Zavrieť

Porady

Vplyv daru mimo BSM na neobdarovaneho manzela.

Z predchadzajucej diskusie vyplyva, ze (na zaklade rozhodnutia Ust. Sudu) nehnutelnost sa do BSM neda darovat. Zaujima ma teda vplyv daru a pripadna argumentacia, ako sa vyvija situacia v nasledovnom modelovom pripade:
Rodicia obdaruju nehnutelnostou svoje dieta, ktore je v manzelskom zvazku, s tym ze bude zriadene vecne bremeno dozivotneho uzivania nehnutelnosti v prospech rodicov obdarovaneho.

Avsak, vsetky dalsie investicie suvisiace s udrzbou nehnutelnosti, platenim dane z nehnutelnosti znasaju manzelia spolu, teda peniazmi, ktore nadobudli pocas manzelstva(do BSM), napriek tomu ze darovana nehnutelnost bude vylucnym vlastnictvom len jedneho z manzelov. Nie je toto v rozpore so zakonom?Ved do tejto polohy tlaci ucastnikov darovacej zmluvy stat. Nie su v tomto pripade tieto pravne predpisy v konflikte? Co si o tom myslite?
Dakujem.
Ako tak citam tie komentare a odpovede rozhodol som sa trochu pozmenit, resp. spresnit otazku.
Rad by som sa dopracoval k tomu, ako vyriesit pricinu takehoto pravneho nezmyslu. Tzn. ze zakonodarca jednym predpisom nedovoli obdarovat oboch manzelov do BSM, ale dalsim pravnym predpisom ich tlaci do toho, aby dar, ktoreho vlastnikom je len jeden z manzelov, udrziavali a financovali zo spolocne nadobudnutych prostriedkov. V principe, ako som uz vyssie napisal, ich tlaci do porusovania zakona, pretoze pre jedneho z manzelov je tato nehnutelnost cudzia vec.
To, ako riesit pripadne vyrovnanie manzelov, keby sa im vo vztahu neviedlo dobre je v tomto okamihu nepodstatne. Je to len mozny nasledok nespravneho pravneho ukonu na zaciatku celeho konania.

Takze aku formu zmluvneho vztahu zvolit, aby majetok nadobudli manzelia do BSM od rodicov jedneho z nich?
Je mozna kupna zmluva za 1 euro? Nepovažuje sa takato kupna zmluva za podvod?
Naposledy upravil robovi : 17.01.17 at 22:19
6 komentárov     zbaliť
misoft Majetok (dom) ako dar bude stále majetkom toho jedného manžela, ale pri delení sa potom musia vysporiadať všetky financie, ktoré sa do toho vložili. Takže v prípade delenia by sa "delili" len náklady - t.z. majiteľ domu (výlučný vlastník) by musel druhej strane vrátiť polovicu toho, čo sa do daru (domu) vložilo počas manželstva.
robovi To je sice pravda, ale... Po rokoch sa taketo vydavky dost tazko preukazuju. Predsa si neodkladam kazdy doklad o kupe nejakej drobnosti, ako su napriklad klince, ci farba na zabradlie. Cas, ktory ten neobdarovany manzel stravi pri udrzbe tejto nehnutelnosti sa ako refunduje v pripade rozkolu manzelov?
buchač robovi (Dnes 19:09) Cas, ktory ten nebdarovany manzel stravi pri udrzbe tejto nehnutelnosti sa ako refunduje v pripade rozkolu manzelov?
==============
...a to využívanie nehnuteľnosti pred rozkolom manželov kde ostal ???

Vezmime ako príklad záhradu.
Záhrada je manželky.
Manžel opravuje plot, aby nik neobral ovocie.
Ale to ovocie užijú obaja....či ???
robovi Mno, nehnutelnost budu uzivat predsa svokrovci neobdarovaneho manzela. Maju tam pravo dozivotneho uzivania. Obdarovane dieta s manzelom byva uplne inde a ma vlastnu zahradu. :-) A kedze obdarovany manzel nema schopnost opravit ten plot co vravis u svojich rodicov, tak ho opravuje ten druhy s manzelov.
Ergo: predstavme si, ze neobdarovany manzel nema z daru svojej polovicky vobec, ale vobec ziadne pozitky.
buchač robovi (Dnes 19:27) Mno, nehnutelnost budu uzivat predsa svokrovci neobdarovaneho manzela.
===============
Hm...poviem inak.

Týka sa to Teba osobne ?
Máte snáď vo výhľade nejaký rozkol s manželkou ? Ak ste v pohode, tak čo riešiš ?

Manželka je dedič, s tým nič neurobíš. Ty len občas prídeš a niečo opravíš.
Svokrovci v kľude, manželka tiež...a Ty budeš mať svätý pokoj.

