, že vodomery sú majetkom vlastníka bytu, pretože ich má v byte vo svojom priestore na bývanie v bytovom dome. Ak by tak bolo so svojím majetkom si môže robiť čo len chce, aj blokovať, že?

    Našťastie zo zákona, zákonov to tak nie je. V byte, bytoch sú, no slúžia na spoločný účel domu! Čo sa týka energie, tepla má vlastník zákonom určenú takúto povinnosť-ti.

    "c) chrániť určené meradlo množstva teplej úžitkovej vody pred neoprávneným zásahom,
    c) chrániť určené meradlo alebo pomerový rozdeľovač tepla pred neoprávneným zásahom,"

    Čo sa týka studenej vody, zákon ani vodári to v bytoch neriešia, len ukončením verejného vodovodu fakturačným určeným meradlom / VODOMEROM /

    Ak niekto koná tak ako píšeš, úmyselne poškodzuje spoločné zariadenie domu v dome, koná v rozpore so zákonom, mal by za to pykať! Taktiež je v rozpore so zákonom neoprávnené vtrhnutie do bytu vlastníka bytu bez požiadania vlastníka bytu o vstup do bytu, vopred!
    mackoivan akurát ideme v dome vypracovať a odsúhlasiť spôsob odpisov a spôsob rozpočítanie SV. A čo keď si odsúhlasíme, že môžme prísť odpísať SV aj neočakávane a majiteľ bez udania dôvodu , pre ktorý nemôže vpustiť odpisovača, ho vpustiť musí- tiež si napríklad odsúhlasíme, že nespristupnenemu bytu budeme účtovať 2 násobok priemernej spotreby za predchádzajúci rok Atď.. viem, že to nie je v zákone, ale čo sa týka SV je tam prd.
    sito Ivan, ak všetci budú súhlasiť, ste zákon, mohol by to byť zázrak, ak?! Ak nie, tak treba rešpektovať zákony schválené parlamentom.

    Ak by boli meracie zariadenia v byte osobný majetok vlastníka, každého, tak nemáte o čom ako spoluvlastníci spoločných zariadení v dome rozhodovať, teda nebolo by treba nič vypracovať, že? Ak predsa len rozhodnete, a ak sa vlastník obráti na súd, on by mal vyhrať, vaše rozhodnutie je v rozpore so zákonom, alebo nie je v súlade so zákonom. Z vlastnej skúsenosti vieš ako vedia rozhodovať naše súdy.

    Nemáš pravdu, že o SV je tam prt. Predsa dodávka SV je plnenie, služba a v zmluve by malo byť dohodnutý spôsob rozpočítania spoločných nákladov domu za služby na jednotlivé byty. teda všeobecne je to tam. No jednotlivé domy si vypracujú svoje, ale ...
    Takmerstarec p. MackoIvan - to co pisete nie je vynimocny jav. Niektori to maju ako konicek, potesenie im robi to, ze si myslia aki su oni mudri, sikovni, ako vybabrali s hlupejsimi v svojom okoli. Robia to "uspesne" niekolko rokov nielen v merani SV a TUV, ale uspesne sa to pokusaju robit aj s teplom. Prezradzaju sa vsak aj tym, ze ako jedini protestuju pri odcitavani, ze termin nebol oznameny predom. To ake su zakony dobre vedia (take rozporuplne ako ich tu uvadza p. sito) a preto sa nicoho neobavaju. Pri vzneseni podozrenia reaguju podrazdene, hraju, ze su urazeni, vyhrazaju trestnym oznamenim a predpovedou vysokych pokut, ktore udajne mozu zruinovat vlastnikov bytov I cele Spolocenstvo. Jedine co asi nakoniec ostava statutarovi a Rade SVB je volat niektory televizny stab a zviditelnit takehoto vytecnika.
    V poslednej dobe je vsak stale viacej moznosti ako odcitat meradla dialkovym elektronickym ci radiovym odcitavanim a "strazenim" bezchybnej funkcie tychto meradiel. Ked sa potom porucha opakuje opakovane u takehoto vychytraleho vlastnika, je padny dovod na prejednavanie jeho chovania na Zhromazdeni vlastnikov bytov.
      zbaliť

    Povinnost spristupnit byt predsedovi/podpredsedovi SVB?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.