Zavrieť

Porady

ZŤP osoba

Dobrý večer,

chcela by som vedieť, i po prečítaní zákona č. 447/2008 nie som orientovaná.....
Otázka znie, moja suseda, ktorá má urobenú endoprotézu kolenného kĺbu, je poberateľkou SD a je vydatá (má manžela, kt. je tiež poberateľom SD), by si chcela požiadať aspoň o vydanie preukazu ZŤP. Aký max. príjem musia mať, resp. ako je ich životné minimum pre takéto účely (obaja manželia sú poberateľmi SD, ona má 75 a on má cez 80 rokov, žijú sami vo vl. rodinnom dome ) ?
ďakujem
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa bodov

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
Miluš, odpovem Ti inak...zákon sa mi nechce citovať

Ja presahujem životné minimum...ale preukaz ZŤP mám.

Tie životné minimá sa vzťahujú na poberanie príspevkov rôzneho druhu.
Ja by som si mohol požiadať o príspevok na diétne stravovanie (dia), no keďže mám príjem vyšší, tak nemám nárok

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
Pre vydanie preukazu občana s ŤZP sa nesleduje príjem. Ten sa sleduje len pre účely kompenzačných príspevkov.
Treba isť na UPSVaR pre tlačivo, ktoré vyplní praktický lekár na základe odborných posudkov z vyšetrení. Vyplnené tlačivo spolu s kopiami posudkov treba odniesť (alebo ho odošle praktický lekár) na UP.
O vydaní preukazu občana s ŤZP rozhoduje posudkový lekár UP, sú tam iné kritéria ako pre priznanie invalidity zo SP (spravidla nevolajú "na komisiu" ako v SP, rozhodujú len na základe odborných posudkov). Nepriaznivý zdravotný stav musí trvať viac ako rok a miera funkčnej poruchy zdravotného postihnutia musí byť aspoň 50 %. (pozri prílohu č. 3 zák.447/2008 Zb.)
Naposledy upravil veronikasad : 17.01.17 at 21:55

Hlasovalo 6 pouzivatelov

Užitočné (6)
Katy a R, Mária27, mareko, Valcake, Mila123, alaya1
6
11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Mila123 Veronika, ďakujem za odpoveď, ale ona by chcela aj iné....napr. kompenzáciu za franc. barlu......a tam je rozhodujúci príjem pre 2 osoby....
veronikasad V zadaní píšeš o preukaze, tak nech si najskôr vybaví ten a potom nech žiada o kompenzačné príspevky.
buchač Miluš ...ak sa jedná vyslovene LEN o tú barlu, tak by som ani neriešil
ZTP preukaz je danej osobe na nič, žiadne výhody z neho neplynú, lebo už má svoj vek.

Pozri na cenu barlí.
https://www.pilulka.sk/barle-palice-a-prislusenstvo

Nech si susedka uvedomí aj to, že tie behačky po doktoroch už nie sú pre staršieho jedinca.

Nemá proste význam...
Mila123 Juraj, palice, ako zdravotnú pomôcku ti vypíše napr. ortopéd na lekársky poukaz a v lekárni ich dostaneš tuším za "babku"......o to tu predsa nechodí......
píšem, že susedka chce ASPOŇ prekuaz ZŤP a aj niečo iné, pokiaľ má nárok, iné kompenzácie podľa hore uvedeného zákona......a ten nárok by som rada "neprofesionálne" posúdila........
teda stále mi ide o ich max. možný príjem ......
alaya1 pri osobnej asistencii je to 4nasobok ZM. Najlepsie sa je opytat na UPSVaR. Da sa aj emailkom.
vicktor Mila123....napr. kompenzáciu za franc. barlu......a tam je rozhodujúci príjem pre 2 osoby..

To su akesi novinky: otec bol aj ZPT (kedysi) aj TZP (po novom) a dostal "brle" a vozik zadarmo na poukaz napriek nadpriemernemu dochodku.
Mama nebola ani jedno ani druhe a dostala palicku, choditko a vytah do vane tiez zadarmo na poukaz.
alaya1 victora nedostali to nahodou zo zdravotnej poistovne a nie z UPSVaR?
Katy a R viktor - otec dostal vozík zo ZP ... a až potom na ďalší vozík - ak treba - sa vybavuje príspevok z UPSVaR (ako kompenzácia pre ŤZP)
vicktor Ano, zo ZP - hmm "UPSVaR" som v otazke nevidel a v odpovedi prehliadol...
Ale preco pytat barlu zlozito, ked sa to da jednoduchsie?
Mila123 447/2008 Z.z, je pre ÚPSVaR.....ale ďakujem za reakcie.....už som si našla príjem pre 2 osoby,,,,,(toto som potrebovala nájsť)
Katy a R zisťuje sa príjem spoločne posudzovaných osôb ... vi´d príspevok - aj doplnenie
  zbaliť

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

alaya1
Ak ma narok na kompenzaciu, tak ju dostane, avsak nie je preplacana 100% cena, len90%, alebo 95% prepacaju, prace kvoli vyske prijmu spoluposudzovanych osob. Zvysok si musi TZP osoba doplatit sama.