...a ver mi, že vravím z vlastnej skúsenosti.
robovi Netyka sa to mna osobne, nemam vo vyhlade rozkol s manzelkou a riesim to z inych dovodov, ktore pre tuto diskusiu su nepodstatne.

Mam za to, ze tu mozem riesit cokolvek, co ma zaujima, samozrejme ak dodrzujem pravidla diskusie.

V tom ze manzelka je dedic, by som si dovolil protirecit ti. V tomto pripade sa jedna o prejav vole darcu a obdarovaneho. Ide tu totiz akt darovania a nie akt dedenia.

Verim ti :-)
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Je to tá istá situácia, ako keby manželka vlastnila tú nehnuteľnosť zaslobodna.

  Hlasovalo 6 pouzivatelov

  Užitočné (6)
  Soňa K, robovi, Erzebeth, afrikánka, terezamaria, Anika61
  6

  Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

  Kvaka
  Môžete sa ešte pred darovaním nehnuteľnosti dohodnúť na rozšírení BSM, napríklad formou notárskej zápisnice. Po takomto úkone budú do BSM patriť aj také veci, ktoré by inak nepatrili do BSM, ale do výlučného vlastníctva iba jedného z manželov, napríklad veci získané darom alebo dedičstvom. Rozšíriť možno iba majetok nadobudnutý v budúcnosti, teda iba po pravoplatnej dohode o rozšírení BSM.
  Potom darovanie nehnuteľnosti rodičmi by bolo do BSM, presne tak, ako chceš.
  pozri: http://vyporiadanie.sk/zuzenie-rozsirenie-bsm

  Iný spôsob nadobudnutia do BSM je kúpa nehnuteľnosti od rodičov. S neprimerane nízkou cenou asi nepochodíš, pozri si aj tu: http://www.akmv.sk/2015/06/11/kupna-...y-pravny-ukon/

  Z vlastnej skúsenosti viem, že nie je kataster ako kataster. My sme si pred pár rokmi previedli na seba chalupu, ktorú sme kúpili na meno syna pred vyše 20 rokmi. Previedli sme si to darovacou zmluvou, v ktorej bolo presne uvedené, že syn nám túto nehnuteľnosť daruje do BSM a my tento dar do BSM prijímame. Kataster nám to presne takto aj zapísal, máme to na LV v BSM. V inom katastri však takéto už neprešlo.

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Mária dala dobrú poznámku.

  Čo ak manželka vlastní dom a manžel sa po svadbe k nej iba nasťahuje. Bude si aj potom nárokovať na všetko, čo do domu investovali?  Ak bude nehnuteľnosť vlastniť iba jeden z manželov, je to na ich dohode, ako a koľko budú do nehnuteľnosti investovať zo spoločných peňazí. Prečo by to mal za nich riešiť zákon? Ak sa nevedia dohodnúť, tak je problém niekde inde - niekde medzi nimi. Buď si nedôverujú, alebo nemajú spoločný život.

  Veď ak investuje do nejakej menšej rekonštrukcie, napr. výmeny kuch. linky, tak tú linku bude aj on užívať.

  Z textu som ale niekde vyčítal, že ten obdarovaný (s partnerom) v dome nebývajú, bývajú tam obdarovaného rodičia. V tom prípade prečo by mal obdarovaný znášať všetky náklady na údržbu domu. Veď to môžu kľudne znášať darcovia. Daň, drobné opravy, poplatky a pod.

  Diskusia je veľmi v teoretickej rovine. Čo je vlastne podstata problému? Že darované jednému nevstupuje do BSM? Raz to tak je a zákon nezmeníš.

  Nemôžeš od zákona očakávať, že bude riešiť každú životnú situáciu. Nejaký dôvod musel byť na to, aby dar jednému z manželov nebol považovaný za majetok v BSM.

  Ak darca chce darovať obom manželom, stále má tú možnosť - môže darovať do výlučného vlastníctva každého individuálne, t.j. jednému 1/2 a druhému 1/2. Načo špekulovať nad tým, ako to darovať jednému a zároveň to bolo v BSM. Jediné, čo sa nedá, je darovať obom do BSM. Musí to byť darované do podielového vlastníctva.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  robovi Manzelka dom nevlastni a nikto sa k nej po svadbe nenastahoval, Situacia je dana na zaciatku temy.
  Manzelia v tomto pripade nemaju vlastne osobne prostriedky, vsetky su spolocne.
  Mestsky urad vyrubuje dan z nehnutelnosti jej vlastnikovi, pripadne najomcovi. Ak by mali darcovia znasat poplatky na udrzbu, muselo by to byt v zmluve.
  Zakon resp. zakonodarca by mal prihliadat na potreby a zivotne situacie obyvatelov. Takze to ocakavam.

