Zavrieť

Porady

záručná doba pre firmy a pre občana

Dobrý deň, som živnostník a dostal som od zákazníka požiadavku na dodanie mobilného telefónu. Konkrétne sa jedná o mobilný telefón apple iphone. Výrobca a aj dodávateľ poskytujú záruku na zariadenie 12 mesiacov - vraj to rieši obchodný zákonník. Ja to musím predať ďalej podľa občianského zákonníka so zárukou 24 mesiacov. Keď sa zariadenie pokazí po 12 mesiacoch, môj dodávateľ, ani autorizovaný servis nebude akceptovať opravu ako záručnú, kto bude platiť túto opravu? To si mám z marže cca 20 euro odložiť neviem akú sumu na prípadné opravy po uplynutí 12 mesiacoch? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    on ako koncovy uzivatel sa s tebou ani nemusi bavit a posle ho do najblizsieho strediska a ma 24 mesacnu zaruku zo zakona. Ak ho donesie tebe, tak ty mas akurat naklad odoslat ho do opravy, inac nic.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bossko No, každé zariadenie má svoje výrobné číslo. V tomto prípade IMEI. Servis si na základe tohto čísla overí u VÝROBCU či je zariadenie v záruke. Ak áno (do 12 mesiacov), zariadenie opraví a výrobca mu túto opravu preplatí. Ak nie, tak kontaktuje predajcu, že záruka od výrobcu už nieje a navrhne opravu ako platenú. Hádajte kto takúto opravu zaplatí? Zákazník? Predajca? Dodávateľ predajcu? Distribútor? Dovozca? Výrobca? Čo myslíte, prečo väčšina Apple zariadení po vypršaní 12m je u operátorov označená ako nesplnenie zaručených podmienok? No asi preto, že by túto opravu musel platiť z vlastného vrecka. Viac menej mi takto odpovedal autorizovaný servis. A že sa mám obrátiť na právnika ak to nechápem. Priznám sa, že nechápem. Asi jedine že ak predposledný článok v reťazci predá 1000 takýchto zariadení, na ktorých zarobí dajme tomu 20000€, z týchto 1000 mu prinesú na reklamáciu 100, z toho 50 uzná ako oprávnenú, lebo naozaj tam nenašiel nič čím by zrušil záruku, tak z tejto zarobené sumy prípadnú opravu zafinancuje. Inak si to neviem vysvetliť.
    misoft Ale tu si na omyle! 12 mesiacov platí pre podnikateľa ako KONCOVÉHO užívateľa. Ty - podnikateľ - nie si koncový užívateľ - ty si predajca, distribútor ku koncovým zákazníkom. Takže aj keď ti dodávateľ píše o 12 mesiacoch záruky - nemá pravdu - platilo by to len vtedy, ak by si tie mobily prevádzkoval, užíval. Pre koncového zákazníka platí 24 mesiacov a servisy to dobre vedia.
    Alebo si vari myslíš, že taký Orange, O2, T-Com, ktorí predávajú telefóny ich dostávajú s 12 mesačnou zárukou od dodávateľa? Nie - pretože oni sú ďalší predajca koncovému zákazníkovi.
    Nandrolon Presne tak, už som to raz písal, nechce sa mi opakovať. Na reklamáciu do servisu posielaš vec aj s nadobúdacím dokladom, ak je to pokladničný doklad, a koncový užívateľ je fyzická osoba, tak záruka je 24 mesiacov. Ak je to faktúra na firmu /ťažko bude firma 100 telefónov kupovať v hotovosti/, tak je záruka taká ako si dohodli v podmienkach, kľudne aj 6 mesiacov, tam nie je žiaden limit pre obchodný zákonník...
    bossko No ja neviem. Ja keď kupujem, tak mne dodávateľ drží záruku. Zákazník donesie mne, ja to pošlem dodávateľovi. On to rieši s výrobcom alebo servisom. Málokedy to rieši zákazník priamo so servisom. Alebo aj ja to neposielam priamo do servisu.
    Nandrolon lenže dajme tomu, že predajca môže zaniknúť a zákazník to už nemá kam zaniesť...
    bossko Toto mi odpísal autorizovaný servis:
    Dobry den,

    my neriesime tieto obchodne vztahy, treba sa skor obratit na nejakeho pravnika.
    vseobecne plati ze Apple produkty nakupuju predajcovia na Slovensku cez oficialny disribucny kanal a v tom pripade si druhy rok mozete uplatnit bud u distributora, alebo ak ste oficialny predajca apple a predavate to dalej koncovemu zakaznikovi aj u nas. Ak nakupujete mimo tento kanal napr v zahranici ide o tzv sedy dovoz a Apple nekryje druhy ro k zaruky. Takisto druhy rok neplati ak je zariadenie kupovane na firmu.
    Nandrolon S tým sa dá súhlasiť, v podstate potvrdili to, čo sme písali vyššie.
    Ak je koncový zákazník FO nepodnikateľ, platí 2 roky, ak je to právnická osoba, prípadne IČO, platí 1 rok.
    Samozrejme, že ak je to šedý dovoz, teda kúpiš to od nejakého priekupníka, ktorý ti predá iphone pre distribúciu ázia, tak distribútor pre SK nebude zabezpečovať opravu a do ázie ho asi posielať nebudeš... Tak je to so všetkými mobilmi.
    Aj preto nejaký mobil, ktorý stojí 500 eur sa dá kúpiť napr. za 350 /a stále je to origo, nie fake/, ale už to nie je kanál pre SR ale pre inú časť sveta... Podobne sa predávajú aj oleje do áut... i keď tam je to dosť zamiešané aj s falzifikátmi...
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    bossko - asi napíšem volovinu, ale ja tomu rozumiem takto:
    Ty ako podnikateľ máš od dodávateľa len 12mes. záruku. Ovšem zákazník už má nárok na 24mes. záruku. Ak by sa posielalo do servisu - servis by musel postupovať podľa občianskeho zákonníka, pretože zákazník nie je podnikateľ. Že tebe dodávateľ určil 12 mesiacov - irelevantné. Berie sa obchodný vzťah TY a zákazník - ten je podstatný.
    Nandrolon Servis vyzaduje doklad. Ak je to pokl. doklad a reklamuje to ako fyz. osoba, plati 2 roky = obciansky z. Ak ho reklamuje ako firma = obch. zakonnik = dohodnuta zaruka podla obch. podmienok. Ale nejde o to ako to on kupil, samozrejme ze ako tovar do firmy, ale berie sa doklad, kto je koncovy uzivatel...

    záručná doba pre firmy a pre občana

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.