Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Stat bol platcom dochodkoveho poistenia za studentov denneho studia len do konca roka 2003.Zapocitaju sa ti len roky denneho studia od 18 rokov do konca toho roku 2003.

    Opravujem : nie je to ani od 18, ani od 16, je to od skoncenia povinnej skolskej dochadzky, ktora mohla byt v roznych rokoch rozna ( bola 8, 9 aj 10 rocna) - cize u roznych ludi to moze byt rozne, zacina sa skolskym rokom po tejto hranici, moze to byt 14, 15 aj 16 rokov
    Naposledy upravil ivka70 : 05.01.17 at 17:40 Dôvod: doplnene
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R ivka - nie od 18 rokov!
    ivka70 Nie, bolo to od 18 rokov.
    Dochodkove poistenie mozne sa zaviedlo od 16 rokov az po roku 2003.
    Katy a R ivka - pozri si lepšie svoj výpis ... je to od začiatku školského roka po 15-tke! po roku 2003 už študenti neboli poistencami štátu!
    ivka70 doplnila som
    veronikasad Ivka, v kóde G sa povinná školská dochádzka nespomina
    Katy a R ešte pre upresnenie - napr mne sa počíta od 1. ročníka SŠ, môjmu synovi len od 2.ročníka SŠ (pretože on mal 8ročnú ZŠ) - vždy až po 15tke, ak aj mal 15 rokov po 1. septembri - poistenie bolo až od ďalšieho školského roku. v 14-tke určite nie.
    veronikasad Ja som mala 15 v marci, počítajú mi od 1.9., kedy som nastúpila na strednú školu
    ivka70 Nasla som vo vyklade k zakonu, musis preukazat konie povinnej skolskej dochadzky, a od nasledujuceho toka sa ti pocita DP, ak pokracuje priprava na povolanie. plati pre roky 1965-2003.
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vyžiadaj si od Sociálnej poisťovne stav tvojho individuálneho dôchodkového účtu a uvidíš tam doby, ktoré sa ti započítavajú.


    zákon o sociálnom poistení č. 461/2003

    § 226 Povinnosti Sociálnej poisťovne
    (1) Sociálna poisťovňa je povinná
    a) viesť individuálny účet poistenca a prostredníctvom svojho webového sídla bezplatne umožniť poistencovi pasívny prístup k informácii o zmenách stavu individuálneho účtu;

    § 142
    (3) Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba
    a) mala prerušené poistenie podľa § 26,
    b) bola fyzickou osobou uvedenou v § 4 ods. 1 písm. d),
    c) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo
    d) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Študenti boli poistencami štátu len do 31.12.2003.
    Máš o tom aj výpis (pohľadaj v šuflíku, dostali všetci poistenci).
    počítalo sa od 15- 16 rokov - nie celkom presne - vždy od septembra
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Od 18 rokov a pocitalo sa to od datumu narodenia, teda niekomu mohol vzniknut DP uz pocas strednej skoly. Podmienkou bolo jej predpisane ukoncenie. - nespravne - doplnene v odpovedi
    veronikasad Pozerám svoje rozhodnutie o výpočte ID z roku 2009, mám započítané celé obdobie štúdia na strednej škole s kódom G
    Katy a R samozrejme, každý to tak má - teda ja mám R, ale je to vlastne to isté
      zbaliť
    ivka70 05.01.17 17:04 priradil do Porady

    Vystudovala som VS v roku 2005.zapocita sa mi to do invalidneho dochodku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.