  Podme ale,k meritu veci: Prevodcovia by chceli - maju volu previest bezodplatne majetok na oboch manzelov, ale tak, aby manzelia nadobudli nehnutelnost do BSM. Prevodcovia beru svoje dieta a jeho manzela ako celok. Ako sme sa uz zhodli, nejde to darovanim do BSM. Prevodcovia nemaju teda inu moznost, ako obdarovat manzelov po polovici, do podieloveho spoluvlastnictva, alebo obdarovat len jedneho z manzelov. Obe varianty zakladaju zivnu podu na problemy.
  Preto sa pytam. Je mozne nejakym sposobom previest vlastnictvo k nehnutelnosti z prevadzaca, na tych komu je prevedene, s tym aby to nadobudli do BSM? Hoci aj kupnou zmluvo za 1 euro? Nebude to zakryvanie pravneho ukonu, ktory sa podla zakona nesmie inym pravnym ukonom? Teda podvod?
  Dáša_ aké problémy nastanú, ak bude nehnuteľnosť v podielovom vlastníctve? t.j. ak darujú obom manželom, každému 1/2? Lebo my sme tak kupovali byt, t.j. kúpili sme ho pred svadbou na polovicu a teda fakt netuším, kde by sme mohli mať problém
  robovi Mozno to nebude to spravne orechove, ale ako som to tu niekde cital. Ak spolu s manzelom vlastnite 10 kil cukru a drzite karton obaja viete ho dat niekomu inemu len spolu. Ak si nesies svojich 5 kil cukru a manzel svojich, je to fajn, lebo mate spolu tych istych 10 kil. Kym sa jeden z vas nerozhodne dat tych svojich 5 kil niekomu inemu. Potom nastane pre toho druheho problem, pretoze sa moze stat, ze s tebou bude byvat niekto, kto ti bude nemily. A nebudes s tym vediet nic urobit.
  Dáša_ jaaj, no vidíš, z princípu si predsa nezoberiem niekoho, kto by robil také veci..... Len preto, že je napríklad bohatý. Alebo úspešný. Čiže je to o morálke. A keď ten druhý morálny nie je, tak môžeš robiť čokoľvek, aj tak ťa obabre.
  robovi Mas pravdu. Ja len ze si chcela vediet. Prajem ti aby ti to vydrzalo. Vsetko dobre. :-)
    zbaliť

  Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

  Soňa K
  V darovacej zmluve je vyčíslená hodnota daru ? Aktuálnu hodnotu nechám vyčísliť znalcom, s rozdielom pracujem.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  robovi Sice nie je, ale ak by aj bola. Nehnutelnost sa bude len udrziavat v stave, ako pri darovani. Do darovanej nehnutelnosti pocas udrziavania nasukaju manzelia x penazi a stravia x casu. V pripade rozkolu znalec vycisli hodnotu na taku istu, ako v case darovania, pretoze sa v nehutelnosti nic nezmenilo k lepsiemu. Rozdiel je 0. Ak sa do susedstva nastahuju neprisposobivi obcania, znalec to musi zohladnit a potom rozdiel je v minuse. Samozrejme, moze to byt aj tak ako pises., ze sa nehnutelnost zhodnoti.
  Mozem sa vsak na takuto metodu spolahnut?
  Soňa K A môžeš sa spoľahnúť na to, že sa manželia dohodnú ? O rozdieli 0 by sa dalo polemizovať, Údržbu vykonávaš so súčasnými materiálmi a technológiami, ktoré sú určite hodnotnejšie, než napr. pred 30 rokmi. Vyjadrenie znalca môže byť pomôckou, aj tak sa nakoniec musia dohodnúť na riešení prijateľnom pre obidve stranya aj tak sa nakoniec budú cítiť podhodnotení obidvaja.
  robovi Ako som uz napisal na zaciatku tejto temy nie je v tomto okamihu dolezite ako by sa tato vec riesila, keby doslo k rozpadu manzelstva. Zaujima ma, ako predist uz na zaciatku konania takymto moznym nasledkom.
    zbaliť

  Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

  Erzebeth
  Manžel, ktorý nie je vlastníkom bude za užívanie nehnuteľnosti platiť manželke nájom? Asi nie. Tak potom prečo je problémom údržba a platenie daní? Druhou možnosťou je, aby si manželia zaobstarali bývanie zo svojich spoločných prostriedkov a budú mať nehnuteľnosť v BSM.

  Vplyv daru mimo BSM na neobdarovaneho manzela.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.