Zavrieť

Porady

vyúčtovanie spotreby vody - účtovanie spoločenstva

Som tu už dve hodiny a čítam všetko o spoločenstve bytov, ale ako mám účtovať v JU som nenašla, spomínajú sa tu len účtovné programy. Mám MRP a ponuku len naúčtovať spätne rok 2005. V podstate som to naúčtovala, ale neviem či správne. Nájomné ide o 11.tich nájomníkov tak podľa mena som to dala na ostatný príjem . Výdavky spojené s nákladmi na TU, vodu na prevádzkovú réžiu podľa analytiky. Ale neviem ako zaúčtovať- rozúčtovanie
vody za rok 2004 niekto mal preplatok a niekto mal nedoplatok.
Či s tým?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    Elena Navrátilová
    MRP je podľa mojich znalostí sw na JU všeobecne. Ty potrebuješ niečo pre neziskovky. Alebo klasický PD a prepíšeš si stĺpce podľa potreby. Tam si rozpíšeš jednotlivé platby, ktoré prichádzajú aj odchádzajú z SVB. TÚV, ÚK, zrážková voda, výťah atď. na pravej strane keď odchádzajú. Platby členov, nájomníkov neviem aké je tam zloženie zas na ľavo. Potom môžeš ešte vyskúšať rôzne demo verzie, aj Kros má pre neziskovky demo. Robia aj v excely. Záleží len na Tebe čo chceš, koľko chceš do toho investovať, čo Ti vyhovuje. Veď keď si to všetko už čítala, máš dobrý prehľad. Keď mal preplatok, dáš to ako výdaj pokladňa, č. bytu, nemôžeš dávať za celý dom prichádzajúce platby ale podľa bytov. A vyúčtovanie za služby spojené s bývaním si ako urobila? Lebo vo vyúčtovaní sa ti tieto preplatky a nedoplatky premietnu. V denníku potom pri preplatku výdaj nedoplatok pohľadávjka a zaúčtuješ ako príjem za služby. Máš viacej domov? Len tento jeden? Podľa toho skôr vieš čo sa Ti oplatí.

    koalko je offline (nepripojený) koalko

    koalko
    Dakujem za odpoveď, robila som len tento 1 dom s 11.timi nájomníkmi. Rozúčtovanie si robili sami. Spoločenstvo platí spoločne len vodu, elektrinu a plyn si platí každý sám. Platia nájomné a to som rozúčtovala na jednotlivé mená resp. byty. Ale keď som čítala všetko o spol.bytov. Tak tie platby jednotlivých nájomníkov by trebalo rozúčtovať podľa toho koľko platia do fondu na údržbu opráv a koľko platia, ako zálohy na spotrebu vody. Ale to musím prekonzultovať s nimi až keď sa vrátia z dovoleniek.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Buď sa to rozúčtovanie robí podľa meračov alebo osobomesiacov. Treba rozúčtovávať aj spoločnú spotrebu elektriky na chodbách, pivniciach a pod. Platby ale nie sú podľa toho kto koľko platí do fondu opráv. Do fondu opráv sa platí podľa spoluvlastníckeho podielu.
    Elena Navrátilová
    Ak to je takto, treba pozrieť zákon o SVB. Tam je určené čo sa má rozúčtovávať podľa m2 bytu, osôb, ... Na to treba dať pozor. V opačnom prípade sa môže stať, že rozúčtovanie môže niekto "nespokojný" napadnúť. Tak rozúčtovaním v zmysle zákona tomuto ľahko predídeš. Keby dačo, radšej sa treba opýtať, resp. preštudovať predmetný zákon. Je aj na témach o SVB.

    vyúčtovanie spotreby vody - účtovanie spoločenstva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.