Zavrieť

Porady

Ako postupovať pri nahliadnutí do účtovníctva spoločenstva vlastníkov bytov?

Náša predsedkyňa nám odmieta zverejniť a ukázať zmluvy za práce, ktoré sa vykonali na našom bytovom dome. Chcel by som vidieť reálne príjmy a výdavky spoločenstva. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    tak na najbližšej schôdzi,ktorá musí byť do 31.5.2017 pošlite predsedkyňu do teplých krajín,lebo § 7b odstavec 3 Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

    http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...ch-priestorov/

    mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

    mackoivan
    Ja by som postupoval takto: neprepadol by som predsedkyňu neočakávane, ale na dva papiere s identickým (kópiou) textom, by som napísal svoje požiadavky. Vypísal by som investície na ktoré chcem predložiť k nahliadnutiu dodávateľské zmluvy a dal by som predsedníčke podpísať na svojom papieri prevzatie . V dokumente by som jej dal termín 7 dní aby mi to pripravila - a pripojil hrozbu, ak to nesplní - podám žalobu na sud. Výdavky a príjmy nájdeš vo výpise z účtov SVB..... ostatné som vymazal po správnej reakcii peton
    Naposledy upravil mackoivan : 20.01.17 at 09:53
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    peton Na výpis účtu zabudni, do neho nemá čo nahliadať ktorýkoľvek vlastník, na to je oprávnená maximálne Rada SVB, ktorá podpísala papiere na zachovanie mlčanlivosti z dôvodu ochrany osobných údajov a je právne zodpovedná.
    Ak je v poriadku účtovníctvo, nemôže byť problém vytlačiť akýkoľvek prehľad príjmov a výdavkov, či už služieb spojených s bývaním, či správou alebo "fondu opráv" a to aj samostatne. V ostatnom súhlasím s mackoivan. Ešte by som to vylepšil zaslaním požiadaviek Rade SVB, ktorá je kontrolným orgánom (spravidla však nefungujúcim) a je povinná sa so žiadosťou zaoberať a podať oznámenie o výsledku.
    mackoivan mnohé SVB majú v banke dva účty jeden Fondový a druhý správcovský- do výpisu fondového účtu môžu nazrieť všetci členovia SVB v tom účte sú len prevody zo správcovského účtu a platby z Fondu opráv, ohľadom investícii- máš pravdu, čo sa týka platieb od majiteľov bytov za služby a energie na správcovskom účte, to je chúlostivá vec vlastne ani my to neukazujeme - myslel som len tie výpisy ohľadom fondu opráv - zle som sa vyjadril
    sito No, ten výpis? Štruktúta, štatutár vedie SVB, rada kontroluje stav v SVB, zhromaždenie trpí vedenie, alebo trpí pod vedením. Prístup k účtu v banke? Štatutár, isto, vždy, rada isto, vždy za účelom kontroly, pripadne pri nefunkčnosti štatutára aj manipuláciu. Zhromaždenie, nie!

    Osobné údaje v bytovom dome sú určené zákonom.

    " Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účely správy domu spracúvať osobné údaje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v rozsahu

    !!! meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresa trvalého alebo prechodného pobytu, číslo bytu, telefónne číslo, elektronická adresa, číslo účtu a kód banky.!!!

    Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účel ochrany majetku vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zverejňovať zoznam vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktorí majú úhrnnú výšku nedoplatkov na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu a na úhradách za plnenie aspoň 500 eur. V zozname sa uvedie meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome a suma nedoplatku na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu alebo na úhradách za plnenie. Zoznam sa zverejňuje na mieste obvyklom na oznamovanie informácií v dome."

    Takže osobné údaje určené zákonom sú medzi výkričníkmi. Ostatné údaje sa predsa týkajú okruhu osôb, ktoré sú spoluvlastníkmi bytového domu v ktorom si založili SVB. Ak budú prerokovávať a hlasovať, schvaľovať stav SVB, ako môžu? Ako mačku vo vreci?

    "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a na schôdzi vlastníkov

    !!! hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o všetkých veciach, ktoré sa týkajú správy domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku.!!!

    Oznámenie o schôdzi vlastníkov spolu s programom schôdze musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť pracovných dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov spôsobom v dome obvyklým."

    Teda má vlastník uvedené právo a povinnosť uvedenú medzi výkričníkmi? Alebo zákon je len formalita, ktorú treba obchádzať, nedodržovať?
      zbaliť

    Ako postupovať pri nahliadnutí do účtovníctva spoločenstva vlastníkov bytov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.