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
Peňažný príspevok nie je možné poskytnúť:

osobe s ŤZP, ktorej sa poskytuje celoročná pobytová sociálna služba (s výnimkou poskytovania sociálnej služby v útulku, domove na pol ceste, zariadení núdzového bývania, zariadení podporovaného bývania alebo v zariadení sociálnych služieb na určitý čas nepresahujúci 30 dní),

ak príjem osoby s ŤZP je vyšší ako trojnásobok sumy životného minima.

https://www.employment.gov.sk/sk/rod...ho-zariadenia/



životné minimum 198,09 €

https://www.employment.gov.sk/sk/rod...votne-minimum/

majka 62 je offline (nepripojený) majka 62

majka 62
Minulý rok sme pomáhali riešiť tento problém švagrine, tiež je po výmene kolenného kľbu. Pri prvej návšteve UPSV a R sme obdržali potrebné tlačivá http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVa..._o_PP_na_K.pdf, ďalej tlačivo http://www.upsvar.sk/buxus/docs/urad..._-_tlacivo.pdf a tlačivo http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVa..._o_majetku.pdf .
Po vyplnení tlačív a potvrdením od lekára, spolu s prílohami - odbornými nálezmi sme to odovzdali a čakali na vyjadrenie. Týmto bolo všetko vybavené, ZŤP, príspevok na kompenzáciu aj príspevok na úpravu bytu - tým, že švagriná mala v byte iba vaňu a po výmene kolenného kľbu nebolo pre ňu možné dostať sa do vane....riešil sa sprchový kút. Samozrejme, že z úradu došli na obhliadku, čo je pochopiteľné a všetko bolo odsúhlasené a za krátky čas zrealizované.

Píšem to sem preto, že možno aj pani susedke by pomohla aj takáto pomoc....ale možno má sprchový kút a je to bezpredmetné.
Toľko naša skúsenosť.
majka 62 nastali aj nejaké zmeny od 1.1.2017

Zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov 447/2008 účinný od 01.01.2017

ešte pridávam tlačivo na vybavenie preukazu ZŤP teda ŤZP ....
http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVa...soby_s_TZP.pdf

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
Čo sa týka preukazu ŤZP - tam príjem nie je podstatný - len miera funkčnej poruchy.
A čo sa týka kompenzácií - tam už príjem spoločne posudzovaných osôb (a tiež majetok) môže byť rozhodujúci ... ale musíš pozrieť každý typ kompenzácie - lebo je to rôzne ... napr kompenzácia zvýšených výdavkov - do 3-nás ŽM, pri OA do 4-nás ŽM. (ŽM sa počíta pre každú osobu vždy tých 198). Ale pri niektorých kompenzáciách je to inak - napr sú stropy, záleží aj od ceny pomôcky ... alebo napr krátenie príspevku pri opatrovaní ... atď
doplnenie:
predpokladám, že ti ide o príspevok na zvýšené opotrebovanie šatstva (§38) - tomuto sa voľakedy hovorilo "barlovné"
takže tam treba mať príjem do 3-nás ŽM ... ak sú dvaja v domácnosti - tak sa zrátajú ich všetky príjmy a a nesmú presiahnuť 3x(ŽM+ŽM)
Naposledy upravil Katy a R : 18.01.17 at 12:54
8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
alaya1 Tvojmu vypoctu rozumiem dobre, ze prijem+prijem - delene3?
Katy a R Aly - tomutok zase ja nerozumiem ... skrátka ich spoločný príjem nesmie byť vyšší ako 1188 eur, aby mohla dostať konkrétne tento príspevok
alaya1 ta u nas to pocitaju inak
alaya1 ak je TZP osoba zivnostnik, co sa urcuje ako jeho prijem - zisk z DP?
Katy a R donesie potvrdenie o príjme z DU (je na to tlačivo) - platí aj pre iné spoločne posudzované osoby
alaya1 dakujem, ale ktora suma sa berie za prijem z DP
Katy a R základ dane, mínus daň - ale pozri presne § 18 (447/2008)
alaya1 dakujem.
  zbaliť

tatranka3725 je offline (nepripojený) tatranka3725

tatranka3725
Jedna z výhod - s preukazom ZŤP môže požiadať aj o oslobodenie platenia koncesionárskych poplatkov.
ivka70 Nielen to, napr. aj znizenie dane z nehnutelnosti a dane za odvoz komunalneho odpadu ...
buchač Niekde sa neplatí ani za MHD...

1. Neplatí sa plná cena za dopravu na železnici a SAD...
2. Neplatí sa plná cena na kultúrnych a športových podujatiach.
3. Neplatí sa plná cena na vstupnom do múzeí, jaskýň..
4. Neplatí sa plná cena za parkovné v určitých lokalitách - viď bod 4.

Je toho viac, je potrebné sledovať....a využívať.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.