Zavrieť

Porady

Mam pol roka DIC, davam po rokoch vypoved v zamestnani - co spravit aby som mala narok na DAVKU v nezamestnanosti?

Som zamestnana vyse 10 rokov v 1 firme.
Som 2 roky po MD/RD.
V septemberi 2016 som poziadala o DIC (slobodny umelec), aby som mohla ist obcas na trh nieco predat - obrat odvtedy okolo 150 Eur.

V Januari 2017 som chcela ziadat o vypoved s tym ze skoncim prac. pomer v aprily 2017.
Plan bol ze pojdem na urad prace a nejaky cas sa budem venovat vzdelavaniu (chcem pracovat v inej oblasti a chybaju mi vedomosti, dokonca uvazujem nad zivnostou alebo sro).
Avsak kedze mam DIC nemam narok na davku v nezamestnanosti. nerada by som o nu prisla
A zrusit DIC sa da vraj az PO JEDNOM ROKU.
Poradte co robit?
Zatial som dostala len rady:
1. Zahlasit sa na urad prace az v septembri - po zruseni DIC.. Da sa to vobec?
2. dat vypoved az v septembri
3. nieco ine?
9 komentárov     zbaliť
veronikasad Z akého dôvodu máš kartičku DIČ?
alameda2017 chcela som fungovat ako slobodny umelec popri zamestnani..
veronikasad Prever si na DU, nie je mi známe že by sa registrácia slobodného umelca nemohla zrušiť skôr ako po roku.
alameda2017 To mam z financnejspravy: Platiteľ dane registrovaný pre daň podľa § 4 zákona o DPH môže podať žiadosť o zrušenie registrácie podľa § 81 ods. 1 zákona o DPH, ak:

uplynul jeden rok odo dňa, keď sa stal platiteľom dane a zároveň
jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcichkalendárnych mesiacov 49 790 eur.
Platiteľ dane, ktorý žiada o zrušenie registrácie, musí splniť obidve hore uvedené podmienky, inak daňový úrad registráciu pre daň nezruší.
Katy a R a ty si platiteľ DPH ??
alameda2017 kedze mam DIC, som automaticky platitel DPH, ci nie?
Katy a R moje nervy - teba vôbec nemusí zaujímať zák o DPH
alameda2017 priznavam ze toto nie je zrovna oblast v ktorej sa vyznam, le ved aj preto pisem vam - sikovnym
jslancik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

    Soňa K
    alameda, Ty nie si platiteľ DPH, si registrovaná na daň z príjmu FO, registráciu môžeš zrušiť kedykoľvek a na dávku v nezamestnanosti sa opýtaj na Úrade práce, myslím, že to súvisí s tým, či si ako slobodný umelec povinne dôchodkovo poistená a to pri príjme 150 za rok, nie si.
    alameda2017 fiha. To som nevedela. Mrzelo by ma ak by som kvoli 150 Eur prisla o davku po tolkych odprac. rokoch. Soni, ak je to takto (idem DU osobne teda poziadat o zrusenie) dostavas velku pochvalu odo mna. DAKUJEM

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    na DU normálne vyplníš tlačivo - myslím, že sa volá oznámenie o ukončení činnosti. (neviem, či treba nejaké prílohy v tvojom prípade - zvykne sa priložiť nejaký doklad, ktorý potvrdzuje ukončenie )
    v tvojom prípade si registrovaná ako platiteľ dane z príjmu .. nie platiteľ DPH
    na UPSVaR sa zaregistruješ po ukončení činnosti. (teda máš ešte zamestnanie - tak potom, po ukončení PP )
    Naposledy upravil Katy a R : 18.01.17 at 11:37
    alameda2017 Mate pravdu, je to vsetko tak ako ste napisali. Este raz velmi pekne dakujem za vysvetlenie.

    Mam pol roka DIC, davam po rokoch vypoved v zamestnani - co spravit aby som mala narok na DAVKU v nezamestnanosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.